اَللّهُمَّ عَجِّل لِوَلیِّکَ الفَرَج

معرفی رشته مهندسی عمران

معرفی رشته مهندسی عمران

مقدمه مجموعه مهندسی عمران یا رشته عمران یکی از رشته های پر اهمیت و جذاب در مجموعه رشته های آزمون سراسری است که داوطلب در گروه آزمایشی علوم ریاضی و فنی می تواند آن را انتخاب کند. پیشرفت سریع جوامع و نیازهای روز افزون آنها به انجام طرحهای مختلف عمرانی از یک طرف و رشد و توسعه علوم مختلف از طرف دیگر، ایجاب می نماید تا با یک برنامه ریزی صحیح و همه جانبه و پرورش استعدادهای جوان و نیز استفاده بهینه از ابزار و امکانات موجود در جامعه، گامی بلند در جهت ترقی و تعالی جامعه برداشته شود. بدین منظور در آزمون سراسری، مجموعه این رشته در مقاطع کارشناسی و کاردانی، ارائه می گردد. در این قسمت به معرفی گرایشهای مختلف این رشته می پردازیم.

ادامه و دانلود...

معرفی رشته مهندسی صنایع

معرفی رشته مهندسی صنایع

مهندسي صنايع ، شامل كاربرد روشهاي تجزيه و تحليل اصول فيزيكي براي تبديل موادخام و ساير منابع به فرمي كه رضايت و احتياجات آدمي را تامين كند، ميباشد.با پيشرفت علم و تكنولوژي و تعامل اين دو با هم، تخصصها و گرايشهاي مختلف مهندسي بوجود آمدهاند. در اين ارتباط مهندسي صنايع رشته نسبتاً جديد است كه ضمن برخورداري از مفهوم كلي مهندسي، حوزههاي كاري فراتري را در مقايسه با ساير رشتهها مورد توجه قرار ميدهد. نوشته حاضر سعي دارد مطالبي را جهت آشنايي با مهندسي صنايع در قالب سر فصلهاي ذيل ارائه نمايد. 

 

مهندسي صنايع چيست؟ 

مهندسي صنايع عبارت از كاربرد اصول و تكنيكهايي به منظور بهبود، طراحي و نصب سيستمهايي شامل انسان، مواد، اطلاعات، انرژي و تجهيزات براي فراهم آوردن امكان توليد كالاها و ارائه خدمات بشكل كارا و مطلوب ميباشد. 

براي بررسي، ارزيابي و كاربرد اين سيستمها، دانش و مهارتهاي علوم رياضي، علوم فيزيكي و علوم اجتماعي به همراه فنون و تكنيكهاي طراحي مهندسي مورد نياز است. فعاليتهاي مهندسي صنايع همانند پلي است كه ارتباط بين اهداف مديريت و عملكرد عملياتي سازمان را ايجاد مينمايد. 

مهندسان صنايع بيشتر درگير افزايش بهرهوري در مديريت منابع انساني، روشها و تكنولوژي هستند و حال آنكه ساير رشتههاي مهندسي بيشتر درگير ماهيت فني فرايندها و فراوردهها ميباشند. در واقع مهندسي صنايع تنها رشته مهندسي است كه عامل انسان يكي از مولفههاي اصلي سيستمهاي مورد مطالعه آن را تشكيل ميدهد. در نتيجه مهندسان صنايع در تيمهاي ميان رشتهاي براي امور برنامهريزي، نصب و كنترل و بهبود فعاليتهاي موسسات به خدمت گرفته ميشوند. اين فعاليتها ممكن است فعاليتهاي توليد، نوآوري در محصولات، ارائه خدمات، حمل و نقل و جريان اطلاعات سازماني را شامل شود. با توجه به مطالب فوق، مهندسان صنايع بستر لازم براي تعامل تخصصهاي مختلف و كار گروهي را به بهترين وجه ايجاد نموده و در نتيجه امور طرح، برنامهريزي، اجرا و نظارت بر عملكرد نظامهاي توليدي خدماتي بشكل منسجمتر انجام ميشود و در نهايت انسجام امور به بهبود مستمر در جهت سهولت كارها، راحتي كاركنان، كاهش هزينهها، ارتقا كيفيت و جلب رضايت مشتريان منجر ميشود. 

سایر ادامه و دانلود...
ده روش برای اجرای برنامه

ده فرمان برای اجرای برنامه

 

امروزه ما می‌دانیم که برای رسیدن به هر موفقیتی باید از قبل برنامه‌ریزی دقیق و منظمی داشته باشیم بنابراین یکی از مشکلات دانش‌آموزان برای موفقیت در کنکور عدم داشتن یک برنامه با قابلیت اجرایی است.

 

بارها اتفاق افتاده است که دانش‌آموزان از نداشتن برنامه شکایات کرده‌اند، اما عده بیش‌تری هستند که از داشتن و اجرا نشدن برنامه گلایه می‌کنند. این‌که برنامه‌ای برای خود می‌ریزند، یک یا دو روز با آن پیش می‌روند اما بالاخره به هزار و یک دلیل و گاه حتی بی‌دلیل برنامه اجرا نمی‌شود و به اصطلاح بی‌خیال برنامه می‌شوند. به‌طور معمول این دسته از افراد پس از چند روز احساس می‌کنند نمی‌توانند بدون داشتن برنامه پیش بروند و دوباره برنامه‌ریزی می‌کنند و باز هم ...

 

مساله عمده کسانی که نمی‌توانند با برنامه پیش بروند در دو مورد کلی خلاصه می‌شود:

 

نخستین عامل، غیرعملی یا اشتباه بودن برنامه ارایه شده است و دومین عامل که مانع اجرا شدن برنامه می‌شود آشنا نبودن با روش‌های مدیریت زمان و مدیریت برنامه است.

 

برنامه‌ریزی دو هدف عمده را در بر دارد:

 

هدایت شما برای رسیدن به اهداف کوتاه مدت از راهی کوتاه و مطمئن و سریع

 

خارج کردن شما از سردرگمی روزانه برای اینکه کدام کتاب و یا جزوه را مطالعه کنید.

 

اکنون در رابطه با قوانینی صحبت می‌کنیم که برنامه را قابل اجرا می‌کند.

ادامه و دانلود...
مقایسه ی دانشگاه های ایران با یک دیگر

دانشگاه های دولتی و علوم پزشکی: این دانشگاه ها در چند دسته مختلف قرار می گیرند که در این تقسیم بندی می توان به  دانشگاه های علوم پزشکی اشاره کرد که داوطلبان رشته علوم تجربی عموماً وارد آن می شوند. این دانشگاه ها تحت نظارت وزارت بهداشت فعالیت می کنند و دانشگاه های دیگر تحت نظارت وزارت علوم، تحقیقات و فناوری فعالیت می کنند. دانشگاه های مذکور عموماً در اولویت انتخاب رشته داوطلبین مجاز به انتخاب آنها قرار می گیرند. امکانات این دسته از دانشگاه ها با توجه به حمایت مستقیم دولت از آنها بالاتر از دیگر دانشگاه ها می باشد که در سطح اول دانشگاه ها قرار می گیرند. در تقسیم بندی دانشگاه ها بالاًخص گروه ریاضی و فنی دانشگاه های صنعتی حضور دارند که تعامل بیشتری با صنعت نسبت به دانشگاه های دیگر دولتی دارند و در این حالت می توان گفت از توان صنعتی بالایی جهت استفاده از امکانات برای آموزش دانشجویان برخوردارند. دانشگاه صنعتی شریف، امیر کبیر ، علم و صنعت و دانشگاه صنعتی اصفهان از جمله این دانشگاه ها می باشند. بهترین دانشگاه های صنعتی کشور از نظر رتبه بندی به شرح زیر می باشند:

ادامه و دانلود...
معرفی رشته مهندسی اپتیک و لیزر

مهندسی اپتیک ولیزر: اپتیک شاخه ای از علم فیزیک است که به مطالعه رفتار و خواص نور مرئی، مادون قرمز و فرابنفش می پردازد و دربسیاری از علوم (ستاره شناسی، مهندسی، پزشکی، عکاسی و...)کاربرد دارد. لیزر نیز به دلیل خواص متمایزش نقش بسيار مهمي در افزايش توليدات صنعتي، گسترش ارتباطات و پيشرفت صنعت چاپ و پزشکی دارد. در رشته مهندسی اپتیک و لیزر دانشجویان با انواع لیزر و اپتیک و کاربردهای آنها، اسپکتروسکوپی لیزری(اندازه گیری طول موج و فرکانس)، فن آوری ساخت قطعات اپتیکی و...آشنا می شوند و قادر به طراحی و ساخت تجهیزات اپتیکی و لیزری مورد نیاز در زمینه های مختلف باشند.

 

دانش اپتیک و لیزر پیشرفتهای فراوانی در دهه‌های اخیر داشته است. با توجه به آینده درخشان و کاربردهای روزافزون آن، تربیت کادر متخصص که آشنا به زیر بناهای نظری و مسلط به مبانی عملی باشند، لازم به نظر می‌رسد.

 

دوره کارشناسی مهندسی اپتیک و لیزر به منظور آموزش مبانی علمی اپتیک و کاربرد آن در تجهیزات اپتیکی، اپتوالکترونیکی و لیزری تدوین شده است. در فن آوری پیشرفته و بویژه در صنایع دفاعی، تولید، انتشار و بکارگیری نور، آشکارسازی آن در نواحی مختلف بینایی و برهمکنش نور باماده مسائل مهم به شمار می‌آیند.

 

در این راستا به متخصصینی که بتوانند همکاری لازم را در طراحی و محاسبات ساخت و نگهداری تجهیزات اپتیکی، اپتوالکترونیکی و لیزری بعهده گیرند، به شدت احساس می‌شود.

ادامه و دانلود...
معرفی رشته مهندسی رباتیک

رشته فنی مهندسی رباتیک یکی از رشته های میان رسته ای جدید در ایران میباشد ،جدید بودنش میتواند بدلیل تاسیس در حد اکثر ۱۵ سال گذشته باشد و میان رشته ای است به دلیل اشتراکاتی که با رشته های مهندسی برق گرایشات الکترونیک و کنترل و همچنین مهندسی مکانیک گرایش طراحی جامدات و مهندسی کامپیوتر گرایش نرم افزاردارد.

 

گاهی اوقات حتی افراد تحصیل کرده نیز به اشتباه ،گمان میبرندمهندس رباتیک ،مهندس برق نیز می باشد علاوه بر این مکانیک و کامپوتر نیز هست،در صورتی که برای دانشجوبان رباتیک واضح بودن این اشتباه غیر قابل انکار است که بقیه رشته ها یک مهندس رباتیک تنها یک مهندس رباتیک است.

 

چرا که به صرف ارائه دروسی چون مداراهای الکترونیکی و منطقی و ریز پردازنده در برنامه درسی مهندسی کامپیوتر-نرم افزار و اشتراک این دروس در رباتیک و مهندسی الکترونیک ،نمیتوان نسبتی از الکترونیک و رباتیک به کامپیوتر داد.وظیفه و کربرد ها متفاوت است.شاید یکی از نمونه های فریبنده آگهی های استخدام کار شرکتها یا کارخانه ها باشد که آنهم بدلیل کاربرد مورد انتظار آنها،نام چند رشته مهندسی را در کنار یکدیگر قرار میدهند.

 

به عبارتی این دیگر بستگی به نیاز صنعت و کارخانه ها دارد که بسته به نیازشان ، رشته های دانشگاه تاسیس شده اند، رشته رباتیک نیز از این اصل مستثنا نیست .

 

یک مهندس رباتیک حتی با وجود توانایی در برخی از موارد اختصاصی موجود در دیگر رشته ها،تنها یک مهندس رباتیک استاین اصل را میتوان برای دیگر رشته های فنی مهندسی تعمیم داد.

 

رشته های جدید برای نیاز های جدید و پاسخ به آنها طراحی شده اند وبه طبع آن توانایی افراد تحصیل کرده نیز بهترین پاسخ برای این نیازها میباشد که رشته رباتیک نیز پاسخگو به نیاز رباتیکی صنعت میباشد.

 

گرایشهای این رشته در مقطع کارشناسی ارشد،در ایران مکاترونیک میباشد و البته خود رباتیک که در ایران هنوز وجود ندارد.

 

ادامه و دانلود...

معرفی رشته حقوق

معرفی رشته حقوق

تمام روابط اجتماعی که آثار حقوقی از آن ایجاد می شود، موضوع علم حقوق قرار می گیرد.

این روابط می تواند مربوطه به روابط دولت و مردم باشد که به حقوق عمومی معروف است و یا شامل روابط خصوصی مردم گردد که حقوق خصوصی نامیده می شود.

 

به عبارت دیگر حقوق عمومی شامل حقوق قوای سه گانه کشور، حاکمیت و آنچه مربوط به اداره کشور است، می شود و حقوق خصوصی به روابط بین خود مردم می پردازد که مهمترین آنها روابط تجاری است که عامل ایجاد رشته حقوق تجارت شده است و یا مسائل مربوط به حقوق مدنی است که از آن جمله می توان به اموال، مالکیت، قراردادها، مسوولیت هایی که اشخاص در خطاهایی که مرتکب می شوند برایشان به وجود می آید مثل مسوولیت ناشی از حوادث، قواعد مربوط به ارث، وصیت، ولادت، اقامتگاه اشخاص و دهها مورد دیگر اشاره کرد.

 

همچنین شاخه ای از حقوق به روابط بین المللی می پردازد که خود به دو بخش حقوق روابط بین الملل عمومی و خصوصی تقسیم می شود که حقوق روابط بین الملل عمومی به روابط بین دولتها و سازمانهای بین المللی می پردازد.

 

رشته حقوق یکی از محبوب ترین رشته‏ های داوطلبان گروه علوم انسانی است . دامنه گرایش‏های رشته حقوق گسترده و در کلیه روابط زندگی امروز قابل ملاحظه است . این روابط می‏تواند مربوط به روابط دولت و مردم باشدکه به حقوق عمومی معروف است و یا روابط خصوصی مردم را در برمی‏گیرد که حقوق خصوصی نامیده می‏شود .

ادامه و دانلود...

معرفی رشته روانشناسی

معرفی رشته روانشناسی

مقدمه

 

رشته‌ای کاملاً کاربردی و البته منزوی و متاسفانه به باور بعضی‌ غیر ضروری! زندگی یعنی نحوه درک و فهم ما از محیط و عکس‌العمل و رفتار ما در برابر آن.

 

روانشناس به بررسی نحوه ادراک محیط توسط موجود زنده یعنی ما دانش‌آموزان از محیط خود و چگونگی رفتار ما در شرایط خاص می پردازد.گرچه موجود زنده شامل غیر انسان نیز می‌شود ولی هدف اصلی این رشته بررسی وضعیت انسان است.

 

تعریف

روانشناسی، علم کاربردی مطالعه رفتار و فرایندهای ذهنی بر اساس یافته‌های علمی و تحقیق شده می‌باشد. رفتار به فعالیت‌ها و اعمالی اشاره دارد که قابل مشاهده و قابل اندازه گیری می‌باشند، مانند صحبت کردن و راه رفتن، اما فرایندهای ذهنی به اعمال و فرایند‌هایی اشاره دارد که به صورت مستقیم قابل دیدن و درک کردن نیست و نمود آنها را می‌توان در رفتار و دیگر فرایند‌ها مشاهده کرد، مانند تفکر و یا هیجان و ترس. امروزه، روانشناسی از سنین خردسالی و نوجوانی گذشته و پا به مرحله جوانی و بزرگسالی گذاشته است و به درجه‎ای از ثبات و استحكام رسیده است (شاملو، 1370).

 

روانشناسی

روانشناسی با در نظر گرفتن نیازهای طبیعی انسان و درك روح زمان ، به عنوان پرچمدار مطالعه پیچیدگی‎های بشر امروز است. در یک تعریف ساختار شکن از روان شناسی، «روان شناسی عبارت از کشف دروغهایی است که به خود می گوییم و همچنین تعیین حد و مرز راست هاست» در این تعریف انسان موجودی است که نخست باید خود را فتح کند. در نتیجه صداقت تمام عیار با خود پایه روان شناسی است. این تعریف روان شناسی را با خود شناسی پیوند می زند.

 

گرایشها

روانشناسی رشته نسبتا جدیدی است که هنوز مراحل تکاملی را می گذراند. با وجودی که انجمن روان شناسی آمریکا تا کنون 53 زمینه مختلف روانشناسی را شناسایی کرده است، اما به دلیل تنوع رفتارهای انسانی، زمینه های تازه به طور مستمر در حال پدید آمدن هستند.

به دلیل آنکه روانشناسی با موضوعات دیگری از قبیل زیست شناسی، فلسفه، انسان شناسی و جامعه شناسی نیز ارتباط دارد، شاخه های جدید پژوهشی و کاربردی به طور مستمر در حال شکل گیری است.

برخی از رشته های روانشناسی هم اکنون کاملا جا افتاده اند و بسیاری از دانشگاه ها به ارائه دوره های آموزشی و مدرک دانشگاهی در آنها می پردازند.

ادامه و دانلود...

روش های صحیح مطالعه

روش های صحیح مطالعه

مطالعه‌ی دروس از نظر نوع آزمون به دو دسته‌ی تستی و تشریحی تقسیم می‎گردد در هر نوع با توجه به نوع درس، شیوه‌ی مطالعه متفاوت است؛ اما نکته‌ی مهم این‎جاست که اصل و مبنای آزمون تستی، مطالعه‌ی تشریحی دروس می‎باشد چرا که این نوع مطالعه در درک صحیح و همه جانبه‌ی مطالب کمک می‎کند. به نظر برخی صاحب‎نظران مطالعه‌ی تشریحی سبب تثبیت مطالب در ذهن و مطالعه‌ی تستی سبب سرعت عمل در به یادآوری مطالب می‌شود.

 

از آنجاییکه نتایجی که در امتحانات تشریحی (نهایی) کسب می‎کنید تأثیر زیادی در کنکور دارد بنابراین باید علاوه بر توجه به مطالعه تستی، به مطالعه تشریحی نیز توجه کنید.

 

فنون مطالعه تشریحی

 

1- در حین مطالعه درس، مفهوم اصلی یا مضمون اصلی را دریابید. بسیار مهم است که شما دقت کنید یا بیابید که این درس یا این پاراگراف به چیزی اشاره می‎کند یعنی دورنمای کلی مطلب را به‎دست آورید.

 

2ـ هنگام خواندن درس مرتب برای خود سؤالاتی راجع به آن طرح کنید. لازم نیست که سؤالات شما بسیار جزئی و دقیق باشد.

 

3ـ در هنگام مطالعه قسمت‎هایی را که مهم‎تر هستند علامت بزنید. سعی کنید این قسمت‎ها را بارها مرور کنید تا کاملاً جا بیفتند.

 

4ـ در بسیاری از درس‎ها به‎خصوص در رشته انسانی لازم است که از روش خط کشیدن زیر قسمت‎های مهم استفاده کنید که باعث به خاطر سپردن بهتر مطالب می‎شود.

 

5ـ اگر می‎خواهید یک صفحه را کاملاً به خاطر بسپارید اول یک پیش‎خوانی کنید یعنی سریعتر مطالب و جملاتی که پررنگ‎تر و بزرگ‎تر نوشته شده‎اند را بررسی کنید.

 

6ـ برای درس‎هایی مثل ریاضی و فیزیک سعی کنید اول مثال‎های کتاب درسی و جزوه دبیر را حل کنید حتی اگر قبلاً ده بار این مثال‎ها را حل کرده باشید باز از همین سؤالات شروع کنید و بعد از آن به سراغ حل نمونه سؤالات امتحانی بروید. لازم به تذکر است که در مطالعه درس‎هایی مثل ریاضی و فیزیک حتماً در کنار دست خود چک‎نویس گذاشته و تمام مثال‎ها و فرمول‎های آورده شده در جزوه و کتاب را در آن نوشته و تکرار کنید.

ادامه و دانلود...

معرفی رشته مهندسی مکانیک

معرفی رشته مهندسی مکانیک

هدف

در حقیقت رشته مکانیک بخشی از علم فیزیک است که با استفاده از مفاهیم پایه علم فیزیک و به تبع آن ریاضی به بررسی حرکت اجسام و نیروهای وارد بر آنها می‌پردازد و می‌کوشد تا با توجه به نتایج بررسی‌های خود ، طرحی نو در زمینه فن‌شناسی و صنعت ارائه دهد و در راه پیشرفت انسان گامی به جلو بردارد.

 

 

ادامه و دانلود...