مجله اینترنتی پویش

banner ads
banner ads

معرفی رشته مهندسی مکانیک

هدف

در حقیقت رشته مکانیک بخشی از علم فیزیک است که با استفاده از مفاهیم پایه علم فیزیک و به تبع آن ریاضی به بررسی حرکت اجسام و نیروهای وارد بر آنها می‌پردازد و می‌کوشد تا با توجه به نتایج بررسی‌های خود ، طرحی نو در زمینه فن‌شناسی و صنعت ارائه دهد و در راه پیشرفت انسان گامی به جلو بردارد.

 

 

حافظه

اهمیت به خاطر سپردن

 

هر آنچه امروز می‎آموزیم، برای آن است که آن را به خاطر بسپاریم تا در جلسه‎ی کنکور همه را به یاد بیاوریم و این فرآیند شامل مجموعه فعالیت‎هایی مانند یادگرفتن، نگه داشتن و به یادآوردن مطالب است. در این فرآیند ابتدا مطلب در حافظه رمزگذاری و سپس بایگانی و در انتها فراخوانی می‎شود.

 

 

ایام باقی مانده تا کنکور را چگونه سپری کنیم

صد متر آخر را چگونه بدویم؟ (روش مطالعه)

 

نظر مشاوران تحصیلی در این زمینه بر این است که دانش‎آموزان پیش‎دانشگاهی باید طی دوران امتحانات نهایی فقط به امتحاناتشان فکر کنند و بهتر است تمام توجه دانش‎آموزان پیش‎دانشگاهی به این امتحانات باشد و با دقت و تمرکز وقتشان را برای آن بگذارند. بعد از پایان امتحانات نهایی نیز وقت خود را برای خواندن درس جدید نگذارند یعنی درس‎هایی را که تاکنون نخوانده‎اند مطالعه نکنند. طی این فرصت یک ماه تا کنکور، بهتر است به مرور درس‎ها، جمع‎بندی و آزمون بپردازند و به جای وقتی که برای خواندن درس جدید می‎گذارند برای مرور و جمع‎بندی درس‎های خوانده شده تلاش کنند.

اهمیت دوران جمع بندی اسفند و نوروز

با توجه به طولانی بودن بازۀ مطالعه برای کنکور و این‌که حجم مباحث بسیار زیاد می‌باشد احتمال فراموشی مباحث بیش‌تر خواهد بود لذا بهتر است برای مطالعه دقیق‌تر حتماً از روی برنامه درس خوانده شود. آن‌چه که در یک برنامه‌ریزی دارای اهمیت است توجه به مراحل مرور یک مطلب مطالعه شده جهت انتقال از حافظه کوتاه‌مدت به حافظه بلندمدت است.

 

طبق تحقیقات انجام شده مدت ماندگاری یک مطلب در حافظه کوتاه‌مدت فقط چند ساعت می‌باشد. بنابراین آن‌چه در یادگیری دارای اهمیت است تکرار مطالب مطالعه شده می‌باشد. طبق مراحل مرور و فاصله‌های زمانی در نمودار فراموشی لازم است یک مطلب به دفعات مرور شود.

 

فواصل مرور یک مطلب عبارتند از:

 

1 ساعت       1روز   1هفته     1ماه   6 ماه

انتخاب رشته دانشگاه آزاد

در ابتدا به معرفی دانشگاه آزاد و برخی تعاریف می‎پردازیم و در آخر چگونگی انتخاب رشته و تفاوت آن با آزمون سراسری را شرح می‎دهیم.

 

دانشگاه به عنوان یک نهاد اجتماعی یکی از ارزشمندترین منابعی است که جامعه برای پیشرفت و توسعه در اختیار دارد. این نهاد به جهت نقش تعیین‎کننده‎ای که در تولید و انتقال دانش دارد به عنوان یکی از شاخص‎های تعیین میزان توسعه‌ی کشورها مد نظر قرار گرفته است. با توجه به رشد قابل ملاحظه‌ی متقاضیان آموزش عالی کشور و محدودیت ظرفیت پذیرش در مقاطع مختلف تحصیلی، انتخاب شیوه های نوین گزینش علمی دانشجو به جهت انتخاب اصلح اجتناب‎ناپذیر می‎باشد. لذا لازم است کلیه‌ی منابع و امکانات جهت تدوین و پیاده‎سازی شیوه‎های جدید گزینش علمی با استفاده از فن‎آوری‎های روز دنیا برای صحت و دقت این امر به کار گرفته شود. دانشگاه آزاد اسلامی در این راستا و در پی تأمین اهداف کمی و کیفی منبعث از رهیافت‎های موجود در برنامه توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی از طریق برگزاری آزمون سراسری در مقاطع مختلف تحصیلی اقدام به پذیرش دانشجو می‎نماید.

معرفی دانشگاه های برتر کشور

دانشگاه تهران:

 

مقدمه و تاریخچه:

 

دانشگاه تهران بزرگ‎ترین مرکز آموزش عالی در ایران و قدیمی‎ترین دانشگاه ایران است که در سال 1313 با حمایت رضا شاه پهلوی تأسیس شد.

 

هم‎اکنون دارای 25 دانشکده است و از استادان مجرب ایرانی در بیش‎تر رشته‎ها بهره می‎گیرد. با داشتن 32 هزار دانشجو یکی از بزرگ‎ترین دانشگاه‎های خاورمیانه می‎باشد. علی‎رغم داشتن جایگاه مناسب در منطقه، در سطح جهانی دانشگاه معتبری محسوب نمی‎شود.

 

این موسسه با ادغام کردن دارالفنون، مدرسه علوم سیاسی، مدرسه عالی فلاحت و صنایع روستایی، مدرسه فلاحت مظفر اولین مدرسه کشاورزی در ایران، مدرسه صنایع و هنر (تأسیس توسط کمال الملک)، مدرسه عالی معماری، مدرسه عالی حقوق و چند مرکز آموزش عالی دیگر تهران دایر گشت و در 15 بهمن همان سال کلنگ تأسیس دانشگاه تهران توسط رضا شاه در زمین‎های پردیس جلالیه تهران (در جنوب پارک لاله کنونی) به زمین زده شد و در جمعه 24 اسفند، رسماً دانشگاه تهران تأسیس گشت.

 

این دانشگاه براساس موسسات آموزش عالی فرانسه الگو برداری شد و حتی طراحان ساختمان‎های دانشگاه تهران مهندسین فرانسوی بودند، و دروس و برنامه‎های هنرکده (دانشکده هنرهای زیبای فعلی) دقیقاً براساس الگوی موسسه اکول دبوزار طراحی گردید.

 

پردیس و بناهای این دانشگاه، توسط معماران اروپایی رولاند دوبرول، ماکسیم سیرو، مارکوف، الکساندر موزر، آندره گدارد، و محسن فروغی طراحی گردید.