اَللّهُمَّ عَجِّل لِوَلیِّکَ الفَرَج

اهمیت دوران جمع بندی اسفند و نوروز

 

با توجه به طولانی بودن بازۀ مطالعه برای کنکور و این‌که حجم مباحث بسیار زیاد می‌باشد احتمال فراموشی مباحث بیش‌تر خواهد بود لذا بهتر است برای مطالعه دقیق‌تر حتماً از روی برنامه درس خوانده شود. آن‌چه که در یک برنامه‌ریزی دارای اهمیت است توجه به مراحل مرور یک مطلب مطالعه شده جهت انتقال از حافظه کوتاه‌مدت به حافظه بلندمدت است.

 

طبق تحقیقات انجام شده مدت ماندگاری یک مطلب در حافظه کوتاه‌مدت فقط چند ساعت می‌باشد. بنابراین آن‌چه در یادگیری دارای اهمیت است تکرار مطالب مطالعه شده می‌باشد. طبق مراحل مرور و فاصله‌های زمانی در نمودار فراموشی لازم است یک مطلب به دفعات مرور شود.

 

فواصل مرور یک مطلب عبارتند از:

 

1 ساعت       1روز   1هفته     1ماه   6 ماه

درصورت رعایت این فواصل می‌توان اطمینان داشت که مطالب مطالعه شده در  حافظه بلندمدت ثبت شده است.

 

آخرین مرحله در این نمودار 6 ماه بعد از مطالعۀ اولیه است که این مرور را می‌توان در یک بازه چند روزه انجام داد که عموماً آن را دوران جمع‌بندی می‌نامند.

 

پیشنهاد می‌شود جمع‌بندی را در سه مرحله انجام داد:

 

1ـ اسفند و فروردین مرور کلیه مباحث مطالعه شده                                                                                   

 

2ـ اردیبهشت  حل تست تثبیت و رفع اشکال مبحثی       

 

3ـ خرداد و اوایل تیر  حل تست‌های کنکورهای گذشته و مرور نکات مهم‌تر و فراموش شده

 

هر چقدر اولین مرحله جمع‌بندی صحیح‌تر انجام شود سایر مراحل را با نتیجۀ بهتری انجام خواهیم داد چرا که در قدم اول لازم است کلیه مطالب را از ابتدا مرور کنیم. برای جمع‌بندی در این دوران پراهمیت روشی را پیشنهاد می‌دهیم:

 

مشخص‌کردن مباحث تدریس و یا مطالعه شده تا ابتدای اسفند

 

تعیین نقاط قوت و ضعف در هر مبحث و هر درس به‌صورت جداگانه و در نظر گرفتن  BOX های مطالعاتی بیش‌تر برای مباحث ضعیف‌تر

 

مشخص کردن تعداد تست‌های باقی‌مانده از هر مبحث

 

توجه ویژه به مباحث پراهمیت براساس بودجه بندی کنکور

 

در نظر گرفتن BOXهای مطالعاتی اضافه‌تر برای مباحثی که کم‌تر مطالعه شده بود.

 

در نظر گرفتن BOX های جهت رفع اشکال و بررسی ایرادها در آزمون‌های داده شده برای هر درس. به‌طور مثال هر مبحثی که مطالعه می‌شود باید به همراه حل تست‌های باقی‌مانده آن مبحث و همچنین حل سؤالات طرح شده از آن مبحث در آزمون‌های برگزار شده باشد.

 

توجه ویژه به درس عربی و ترجیحاً مرور هر مبحث و حل تست آن به‌صورت هر شب و یا یک روز در میان.

 

سعی بر آن است که طی یک برنامه یک ماهه بتوانیم مباحث تدریس شده را دوره کنیم و در آخر هر درس را با دادن 1 امتیاز به آن ارزیابی کنیم مثلاً زیست مطالعه شده  عربی مطالعه شده و ...

 

پیشنهاد می‌شود در طول یک ماه اسفند با توجه به این‌که دانش‌آموزان باید دروس تدریس شده جدید را هم مطالعه کنند و یک بخشی از روز را در آموزشگاه هستند هفت BOX مطالعاتی 5/1 ساعته در نظر گرفته شود که قطعاً سه تا چهار BOX آن در آموزشگاه می‌باشد. طبق این برنامه‌ریزی به‌طور متوسط دانش‌آموز  ساعت مطالعه در ماه اسفند انجام داده است.

 

بعد از سپری کردن این دوران به دوران طلایی کنکور یعنی تعطیلات نوروز می‌رسیم.

 

اهمیت دوران طلایی و اهداف آن عبارتند از:

 

1ـ جبران کاستی‌های گذشته

 

2ـ مرور دروس پایه و پیش 1

 

تعطیلات نوروز به هیچ وجه، وقت خواندن مطالب جدید نیست بلکه باید به مرور تکمیلی یعنی آخرین مرحله در مراحل مرور پرداخته شود (مراحل مرور:

 

1ـ مرور مطلبی

 

2ـ مرور تمرینی

 

3ـ مرور تکمیلی)

 

دوران طلایی به این جهت طلایی گفته می‌شود که آخرین بازه برای مرور مطالب مطالعه شده از روی جزوات و رفع اشکال می‌باشد چرا که هدف از آن به تکمیل کردن مطالعه کلیه دروس می‌باشد. از طرفی بهترین فرصت برای جبران عقب‌افتادگی از اجرای برنامه دوره اسفند می‌باشد. توصیه می‌شود تست‌هایی که در این بازه زده می‌شود به‌صورت ترکیبی باشد.

 

توصیه می‌شود در دوران طلایی ضعف در مباحث پراهمیت برای کنکور و ضعف در دروس ضریب بالاتر بر طرف شود و به جهت کاهش استرس در ماه‌های نزدیک‌تر به کنکور، دانش آموزان در این دوران به سراغ مباحث سخت‌تر و وقت‌گیر بروند باری از روی دوششان برداشته شود.

 

دانش آموزان بهتر است در روزهای دوران طلایی حداقل 12 ساعت مطالعه کنند و حتماً با یک برنامه‌ریزی صحیح کلیه تست‌های مبحثی مربوط به مباحث مطالعه شده (حداقل 80% حجم آن) زده شود چون در ماه‌های باقی‌مانده به سراغ تست‌های کنکوری باید بروند.

 

پر اهمیت‌ترین توصیه‌ای که به داوطلبان در این دوران می‌شود این است که حتماً 1 الی 2 روز را به عنوان استراحت برای خودشان در نظر بگیرند که عموماً روز اول و دوم فروردین و یا روز اول و سیزدهم فروردین می‌باشد.

 

نحوه اجرای برنامه اسفند و نوروز:

 

با شروع این مرحله از جمع‌بندی معمولاً مشاورین برنامه مبحثی‌ای را در اختیار دانش‌آموزان قرار می‌دهند که به‌صورت کلی نیازهای مطالعاتی دانش‌آموزان جهت انجام این مرحله از جمع‌بندی در آن گنجانده شده است و تنها کاری که دانش‌آموز باید انجام دهد آن است که در صورت نیاز به برخی مباحث زمان بیش‌تری را اختصاص دهد و یا اینکه برخی BOXهای مطالعاتی برخی مباحث را حذف کند.

 

بهتر است دانش‌آموز این‌گونه عمل کند که:

 

نام مباحثی را که تا به حال به او تدریس شده بنویسد و برای هر مبحث از هر درس 3 قسمت در نظر بگیرد.

 

1) حجم مطالعه شده

 

2) حجم باقی‌مانده                                                                                                                                              

 

3) تعداد تست لازم جهت تسلط بیش‌تر و تکمیل مطالعه آن مبحث

 

مشخص کردن مباحث ضعیف‌تر و سخت‌تر جهت افزایش تعداد BOXهای مطالعاتی

 

مشخص کردن مباحثی که خیلی بهتر از بقیه مباحث مطالعه شده و در اصطلاح می‌توان گفت خیالمان از بابت آن‌ها راحت می‌باشد که در این شرایط توصیه می‌شود به جای مرور مجدد فقط تعدادی تست (100 ـ 50) ارزیابی زده شود.

 

با توجه به این‌که در ماه اسفند یک‌سری مباحث مربوط به کنکور تدریس و مطالعه شده و یک‌سری هنوز تدریس و مطالعه نشده بهتر است به مرور و تکمیل مطالعه مطالب تدریس شده بپردازیم نه اینکه جلوجلو درس‌های تدریس نشده را بخوانیم چرا که این‌کار چیزی جز اتلاف وقت نمی‌باشد و چون کلیه مباحث مربوط به کنکور تدریس می‌شود نیازی به نگرانی و استرس نیست بلکه تنها کافیست با یک برنامه‌ریزی صحیحع مطالعه خود را مرحله به مرحله انجام دهیم.

 

اگر:

 

درس‌ها را خوانده‌اید، خلاصه‌نویسی کرده‌اید و به اندازه کافی و جهت رسیدن به تسلط کافی تست زده‌اید

 

پیشنهاد مشاور:

 

آخر هر هفته آن‌ها را مرور کنید و تست ارزیابی بزنید

 

درس‌‌ها را خوانده‌اید ولی از خودتان راضی نیستید

 

پیشنهاد مشاور:

 

برای هر مبحث یک BOX، جهت مرور مجدد کلیات آن در نظر بگیرید و به‌سرعت به سراغ حل تست تثبیت بروید.

 

درس‌ها را خوانده‌اید ولی به‌سرعت فراموش کردید و یادتان نمی‌آید.

 

پیشنهاد مشاور:

 

ابتدا بررسی کنید که میزان اهمیت آن دروس و یا مباحث چقدر است چنانچه از اهمیت بسیار اندکی برخوردار بوده و طبق بودجه‌بندی تعداد سؤال قابل توجهی از آن طرح نمی‌شود نگران نباشید و اصلاً دچار استرس نشوید چرا که مشکلی وجود نخواهد داشت و قطعاً در مراحل بعدی، آن مباحث توسط مشاور برای شما حذف خواهد شد.

 

اما اگر پر اهمیت ‌باشند بهتر است برای جبران آن نقطه ضعف وقت صرف کنید و روش مطالعه خود را تغییر دهید و یا از دوستان قوی‌تر خود کمک بگیرید و به سراغ حل تشریحی نمونه سؤال از آن مباحث بپردازید تا در ابتدا مفاهیم اصلی آن را یاد بگیرید و بعد به سراغ نکات ریزتر در حین حل تست بپردازید حتماً از پاسخنامه تشریحی تست‌ها کمک بگیرید.

 

 

 

 

دانلود فقط با IP ایران امکان پذیر است.

ارسال نظرات