اَللّهُمَّ عَجِّل لِوَلیِّکَ الفَرَج

رشته گروه علوم ریاضی و فنی

 

مهندسی برق

 

انتقال انرژی، توزیع انرژی، انتقال اطلاعات، تبدیل یک سیگنال به صورت دیگر و... از جمله فعالیت‌های مهندسین برق می‌باشد. امروزه در تمامی جوامع، صنایع مختلف وابستگی شدیدی به صنعت برق دارند، حتی رونق اقتصادی در بخش کشاورزی بدون در نظر گرفتن صنعت برق امری غیرممکن به نظر می‌رسد. در نتیجه از صنعت برق به عنوان صنعت مادر می‌توان یاد کرد. لذا وجود متخصصین خبره در این صنعت لازمه‌ی پیشرفت هر جامعه‌ای می‌باشد. برای آشنایی بیشتر شما به بررسی گرایش‌های مختلف این رشته می‌پردازیم:

 

1ـ الکترونیک:

 

امروزه گسترش علم الکترونیک را در پیرامون خود به خوبی احساس می‌کنیم. از تجهیزات مخابراتی گرفته تا تجهیزات پزشکی، همگی در خدمت زندگی مدرن قرار دارند.

 

محور اصلی گرایش الکترونیک آشنایی با قطعات نیمه هادی، عملکرد آنها و استفاده از این قطعات در طراحی و ساخت دستگاه‌ها می‌باشد. این علم به چگونگی طرح و پیاده کردن شبکه‌های الکتریکی، نگهداری و بهره‌برداری از آنها می‌پردازد

 

برخی از واحدهای درسی: الکترونیک3، تکنیک پالس، میکروپروسٍسور، معماری کامپیوتر، فیزیک مدرن، فیزیک الکترونیک

 

2ـ مخابرات:

 

هدف اصلی این گرایش، ارسال و انتقال اطلاعات از نقطه‌ای به نقطه‌ی ‌دیگر است. مخابرات خود نیز از دو گرایش میدان و سیستم تشکیل می‌شود. در حوزه‌ی گرایش میدان، دانشجویان ضمن آشنایی بیشتر با مفاهیم امواج، میدان مغناطیسی، آنتن و... تلاش می‌کنند تا بتوانند مناسب‌ترین راه را برای نقل و انتقال امواج بیابند. در گرایش سیستم نیز دانشجویان نحوه‌ی تبدیل سیگنال‌ها را به یکدیگر فرا می‌گیرند. گفتنی است که امروزه با پیشرفت علم، یک مهندس برق ـ مخابرات می‌بایست از هر دو گرایش به خوبی اطلاع داشته باشد.

 

برخی از واحدهای درسی:

 

مخابرات 2، میدان و امواج، مدارهای مخابراتی، آنتن‌ها و انتشار امواج، ماکروویو، اصول میکروکامپیوتر

 

3ـ کنترل:

 

دانشجویان این رشته موظف به کنترل خروجی‌های یک سیستم بر مبنای ورودی‌های آن، با توجه به شرایط ویژه و نکات موردنظر طراح آن سیستم می‌باشند. در واقع هدف از این گرایش طراحی سیستمی است که بتواند با نظارت بر دستگاه‌ها، کیفیت آنها را در حد مطلوب باقی نگه دارد. از دیگر فعالیت‌های مهندسین کنترل می‌توان به خودکار کردن خطوط تولید نیز اشاره کرد.

 

برخی از واحدهای درسی:کنترل دیجیتال و غیرخطی، کنترل مدرن، کنترل صنعتی، ترمودینامیک

 

 

 

4ـ قدرت:

 

تولید برق در نیروگاه‌ها، انتقال برق از طریق خطوط انتقال، توزیع آن به شبکه‌های شهری و در نهایت توزیع آن برای مصارف خانگی و کارخانجات از جمله اهداف اصلی این گرایش است. بنابراین ضروری است تا یک مهندس برق ـ قدرت با روش‌های مختلف تولید و انتقال برق آشنایی کامل داشته باشد. لذا دانشجویان این رشته انواع نیروگاه‌های آبی، گازی، کابل‌های زیرزمینی، هوایی و... را مطالعه می‌کنند.

 

برخی از واحدهای درسی: ماشین‌های الکتریکی 3، ماشین‌های مخصوص، الکترونیک قدرت، بررسی سیستم‌های قدرت 2، عایق و فشار قوی، ترمودینامیک

 

لازم به ذکر است که گرایش‌های فوق در مقطع کارشناسی تفاوت چندانی با هم ندارند و اختلاف آنها تنها در حدود 30 واحد است. جالب آن که در بازار کار، تعدادی از فارغ‌التحصیلان جذب گرایش‌های دیگر می‌شوند.

 

توانایی و استعداد لازم: این رشته مانند سایر رشته‌های مهندسی بر اصول ریاضیات و مفاهیم فیزیکی استوار است. بنابراین هرچه دانشجویان بهتر این مفاهیم را درک کنند، آینده‌ی درخشان‌تری خواهند داشت. ناگفته نماند که علاقه‌ی دانشجو به کار با وسایل برقی در رسیدن او به هدفش بی‌تاثیر نخواهد بود.

 

چشم‌انداز شغلی: با توجه به رشد چشمگیر جمعیت کشورمان، نیاز به احداث نیروگاه‌های جدید و همچنین وجود فارغ‌التحصیلان جوان، توانمند و با استعداد به شدت احساس می‌شود. بنابراین می‌توان برای فارغ‌التحصیلان این رشته، چشم‌انداز‌ روشنی را تصویر نمود.

 

ادامه‌ی تحصیل در مقاطع بالاتر: انتخاب گرایش برعهده‌ی دانشجویان بوده و فارغ التحصیلان می‌توانند تا مقطع دکتری ادامه‌ی تحصیل دهند.

مهندسی مکانیک

 

پایه‌ی اساسی فعالیت مهندسین رشته‌ی مکانیک مبتنی بر علم فیزیک می‌باشد. در کنار آن با استفاده‌ی موازی از علم ریاضی بررسی حرکت اجسام و نیروهای مختلف وارده بر آنها صورت خواهد پذیرفت. با توجه به نتایج حاصل، طرح‌ها و پروژه‌های نوینی ارایه خواهند شد که در عصر حاضر راه‌گشای زندگی صنعتی بشریت می‌باشند.

 

یک مهندس و متخصص مکانیک بسیاری از علوم دیگر را نیز فراگرفته است و بسیاری از تکینک‌ها و هنرهای جانبی‌سازی و طراحی و تهیه‌ی نقشه‌ها، طراحی تأسیسات و... نمونه‌هایی از توانمندی‌های یک مهندس مکانیک می‌باشند.

 

این رشته شامل 4 گرایش اصلی می‌باشد: 1ـ مهندسی دریا 2ـ مکانیک در طراحی جامدات 3ـ مکانیک در حرارت و سیالات 4ـ ساخت و تولید

 

مهندسی دریا: این گرایش تنها در دانشگاه صنعتی شریف ارایه می‌گردد. سایر دانشگاه‌ها، مهندسی دریا را به عنوان یک رشته مستقل ارایه می‌دهند. مهندسین این گرایش در زمینه‌ی طراحی و ساخت و استحکام بدنه‌ی کشتی و پایداری در مقابل امواج مطالعه می‌کنند.

 

2ـ مکانیک در طراحی جامدات: ماشین‌آلات صنعتی از قطعات و عضوهای بسیار زیادی تشکیل شده‌اند. در گرایش طراحی جامدات، یک مهندس مکانیک به بررسی حرکت قطعات، نیروهای وارده و تاثیر آن‌ها می‌پردازد. در واقع مهندس طراح جامدات باید تمامی نیروها و گشتاور را که به هر عضو ماشین وارد می‌شود را بررسی کرده و بهترین حالت را با بهترین کارایی در زمان طولانی به دست آورد. طراحی ماشین‌های تراش، سیستم‌های انتقال قدرت و دینامیک خودرو بر عهده‌ی این مهندسین می‌باشد.

 

برخی از واحدهای درسی:مقاومت مصالح 3، مکانیک مواد، یاتاقان و روغن‌کاری، شناخت فلزات صنعتی، نقشه‌کشی صنعتی 2، طراحی مکانیزم‌ها، طراحی به کمک کامپیوتر

 

3ـ مکانیک در حرارت و سیالات: در این گرایش عوامل مؤثر بر خواص مختلف حرکت سیال و به خصوص سیال داغ مطالعه می‌شود. همچنین بررسی تأثیرات عبور یک سیال بر محیط مانند نیروهایی که محل عبور بر آن سیال وارد می‌کند و یا تغییر طول‌های ناشی از تغییرات دما در یک دستگاه در حیطه کار فارغ‌التحصیلان این گرایش است. مسایل مربوط به تأسیسات ساختمان و راکتورها، انتقال آب، نفت و گاز و طراحی توربو ماشین‌های مختلف نیز به گرایش سیالات مربوط می‌شود. دانشجویان این گرایش در زمینه‌ی تهویه‌ی مطبوع و طراحی تأسیسات گرمایشی ساختمان‌ها و نیروگاه‌ها فعالیت می‌کنند.

 

برخی از واحدهای درسی: سوخت و احتراق، توربین گاز و موتور جت، تهویه مطبوع، مهندسی اقیانوس و هیدرودینامیک، ماشین‌های آبی

 

4ـ ساخت و تولید: در طول فرآیند ساخت و تولید قطعات مختلف صنعتی، مشکلات و معضلات بسیاری پیش خواهد آمد. وظیفه‌ی مهندسین متخصص این گرایش رفع این موانع و تولید قطعات با کیفیت مناسب، کارایی مطلوب، قیمت مناسب و تولید سریع می‌باشد. در نتیجه ارایه‌ی تمامی راه‌کارها و روش‌های مختلف جهت تولید بهینه‌ی یک محصول بر عهده‌ی ایشان خواهد بود. مهندسین این گرایش در زمینه‌ی شکل دادن فلزات، طراحی قالب‌ها و... فعالیت می‌کنند.

 

این گرایش نسبت به سایر گرایش‌های مهندسی مکانیک دارای جنبه علمی‌تر می‌باشد؛ در نتیجه کارشناسان این رشته باید بتوانند با به کار بردن تکنولوژی‌های مربوط، نظیر: ابزارسازی، جوش‌کاری، ریخته‌گری و... آماده‌ی کار در زمینه‌ی ساخت و تولید ماشین‌آلات صنعتی شوند.

 

برخی از واحدهای درسی: طراحی قالب و پرس، یاتاقان و روغن‌کاری، طراحی ماشین‌های ابزار، روش‌های طراحی مهندسی، پلاستیسیته

 

توانایی و استعداد لازم: برخورداری از توان بالا در دروس ریاضی و فیزیک، داشتن هوش و استعداد بالا، قدرت تجسم و خلاقیت از جمله عوامل موفقیت برای دانشجویان این رشته است.

 

چشم‌انداز شغلی: از آنجا که هر کارخانه یا واحد صنعتی بزرگ، دستگاه‌هایی وجود دارد که با تکنولوژی کار می‌کنند، به همین دلیل می‌توان انتظار وجود مهندسین از این قبیل را داشت.

 

برخی از واحدهای درسی مشترک بین گرایش‌ها: مبانی برق 1 و 1، مقاومت مصالح 1 و 2، استاتیک، دینامیک، ترمودینامیک 1 و 2

 

ادامه‌ی تحصیل در مقاطع بالاتر: امکان ادامه‌ی تحصیل تا مقطع دکتری فراهم است.

 

مهندسی صنایع

 

مهمترین سؤالی که فارغ‌التحصیل این رشته باید به آن جوابگو باشد، این است که چگونه می‌توان از امکانات موجود بیشترین بهره‌وری را به دست آورد؟ چگونه می‌توان با امکانات فعلی، میزان خروجی سیستم را با کاهش ضایعات افزایش داد؟ در حقیقت این رشته مجموعه‌ای است از مباحث اقتصاد، مهندسی مدیریت، به همین دلیل هر مجموعه‌ی تولید برای بهبود عملکرد و افزایش بهره‌وری به مهندس صنایع نیاز خواهد داشت. این رشته در دوره‌ی کارشناسی به گرایش‌های 1ـ تولید صنعتی 2ـ تحلیل سیستم‌ها 3ـ تکنولوژی صنعتی 4ـ ایمنی صنعتی تقسیم می‌شود.

 

1ـ گرایش تولید صنعتی: عمده‌ی هدف در این گرایش، تربیت مدیران تولید برای واحدهای صنعتی می‌باشد، تا بدانند چگونه این مدیران از مواد، ماشین‌آلات، انسان و زمان بیشترین بهره‌وری را داشته باشند.

 

2ـ گرایش برنامه‌ریزی و تحلیل سیستم‌ها: این گرایش بیشتر جنبه‌ی نرم‌افزاری دارد و بیشتر به ارایه‌ی بهترین راه‌کارهای موجود، براساس مدل‌های ریاضی و روش‌های نظام‌مند، برای استفاده از منابع موجود در سیستم می‌پردازد.

 

3ـ گرایش‌ تکنولوژی صنعتی: هدف، تربیت متخصصانی است که تکنولوژیست بوده و بتوانند از عهده‌ی مونتاژ عملیات حرارتی و ماشین‌افزارها برآیند.

 

4ـ گرایش ایمنی صنعتی: هدف، تربیت متخصصانی است که با پیش‌بینی خطرات احتمالی در کارخانه، از طریق بالا بردن ضریب امنیتی و یا کاهش آلودگی هوا، آمادگی به حداقل رساندن این قبیل خطرات را داشته باشند.

 

توانایی و استعداد لازم: از آنجا که این رشته ارتباط مستقیمی با تجزیه و تحلیل دارد، توانایی در دروس ریاضی و فیزیک از جمله شرایط خاص آن می‌باشد. از این نکته هم نباید غافل باشیم که چون این رشته ارتباط تنگاتنگی با مدیریت دارد، وجود توانایی‌های مدیریتی، به فرد کمک شایانی خواهد کرد.

 

چشم‌انداز شغلی: در دهه‌ی اخیر، این رشته کم کم، اهمیت خود را در بالا بردن میزان بهره‌وری و بالا بردن کیفیت تولیدات به دست آورده است؛ بنابراین در بین سایر رشته‌ها، فارغ‌التحصیلان این رشته از میزان اشتغال بالایی برخوردار می‌باشند.

 

برخی از واحدهای درسی:کنترل کیفیت آماری، مهندسی عوامل انسانی، اصول بازاریابی، مدیریت و کنترل پروژه، استاتیک، مقاومت مصالح، برنامه‌ریزی و کنترل تولید

 

ادامه‌ی تحصیل در مقاطع بالاتر: فارغ‌التحصیلان می‌توانند در یکی از گرایش‌های ذکر شده ادامه‌ی تحصیل دهند و یا به صورت تکمیلی در هر یک از رشته‌های: مهندسی فناوری اطلاعات، مهندسی عمران، مهندسی مکانیک و یا مهندسی پزشکی تحصیل کنند.

 

مهندسی معماری

 

معماری هر کشور و ملت، نشان از تمدن و اعتلای فرهنگی آن ملت دارد. وقتی که به یک بنای زیبا نگاه می‌کنیم، ناخودآگاه سر تعظیم در مقابل آن فرهنگ فرو می‌آوریم؛ تعظیمی که سراسر از خشوع و تکریم است. اما این تنها یک بُعد از قضیه است و بُعد دیگر آن در ساختمان‌های غول‌پیکر است که هنگام نظاره کردن آن «کلاه از سر کودک عقل می‌افتد». در مقایسه بین بناهای سنتی و ماندگار باستانی و آسمان‌خراش‌های مدرن امروزی، به این نکته پی می‌بریم که این بناها را باید از دو بُعد فنی و هنری بررسی کنیم، که همه‌ی این‌ها در مهندسی معماری تعریف و تحریر می‌شوند. به عنوان مثال درس‌هایی مثل طراحی، زیباشناسی، زیباسازی بناها، آشنایی با معماری معاصر و جهان و معماری بناهای تاریخی که در جهت زیباسازی حجم‌ها، فضاها، نماها و پلان‌ها بحث می‌کنند مربوط به بُعد هنری این رشته بوده و دروسی مانند سازه‌های بتنی و فلزی، مقاومت مصالح، متره و برآورد، مصالح ساختمانی و تأسیسات مکانیکی و الکتریکی (نور و صدا) به بُعد فنی و مهندسی این رشته مربوط می‌شوند. بنابراین وظیفه‌ی اصلی یک مهندسی معمار طراحی داخلی و خارجی یک بنا و زیباسازی آن، فضاسازی مناسب همراه با نورگیر مطلوب و نهایتاً ایجاد یک محیط مطبوع و آرامش‌بخش می‌باشد که تنها با انطباق مسایل فنی و مهندسی و اصول هنری مطابق با الگوهای فرهنگی و تاریخی، امکان‌پذیر خواهد بود.

 

توانایی و استعداد لازم: این رشته نیاز به ذهنی پویا و خلاق دارد. دانشجوی این رشته باید طرح‌هایی را که ارایه می‌دهد از ابتکاری خاص برخوردار باشند. این رشته هم مانند سایر رشته‌های مهندسی، نیازمند تسلط در دروس ریاضی به ویژه هندسه می‌باشد.

 

چشم‌انداز شغلی: فارغ‌التحصیل این رشته می‌تواند در شرکت‌های ساختمان‌سازی، شهرداری‌ها و کلیه‌ی سازمان‌هایی که نیاز به مهندسان معماری دارند، مشغول به کار شود.

 

ادامه‌ی تحصیل در مقاطع بالاتر: ادامه‌ی تحصیل تا مقطع دکتری امکان‌پذیر می‌باشد.

 

مهندسی عمران

 

یکی از ملاک‌های پیشرفت هر کشور، وجود سازه‌های مدرن و مطابق با استانداردهای روز بین‌المللی می‌باشد، که در نگاه اول به چشم می‌آید. لذا اولین سؤالی که به ذهن می‌آید، این نکته است که این سازه‌ها را برمبنای چه محاسباتی و در زیرمجموعه‌ی چه علمی می‌توان بنا کرد؟ جواب به این سؤال، به گسترش و تکامل این رشته‌ی مهندسی برمی‌گردد، که توان این سازه‌ها را در مقابله با سیل، زلزله و آتش‌سوزی برآورد می‌کند. این رشته خود به چند گرایش از قبیل 1ـ مهندسی عمران ـ ساخت 2ـ مهندسی عمران ـ خاک «ژئوتکنیک» 3ـ مهندسی عمران ـ سازه 4ـ مهندسی عمران ـ راه 5ـ مهندسی عمران ـ آب «هیدرولیک» منشعب می‌شود.

 

مهندسی عمران ـ ساخت: این گرایش مربوط به بهینه‌سازی سرمایه با بهترین شرایط اقتصادی و کمترین زمان ممکن می‌باشد. این گرایش به علت نوپا بودن، در آینده بر اهمیت آن افزوده خواهد شد. از وظایف مهندسین عمران ـ ساخت، طراحی و نحوه ساخت اسکلت ساختمان‌ها و سایر بناهای فنی مثل پل و از طرف دیگر مطالعه‌ی رفتار زمین می‌باشد، همچنین به برنامه‌ریزی حمل و نقل شهری و طراحی راه‌ها از نظر هندسی می‌پردازند.

 

مهندسی عمران ـ خاک «ژئو تکنیک»: این گرایش مربوط به شرایط ساخت و ساز در بهترین شرایط محیطی از قبیل، مقاومت خاک، جنس خاک و بررسی خاک می‌باشد که کمک شایانی به ماندگاری سازه می‌نماید.

 

مهندسی عمران ـ سازه: در این گرایش، عمده‌ی توجه و هدف، به میزان تحمل‌پذیری اسکلت‌ها در مقابل نیروهای وارده بر این سازه‌ها می‌باشد.

 

4ـ گرایش عمران ـ نقشه‌برداری: یکی از اساسی‌ترین کارها قبل از احداث سازه، امکان ساخت سازه در بهترین مکان موجود می‌باشد که این امر میسر نمی‌شود، مگر با نقشه‌برداری، میزان خاک‌برداری و میزان پستی بلندی‌ها. همچنین تمام مسایل مرتبط با آن بررسی می‌شوند.

 

مهندسی عمران ـ راه: در این گرایش، عمده‌ی هدف، ارتباط بین دو مکان از طریق بهترین راه می‌باشد که این راه می‌تواند زمینی، هوایی و دریایی باشد که متناسب با هر کدام، جاده‌ها، فرودگاه‌ها و اسکله‌ها را شامل می‌شود.

 

مهندسی عمران ـ آب «هیدرولیک»: در این گرایش، میزان آب‌های سطحی و زیرزمینی، چگونگی سازمان دادن به این آب‌ها، چگونگی انتقال به مراکز مسکونی، چگونگی جمع‌آوری فاضلاب‌ها مورد بررسی و تحقیق و تفحص قرار می‌گیرند.

 

توانایی و استعداد لازم: از آنجایی که این رشته، خود به دو بخش طراحی و ساخت تقسیم می‌شود فارغ‌التحصیلان می‌توانند در هر یک از بخش‌های مذکور، مشغول به کار شوند، با این تفاوت که طراحی، بیشتر در مراکز شهرها و ادارات صورت می‌گیرد و ساخت، عمدتاً در کنار سازه و دور از شهرها؛ لذا کسانی که در بخش ساخت مشغول می‌شوند، دغدغه‌ی دوری از خانواده را با خود دارند که البته با امتیازاتی همراه خواهد بود. آمادگی کارهای محاسباتی، دفتری و آزمایشگاهی، تسلط به مباحث ریاضی و صبر و حوصله از دیگر توانمندی‌های لازم برای موفقیت در این رشته است. مهندسین این رشته به دلیل سروکار داشتن با اقشار مختلف جامعه از قبیل کارگر و... باید توانایی لازم جهت برقراری ارتباط مناسب با افراد را داشته باشند.

 

چشم‌انداز شغلی: با توجه به این که حدود  از حداقل فعالیت‌های دولتی، مربوط به سرمایه‌گذاری‌های زیربنایی و عمرانی دولت می‌شود؛ لذا فارغ‌التحصیلان این رشته، شانس اشتغال زیادی را به همراه خواهند داشت.

 

برخی از واحدهای درسی: مقاومت مصالح ، مکانیک خاک، متره و برآورد پروژه، تکنولوژی بتن، اصول و مبانی معماری و شهرسازی، سازه‌های فولادی، سازه‌های بتن آرمه 1 و 2

 

ادامه‌ی تحصیل در مقاطع بالاتر: این رشته در ایران تا مقطع دکتری تدریس می‌شود. فارغ‌التحصیلان مقطع کارشناسی جهت ورود به مقطع کارشناسی ارشد می‌توانند هر یک از گرایش‌های مختلف: سازه، سازه‌های هیدرولیکی، مهندسی زلزله، راه و ترابری، مکانیک خاک و پی، مهندسی آب، سازه‌های دریایی، مهندسی مدیریت ساخت، مهندسی برنامه‌ریزی حمل و نقل، مهندسی نقشه‌برداری فتوگرافی و مهندسی محیط زیست را برگزینند.

 

مهندسی شهرسازی

 

بعد از انقلاب صنعتی در اروپا و گسترش این موج به سایر نقاط جهان، زندگی در شهرها و کلان‌شهرها به صورت یک اپیدمی همگانی درآمد که این گسترش باعث توسعه‌ی ناهمگون شهرها، رشد فزاینده‌ی اگروپلیس‌ها (شهرک‌های خوابگاهی) و به تبع آن، مشکلات ناشی از زندگی شهرنشینی شد. اما سؤال اساسی این است که یک شهر ایده‌آل چه ویژگی‌هایی را باید دارا باشد؟ چگونه می‌توان برای افراد ساکن در شهرها، امکانات رفاهی، اقتصادی و اجتماعی را مهیا کرد؟ تفاوت شهرهای ما با استانداردهای روز دنیا چقدر است؟

 

بدون شک پاسخ دادن به چنین پرسش‌هایی نیازمند هم‌فکری و هم‌کاری اقتصاددانان، جامعه‌شناسان، مهندسین عمران و بسیاری از متخصصان رشته‌های دیگر است.

 

در این میان، آنچه که کار مهندسین شهرسازی را برجسته و متمایز می‌کند، سیاست‌گذاری و جهت‌گیری برای مدیران است. مهندسی شهرسازی در شش محور اصلی، کار برنامه‌ریزی و طراحی شهر را سامان می‌دهد:

 

1ـ برنامه‌ریزی محیط زیست: که به بررسی فعالیت‌های سوء انسان‌ها بر محیط زیست و برنامه‌ریزی برای مقابله با سوانح طبیعی غیرمترقبه می‌پردازد.

 

2ـ برنامه‌ریزی شبکه‌های زیرساختی: از قبیل گاز، مخابرات و برق و...

 

3ـ برنامه‌ریزی اقتصادی و اجتماعی: مسأله‌ی مهم در این گرایش، انسان‌های ساکن در شهرها با نیازهای اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی متفاوت است.

 

4ـ برنامه‌ریزی حمل و نقل: شامل حمل‌ونقل عمومی، شبکه ریلی داخل شهری، ترافیک و مسایلی از این دست می‌باشد.

 

5ـ برنامه‌ریزی شهری: به میزان اختصاص اراضی شهری، به تناسب بین فضاهای تجاری، صنعتی و مسکونی می‌پردازد.

 

6ـ طراحی شهری: که هدف، ارتقای شهر در سه بعد جسمی، روحی و معنوی می‌باشد.

 

توانایی و استعداد لازم: دانشجوی این رشته باید از دید زیبایی‌شناسی عمیقی برخوردار باشد و به مسایل انسانی و اجتماعی علاقه‌مند باشد. چون در طی تحصیل در این رشته، فعالیت‌های تحقیقاتی و عملی، زیاد می‌باشند، لذا افراد با قدرت تخیل بالا و دارای توانایی طراحی، موفق‌ترند.

 

چشم‌انداز شغلی: از آنجا که برای رسیدن به توسعه‌ی پایدار و رفع عقب‌ماندگی در زمینه‌های گوناگون در کشورمان ایران، به مدیرانی متخصص در این زمینه نیازمندیم، لذا چشم‌انداز روشنی در آینده‌ای نه چندان دور برای فارغ‌التحصیلان این رشته پیش‌بینی می‌شود.

 

برخی از واحدهای درسی: مبانی جغرافیا، مبانی جامعه‌شناسی، کاربرد هندسه و ریاضیات در شهرسازی، مبانی اقتصاد، مبانی مهندسی شبکه‌ی حمل و نقل، تاریخ و فرهنگ شهرنشینی جهان

 

ادامه‌ی تحصیل در مقاطع بالاتر: امکان ادامه‌ی تحصیل تا مقطع دکتری میسر است.

 

مهندسی پزشکی

 

با توجه به این که علم بشر روز به‌روز پیشرفت می‌کند و تمام کارهای پزشکی بدون تجهیزات، تقریباً غیرممکن می‌باشد؛ لذا این رشته می‌تواند حلقه‌ی اتصالی بین پزشکی و مهندسی باشد؛ چه بسا در آینده، نیاز روزافزون پزشکی به مهندسان این رشته، رو به فزونی گذارد، که این، خود بر اهمیت مهندسی پزشکی می‌افزاید. مهندسی پزشکی به سه گرایش عمده‌ی 1ـ بیوالکتریک 2ـ بیومکانیک 3ـ بیومتریال تقسیم می‌شود.

 

1ـ گرایش بیوالکتریک: هدف، تربیت متخصصانی است که از عهده‌ی تجهیز، نگهداری و طراحی دستگاه‌های مربوط به پزشکی برآیند.

 

برخی از واحدهای درسی گرایش بیوالکتریک: مدارهای الکتریکی، مخابرات آنالوگ و دیجیتال، تکنیک پالس و اندازه‌گیری الکترونیکی

 

2ـ گرایش بیومکانیک: هدف، تربیت متخصصانی است که به بهترین نحو ممکن، از عهده‌ی تطبیق ساخته‌های مصنوعی ـ پزشکی از قبیل قلب مصنوعی، پای مصنوعی و...، با اندام‌های طبیعی و سازگاری این ساخته‌ها با محیط طبیعی بدن برآیند.

 

برخی از واحدهای درسی گرایش بیوالکتریک: خواص مواد مهندسی، مکانیک سیالات، طراحی اجزاء، بیوشیمی، دینامیک ماشین

 

3ـ گرایش بیومتریال: در این گرایش ارتباط مواد مختلف از قبیل پلیمرها، کامپوزیت‌ها، الیاف‌ها، مواد سلولوزی و فلزی در بدن انسان و در تجهیزات پزشکی مورد بررسی قرار می‌گیرد. ساخت پروتزهای بیومتریال و ایجاد کارگاه برای آزمایش‌های بیولوژیک از موارد مطروحه در این گرایش است.

 

برخی از واحدهای درسی گرایش بیومتریال: پدیده‌های نفوذ، پروتزهای بیومتریال، شیمی آلی، بیوشیمی، ترمودینامیک

 

توانایی و استعداد لازم: دانشجوی این رشته، باید علاقه‌مند به دروس ریاضی و فیزیک و همچنین علاقه‌مند به کار در بیمارستان‌ها و محیط‌های مرتبط با مراکز درمانی باشد.

 

چشم‌انداز شغلی: با توجه به پیشرفت‌های پزشکی ـ درمانی، فارغ‌التحصیلان این رشته می‌توانند در طراحی و ساخت دستگاه‌های سلامت سنجی و یا دستگاه‌های توان‌بخشی به فعالیت بپردازند.

 

برخی از واحدهای درسی مشترک بین گرایش‌ها: بهداشت عمومی، اصول سیستم‌های رادیولوژی، آناتومی، فیزیک پزشکی، بیوفیزیک، مدارهای منطقی

 

ادامه‌ی تحصیل در مقاطع بالاتر: ادامه‌ی تحصیل در کارشناسی ارشد در سه گرایش فوق امکان‌پذیر می‌باشد.

 

مهندسی نفت

 

از آنجا که ایران جزو 10 کشور اول در زمینه‌ی منابع نفت و گاز می‌باشد، نیاز به پرورش متخصصانی که بتوانند در زمینه‌ی بهره‌برداری اصولی و بهینه از این منابع تجزیه‌ناپذیر، کمک شایانی به استخراج، اکتشاف و حفاری بنمایند احساس می‌شود. برهمین اساس، مهندسی نفت، به گرایش‌های 1ـ مهندسی اکتشاف 2ـ مهندسی حفاری 3ـمهندسی مخازن نفت 4ـ مهندسی استخراج نفت و بهره‌برداری تقسیم می‌شود که این گرایش‌ها در دانشگاه صنعت نفت و از چند سال قبل دایر شده است.

 

1ـ گرایش مهندسی اکتشاف: اولین قدم در بهره‌برداری از مخازن نفت، کشف این مخازن می‌باشد که این کار بیشتر با زمین‌شناسی در ارتباط می‌باشد.

 

2ـ گرایش مهندسی حفاری: میزان تأثیرات احتمالی حفاری بر محیط زیست و ارایه‌ی بهترین راهکارها برای جلوگیری از تخریب محیط زیست و همچنین ارایه‌ی راهکارهایی برای به حداقل رساندن هزینه‌ی حفاری از جمله وظایف این گرایش می‌باشد.

 

3ـ گرایش مهندسی مخازن نفت: در این گرایش تخمین دقیق ذخیره‌ی نفتی، میزان این ذخیره، بهترین روش برای دسترسی به این ذخیره و میزان قابل برداشت از این مخزن مورد مطالعه قرار می‌گیرند.

 

4ـ گرایش استخراج نفت ـ بهره‌برداری: هدف، تربیت متخصصانی است که از مخازنی که دچار اُفت می‌شوند، با کمک تجهیزات پیشرفته، بیشترین بهره‌برداری را صورت دهند.

 

توانایی و استعداد لازم: مانند سایر رشته‌های مهندسی تبحر در دروس ریاضی و فیزیک، یکی از ارکان اصلی برای ورود به این رشته می‌باشد؛ همچنانکه دانستن زبان خارجه، یکی دیگر از ارکان موفقیت در این رشته است.

 

چشم‌انداز شغلی: در حال حاضر، اکثر فارغ‌التحصیلان این رشته، به استخدام وزارت نفت درمی‌آیند و مابقی افراد جذب صنایع شیمیایی و پتروشیمی خصوصی می‌شوند.

 

برخی از واحدهای درسی: موازنه‌ی انرژی و مواد، مکانیک سیالات، مهندسی مخازن 1، نمودارگیری چاه، زمین‌شناسی ساختمان، خواص سنگ‌های مخزن

 

مهندسی هوافضا

 

هدف، تربیت افرادی است که بتوانند در زمینه‌ی تحلیل، طراحی و ساخت وسایل پرنده، از قبیل موشک، ماهواره، بالگردها، هواپیماها و گلایدرها به کمک صنعت هوایی کشور بیایند. این رشته بر چهارستون: آیرودینامیک، جلوبرندگی، مکانیک پرواز و سازه‌های هوایی استوار است که به ترتیب، هر کدام به بررسی جریان هوا و محاسبه‌ی نیروها بر جسم پرنده، مطالعه‌ی سیستم‌های جلوبرنده، مطالعه و بررسی رفتار و حرکات جسم پرنده و سرانجام به مطالعه و بررسی سازه‌های هواپیما و دیگر وسایل پرنده می‌پردازند.

 

توانایی و استعداد لازم: بیشترین تاکید در این رشته، بر تقویت زبان انگلیسی می‌باشد. البته مانند سایر رشته‌های مهندسی، داشتن توانایی در دروس ریاضی و فیزیک، جزء لاینفک این رشته به حساب می‌آید و از آنجایی که این رشته بیش‌تر فنی بوده؛ لذا افرادی که اراده‌ی قوی و پشتکار دارند، موفقیت بیشتری را در انتظار خواهند داشت.

 

چشم‌انداز شغلی: فارغ‌التحصیلان این رشته می‌توانند در موقعیت‌های شغلی گوناگونی از قبیل فعالیت در موسسات تحقیقاتی مربوط به وزارت دفاع مشغول به کار شوند و همچنین کلیه‌ی سازمان‌هایی که به نوعی با وسایل پرنده سروکار دارند، نیاز به چنین متخصصانی را احساس می‌کنند.

 

برخی از واحدهای درسی: نقشه‌کشی 1 و 2، آیرودینامیک 1 و 2، طراحی هواپیمایی 1 و 2، مبانی برق ، استاتیک، مکانیک سیالات

 

ادامه‌ی تحصیل در مقاطع بالاتر: امکان ادامه‌ی تحصیل در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری میسر می‌باشد.

 

مهندسی نساجی

 

از ابتدای خلقت، انسان‌ها دنبال وسایلی برای محافظت از خود در مقابل سرما و گرما بوده‌اند که با تکامل تمدن، این تن‌پوش‌ها هم تکامل یافت. تا اینکه بعد از انقلاب صنعتی در اروپا و کاربرد روزافزون الیاف مصنوعی به جای الیاف طبیعی، اهمیت این صنعت روز به روز بیشتر شد. صنعت نساجی امروزه نه تنها در پوشاک و فرش، بلکه در قالب‌های مصنوعی و تایرها هم پیشرفت چشمگیری داشته است؛ لذا رشته‌ی مهندسی نساجی، توانایی لازم برای اداره‌ی بخش‌های گوناگون این صنعت را به دانشجویان می‌دهد. این رشته دارای سه گرایش 1ـ شیمی نساجی و علوم الیاف 2ـ تکنولوژی نساجی 3ـ پوشاک می‌باشد.

 

1ـ گرایش شیمی نساجی و علوم الیاف: دانشجوی این گرایش، نحوه‌ی‌ تهیه‌ی الیاف و کاربرد مواد شیمیایی بر روی الیاف و منسوجات را مطالعه خواهد نمود.

 

برخی از واحدهای درسی: شیمی فیزیک، اصول فیزیک رنگ، تکنولوژی نساجی 1 و 2، شیمی آلی 1و2، استاتیک، مقاومت مصالح

 

2ـ گرایش تکنولوژی نساجی: در این گرایش هدف، آشنایی با دستگاه‌های نساجی، برنامه‌ریزی برای ساخت ماشین‌آلات نساجی و رفع مشکل دستگاه‌های نساجی می‌باشد.

 

برخی از واحدهای درسی: ترمودینامیک، بافندگی حلقوی 1 و2، ریسندگی الیاف بلند، تکنیک بافت پارچه، ریسندگی نخ‌های یکسره

 

3ـ گرایش پوشاک: در این گرایش هدف، تربیت متخصصانی است که در کارخانجات تولید پوشاک بتوانند زمان، انسان و ماشین را به گونه‌ای هماهنگ کنند که بیشترین بهره‌وری حاصل گردد.

 

برخی از واحدهای درسی: شیمی آلی، فیزیک الیاف، اصول برش و دوخت، کنترل کیفیت پوشاک، تکنولوژی دوزندگی، تاریخ لباس در ایران

 

توانایی و استعداد لازم: در این رشته هم دانشجو باید از پایه‌ی ریاضی، فیزیک و مکانیک خوبی برخوردار باشد. همچنین داشتن علاقه به مدیریت، که جزء لاینفک این رشته می‌باشد، کمک بسزایی به دانشجو می‌کند. در کل باید گفت که دانشجوی این رشته باید به کار در کارخانه و ماشین‌آلات صنعتی علاقه‌مند باشد.

 

چشم‌انداز شغلی: از آنجا که یکی از بزرگترین صنایع، صنعت نساجی می‌باشد؛ لذا فارغ‌التحصیلان، در انتخاب شغل می‌توانند در کارهایی مانند مدیر کارخانه نساجی، مدیر تولید، مدیر مهندسی صنعتی و مشاور کارخانه جذب بازار کار شوند.

 

مهندسی دریا

 

از قرن 19 و با استفاده از نیروی بخار در صنعت کشتیرانی، فصل جدیدی در این زمینه باز شد که حمل‌ونقل دریایی را با تحولی شگرف روبه‌رو ساخت، و از آنجایی‌که از بین راه‌های زمینی، هوایی و دریایی، امن‌ترین و مقرون‌ به صرفه‌ترین راه، حمل و نقل دریایی است؛ لذا توجه به این رشته می‌تواند نقش عمده‌ای را در معادلات اقتصادی جهانی بازی کند. این رشته دارای سه گرایش 1ـ مهندسی کشتی 2ـ کشتی سازی 3ـ دریانوردی می‌باشد.

 

1ـ گرایش مهندسی کشتی: فارغ‌التحصیلان این رشته، در نگهداری، راه‌اندازی، تعمیر و رفع ایراد موتور کشتی به فعالیت می‌پردازند، که معمولاً بعد از اتمام درس تئوری یک دوره کلاس کارآموزی را می‌گذرانند.

 

2ـ گرایش مهندسی کشتی‌سازی: هدف، تامین نیروهای متخصص برای سازمان‌های دریایی می‌باشد. فارغ‌التحصیلان این رشته توانایی محاسبه‌ی حمل مقدار معین بار و حرکت در دریا و مقاومت در برابر فشار آب را کسب می‌کنند. طراحی ساخت و نظارت بر تعمیرات کشتی نیز از وظایف این مهندسین می‌باشد.

 

3ـ گرایش دریانوردی: فارغ‌التحصیلان این رشته، به علت داشتن وظیفه‌ی کاپیتانی و هدایت کشتی (مدیریت نیروی انسانی)، بیشتر درمورد جهت‌یابی، آب و هوا و به طور کلی جغرافیا، اطلاعاتی را کسب می‌کنند.

 

لازم به ذکر است که داوطلبان دختر از میان گرایش‌های فوق تنها می‌توانند گرایش مهندسی کشتی‌سازی را انتخاب کنند.

 

توانایی و استعداد لازم: به علت مسافرت‌های طولانی مدت دریایی، دانشجو باید از وابستگی خانوادگی خود بکاهد. در ضمن، داشتن تجربه در دروس ریاضی و فیزیک و تسلط به زبان انگلیسی و داشتن سلامت کامل جسمانی از دیگر شرایط برای ورود به این رشته می‌باشند. سلامت جسمی و نداشتن مشکلاتی چون کور رنگی نیز در این رشته اهمیت دارد.

 

چشم‌انداز شغلی: به علت این‌که دانش‌ آموختگان این رشته بورسیه‌ی سازمان‌ها و نهادهای مختلفی هستند، لذا دارای آینده‌ی شغلی تضمین شده‌ای می‌باشند و یا اینکه در شرکت‌های کشتی‌سازی و یا کشتی‌های توریستی ـ تفریحی مشغول به کار می‌شوند.

 

برخی از واحدهای درسی: سیستم انتقال قدرت، آرشیتکت کشتی 1 و 2، ماشین‌ دریایی 1 و 2 و 3، استاتیک، دینامیک، رسم فنی 1 و 2، اقتصاد دریایی

 

ادامه‌ی تحصیل در مقاطع بالاتر: مهندسی دریا در مقطع کارشناسی ارشد در گرایش‌های سازه‌ی کشتی و هیدرومکانیک کشتی ارایه می‌گردد.

 

مهندسی معدن

 

از آنجایی که بیشتر نیازهای کارخانه‌ها و واحدهای صنعتی، ارتباط مستقیمی با صنعت معدن دارند، لذا توجه به کشف و استخراج کانی‌های معدنی، توجه روزافزونی را می‌طلبد. کشور ما سرشار از معادن مس، زغال‌سنگ، سنگ آهن و اورانیوم می‌باشد؛ به همین جهت، نیاز به تربیت متخصصانی که بتوانند در این زمینه به فعالیت بپردازند، احساس می‌شود. این رشته در کشورمان ایران، با دو گرایش اکتشاف و استخراج ارایه می‌شود.

 

مهندسی معدن ـ اکتشاف: در این گرایش، تمام تمرکز بر روی شناسایی محل دقیق معدن، برآورد ذخیره‌ی معدن و چگونگی بهره‌برداری معدن می‌باشد.

 

برخی از واحدهای درسی: اصول استخراج معدن، برداشت زمین‌شناسی، کارتوگرافی و کاربرد عکس‌های هوایی، چاه‌پیمایی، آب‌های زیرزمینی

 

مهندسی معدن ـ استخراج: در این گرایش، عمده‌ی توجه بر نحوه‌ی استخراج مواد معدنی، جداسازی سنگ‌ها از یکدیگر، چگونگی حمل آنها تا محل کارخانه و چگونگی عملیات حفاری می‌باشد.

 

برخی از واحدهای درسی: مبانی مهندسی برق، کانی‌شناسی، حفر چاه و تونل، تهویه در معادن، اصول طراحی معادن، روش‌های استخراج روباز

 

توانایی و استعداد لازم: همان‌طور که از اسم این رشته پیداست، اشتغال به کار به طور عمده در معادن صورت می‌گیرد و بر همین اساس دانشجویان این رشته باید از توانایی فیزیکی و روحی قوی برخوردار باشند. مانند سایر رشته‌های مهندسی، تبحر در دو درس ریاضی و مدل‌سازی، یکی دیگر از شرایط لازم برای ورود به این کار می‌باشد. نکته آخر این‌که، از آنجا که این کار مردانه است، انتخاب آن برای خانم‌ها توصیه نمی‌شود.

 

چشم‌انداز شغلی: با توجه به وجود معادن زیاد در ایران، نیاز روزافزون به فارغ‌التحصیلان این رشته احساس می‌شود؛ تا هم بتوانند با اشتغال در معادن و صنایع وابسته، به اقتصاد کشور کمک کنند و هم نیاز به واردات کارشناس خارجی را کاهش دهند. همچنین فارغ‌التحصیلان این رشته می‌توانند در وزارتخانه‌های صنایع و معادن و راه‌ و ترابری نیز مشغول به کار شوند.

 

برخی از واحدهای درسی: استاتیک، دینامیک، مقاومت مصالح، مکانیک سنگ، کانه‌آرایی، زمین‌شناسی اقتصادی

 

مهندسی مواد

 

این رشته در مقطع کارشناسی به دو شاخه‌ی اصلی متالوژی و سرامیک تقسیم می‌شود.

 

ـ متالوژی: آیا تا به حال در میزان انعطاف‌پذیری فلزات تفکر کرده‌اید؟ آیا به روش‌های جدید استخراج و تصفیه‌ی فلزات آشنا هستید؟ آیا به فنون شکل دادن به فلزات علاقه‌مندید؟ جواب تمام این سؤال‌ها را می‌توانید در این شاخه‌ی مهندسی بیابید. شاخه‌ی متالوژی، خود به دو بخش عمده‌ی 1ـ متالوژی استخراجی 2 ـ متالوژی صنعتی تقسیم می‌شود.

 

1ـ متالوژی استخراجی: این گرایش بیشترین تمرکز خود را به نحوه‌ی استخراج سنگ‌های معدنی، نحوه‌ی جداسازی آنها از مواد دیگر، تغلیظ مواد معدنی و شکل دادن فلزات معطوف کرده است.

 

برخی از واحدهای درسی: ریخته‌گری، تغلیظ مواد معدنی، خوردگی و اکسیداسیون، انجماد فلزات

 

2ـ متالوژی صنعتی: در این گرایش، خواص و مشخصات فیزیکی، ساختاری و مکانیکی مواد در تولید کالاهای صنعتی فلزی مورد بررسی قرار می‌گیرند.

 

برخی از واحدهای درسی: شکل دادن فلزات، عملیات حرارتی، استخراج فلزات، خواص مکانیکی مواد، جوشکاری

 

ـ سرامیک: در این شاخه از مهندسی مواد، دانشجویان فرآیندهای ساخت سرامیک را که نه تنها امروزه محدود به ساخت ظروف سرامیکی و سفالی نمی‌شود، بلکه شامل محصولات پیچیده‌تر از جمله سیمان، شیشه و لعاب‌های چینی می‌شود را فرا می‌گیرند.

 

برخی از واحدهای درسی: ساختار سرامیک‌ها، خواص الکتریکی و نوری سرامیک‌ها، آزمایشگاه چینی، فرآیند ساخت سرامیک

 

توانایی و استعداد لازم: دانشجوی این رشته علاوه بر توانایی کافی در درس ریاضیات، باید علاقه‌مند به دروس فیزیک و شیمی باشد. در این رشته هم، سایر توانایی‌ها، از جمله آشنایی با زبان انگلیسی و داشتن ذهنی خلاق و مبتکر، از جمله ملزومات می‌باشند.

 

چشم‌انداز شغلی: در این رشته، مانند سایر رشته‌های مهندسی مشابه، عمده‌ی فعالیت در صنایع نفت‌ و صنایع معادن می‌باشد، که به فراخور گرایش، نحوه‌ی کار متفاوت است. مثلاً مهندسی متالوژی استخراج می‌تواند در مجتمع زغال‌سنگ کرمان، مس سرچشمه و دیگر معادن به فعالیت بپردازد. گرایش متالوژی صنعتی در ارتباط با مراکز تولید قطعات فلزی می‌باشد.

 

برخی از واحدهای درسی مشترک بین گرایش‌ها: مبانی مهندسی برق، استاتیک، پدیده‌های انتقال، کریستالوگرافی، خواص فیزیکی مواد 1 و 2

 

ادامه‌ی تحصیل در مقاطع بالاتر: مهندسی مواد تا مقطع دکتری ارایه می‌گردد.

 

مهندسی شیمی:

 

بیشترین کاربرد مهندسی شیمی در صنایع مکانیک، مواد و معادن است؛ به این دلیل که با پیشرفته‌تر شدن این صنایع، نیاز روزافزون به این مهندسی احساس شده است. در واقع این رشته متخصصانی را تربیت می‌کند تا بتوانند هرچه بیشتر علم شیمی را در صنایع، کاربردی‌تر نمایند تا در پرتو این همکاری، هم صنعت و هم علم شیمی به تعالی و شکوفایی هرچه بیشتر برسند. این رشته با 9 گرایش: 1ـ صنایع غذایی 2ـ صنایع شیمیایی معدنی 3ـ طراحی فرآیندهای صنایع نفت 4ـ صنایع گاز 5ـ صنایع پتروشیمی 6ـ صنایع پلیمر 7ـ صنایع پالایش 8ـ بهره‌برداری از صنایع نفت 9ـ صنایع شیمیایی سلولزی، تقسیم می‌شود که تعریف هر کدام در زیر ارایه می‌شود.

 

1ـ گرایش صنایع غذایی: در این گرایش، عمده‌ی تمرکز بر روی کنترل کیفی مواد غذایی به ویژه مواد غذایی کنسرو‌شده در سوپرمارکت‌ها و فروشگاه‌ها می‌باشد.

 

2ـ گرایش صنایع شیمی معدنی: حیطه‌ی کار این گرایش، شامل سازماندهی و مدیریت مواد اولیه‌ای می‌باشد که از معدن وارد کارخانه می‌شوند و تا زمانی است که این مواد به محصولاتی مانند کودهای شیمیایی معدنی و رنگ‌های معدنی تبدیل می‌شوند.

 

3ـ گرایش طراحی فرآیندهای صنایع نفت: در این گرایش، عمده‌ی توجه بر صنایعی می‌باشد که مستقیم و یا غیرمستقیم با نفت سروکار دارند، که البته در مراحل گوناگون بهترین و کم‌هزینه‌ترین روش تولید مواد شیمیایی و خالص‌سازی آن‌ها را پیدا و اجرا می‌کند.

 

4ـ گرایش صنایع گاز: به طور کلی تمام عملیات اجرایی و مهندسی مربوط به گاز، اعم از عمق چاه، نحوه‌ی انتقال گاز به پالایشگاه، نحوه‌ی شیرین کردن گاز ترش و از این قبیل کارها در حیطه‌ی گرایش صنایع گاز می‌گنجد.

 

5ـ گرایش صنایع پتروشیمی: در حیطه‌ی کار مهندسین این گرایش، فعالیت‌های مربوط به تبدیل نفت به پلاستیک، لاستیک‌ها، الیاف مصنوعی و مواد شیمیایی دیگر قرار دارد.

 

6ـ گرایش صنایع پلیمر: در بعضی دانشگاه‌ها، این گرایش از مهندسی شیمی جدا شده و به عنوان رشته‌ای مستقل ارایه و تدریس می‌شود. فارغ‌التحصیلان این گرایش، نهایتاً در یکی از زمینه‌های پلیمر جذب بازار کار می‌شوند.

 

7ـ گرایش صنایع پالایش: هدف، تربیت متخصصانی است که بتوانند در زمینه‌ی فرآیند دستگاه‌های پالایش نفت خام فعالیت کرده و مثلاً بتوانند جداسازی بنزین و قیر را از نفت خام انجام دهند.

 

8ـ گرایش بهره‌برداری از صنایع نفت: مهندسان این گرایش، نحوه‌ی موثر بهره‌برداری از منابع نفت را با توجه به امکانات موجود، مورد بررسی قرار خواهند داد.

 

9ـ گرایش شیمیایی سلولزی: مهندسان این گرایش در زمینه‌ی تبدیل چوب به کاغذ و یا تبدیل ضایعات کشاورزی به مواد بهینه سازگار با طبیعت فعالیت دارند.

 

توانایی و استعداد لازم: در این رشته از مهندسی داشتن تبحر در درس ریاضی، فیزیک و شیمی یکی از عوامل موفقیت محسوب می‌شود. در ضمن، از ذکر این نکته هم نباید غافل شد که، دقت، فاکتور مهم دیگری است که کمک شایانی به دانشجویان این رشته می‌کند.

 

چشم‌انداز شغلی: از آنجایی‌که تمام واحدهای تولیدی ـ صنعتی به نوعی با علم شیمی درگیر هستند، لذا فارغ‌التحصیلان این رشته می‌توانند در کارخانه‌های بزرگ صنایع غذایی، سیمان، سرامیک و کاشی مشغول به کار شوند.

 

برخی از واحدهای درسی: موازنه‌ی انرژی و مواد، ریاضیات مهندسی، مکانیک سیالات 1 و 2، شیمی فیزیک، شیمی آلی، استاتیک

 

ادامه‌ی تحصیل در مقاطع بالاتر: فارغ‌التحصیلان رشته‌ی مهندسی شیمی می‌توانند در هر یک از رشته‌های زیر ادامه تحصیل دهند:

 

1ـ مهندسی شیمی 2ـ مهندسی شیمی، بیوتکنولوژی 3ـ مهندسی شیمی، مخازن هیدروکربن 4ـ مهندسی نفت 5ـ مهندسی پلیمر و صنایع رنگ 6ـ گرایش شیمی معدن از مهندسی معدن 7ـ مهندسی مکانیک 8ـ مهندسی مواد 9ـ مهندسی صنایع 10ـ گرایش بیومکانیک و بیومتریال مهندسی پزشکی

 

مهندسی پلیمر

 

اگر به اطرافمان نگاهی دقیق بیاندازیم، صنعت پلیمر ما را احاطه کرده است. از جمله، می‌توان به رنگ دیوار خانه‌ها، پوشاک و یا به طور کلی هر آنچه که از پلاستیک ساخته شده است، اشاره کرد. پلیمرها را می‌توان به دو دسته‌ی کلی پلیمرهای طبیعی، مانند: چوب و پلیمرهای مصنوعی طبقه‌بندی کرد. این مهندسی در دو گرایش 1ـ صنایع پلیمر 2ـ تکنولوژی و علوم رنگ، اقدام به پذیرش دانشجو می‌نماید.

 

1ـ گرایش صنایع پلیمر: هدف این گرایش، طراحی و تولید کلیه‌ی محصولات پلیمری از قبیل پلاستیک، لاستیک و سایر مواد موردنیاز صنعت می‌باشد. پلیمرها کاربرد پزشکی نیز دارند مانند دندان مصنوعی و لنزهای چشمی.

 

برخی از واحدهای درسی: مهندسی پلاستیک، تکنولوژی کامپوزیت‌ها، تکنولوژی و خواص فیزیکی الیاف

 

2ـ گرایش علوم رنگ: از آنجایی که محافظت از فلزات، نوعی الزام می‌باشد و کم‌هزینه‌ترین و پرکاربردترین روش، ایجاد رویه‌ای مناسب و محافظ در مقابل خوردگی رنگ می‌باشد، لذا فارغ‌التحصیلان این گرایش، در این زمینه به تحقیق و تفحص می‌پردازند.

 

توانایی و استعداد لازم: از آنجا که بیشترین زمان کار مهندسان پلیمر در آزمایشگاه سپری می‌شود، لذا دانشجویی موفق خواهد بود که تحمل زیادی داشته باشد. البته سایر شرایط برای این رشته، تبحر در دروس ریاضی و شیمی، نداشتن کوررنگی و حساسیت به کار با رنگ‌ها و داشتن تسلط به زبان انگلیسی می‌باشد.

 

چشم‌انداز شغلی: بهترین موقعیت‌های شغلی برای فارغ‌التحصیلان این رشته، اشتغال در صنایع برق، مخابرات، پوشاک و کارخانه‌های رنگ‌سازی است که نسبت به سایر رشته‌های مهندسی، در وضعیت خوبی قرار دارد.

 

برخی از واحدهای درسی مشترک بین گرایش‌ها: ریاضیات مهندسی، کنترل فرآیندها، خواص فیزیکی و مکانیکی پلیمرها، اقتصاد و طرح مهندسی، استاتیک، مقاومت مصالح

 

ادامه‌ی تحصیل در مقاطع بالاتر: امکان ادامه‌ی تحصیل تا مقطع دکتری فراهم است.

 

مهندسی کامپیوتر

 

امروزه، رایانه در زندگی ما نقش بسزایی ایفا می‌کند. این رشته‌ی مهندسی، به طراحی و ساخت اجزای مختلف کامپیوتر می‌پردازد. کامپیوتر به انسان‌ها کمک می‌کند تا کارها را سریع‌تر، دقیق‌تر و منظم‌تر به انجام برسانند. مهندسی کامپیوتر در مقطع کارشناسی در دو گرایش سخت‌افزار و نرم‌افزار به جذب دانشجو می‌پردازد.

 

گرایش سخت‌افزار (Hardware): در یک دستگاه کامپیوتر صفحه کلید، موس، مانیتور و کیس (Case)، جزء اجزای سخت‌افزاری کامپیوتر دسته‌بندی می‌شوند، که مهندسان این رشته، به طراحی و کنترل این اجزاء می‌پردازند.

 

برخی از واحدهای درسی: طراحی مدارهای واسطه، سیگنال‌ و سیستم‌ها، طراحی سیسم‌های VLSI

 

گرایش نرم‌افزار (Software): به طور کلی تمام نرم‌افزارها به دو بخش نرم‌افزارهای سیستمی و نرم‌افزارهای کاربردی طبقه‌بندی می‌شوند، که ویژگی هر دوی این بخش‌ها، برنامه‌نویسی می‌باشد؛ یعنی چگونگی تعریف این برنامه‌ها برای استفاده عموم مردم.

 

برخی از واحدهای درسی: سیستم‌های عامل، اصول طراحی پایگاه داده‌ها، هوش مصنوعی، معماری کامپیوتر، مدارهای منطقی، طراحی الگوریتم‌ها

 

توانایی و استعداد لازم: داشتن تبحر در دروس ریاضی و فیزیک و داشتن ذهنی خلاق و جستجوگر، از عوامل اصلی موفقیت در این رشته محسوب می‌شوند. فارغ‌التحصیلان این رشته باید علاقه‌مند به مطالعه بوده تا همواره اطلاعات خود را به روز کنند.

 

چشم‌انداز شغلی: به طور دقیق می‌توان گفت که مهندسان کامپیوتر، اگر از دانش مهندسی نسبتاً خوبی برخوردار باشند، هیچ‌گونه مشکلی در زمینه‌ی جذب شدن در بازار کار ندارند.

 

ادامه‌ی تحصیل در مقاطع بالاتر: فارغ‌التحصیلان هر گرایش می‌توانند جهت ادامه‌ی تحصیل تغییر گرایش داده و یا در آزمون کارشناسی ارشد مهندسی فن‌آوری اطلاعات (IT) شرکت کنند.

 

مهندسی فناوری اطلاعات IT

 

مهندسی IT که مخفف کلمه‌ی Information Technology می‌باشد، رشته‌ای است که با توجه به پیشرفت‌های علمی، نیاز روزافزون به آن احساس می‌شود. در واقع در دنیایی زندگی می‌کنیم که به صورت «دهکده‌ی جهانی» به شمار رفته و تمام انسان‌ها به وسیله‌ی تکنولوژی کامپیوتر به یکدیگر مرتبط می‌شوند. با پیدایش و تکامل کامپیوتر، دسترسی به جزئی‌ترین اطلاعاتی که در دورترین نقطه‌ی این کره‌ی خاکی موردنیاز است، امکان‌پذیر شده است. در واقع مهندسی IT، مربوط به تولید، پردازش و عرضه‌ی اطلاعات می‌باشد. این رشته در واقع هسته‌ی اصلی مهندسی کامپیوتر است؛ با این تفاوت که مهندسین این رشته باید بتوانند اطلاعات را جمع‌آوری، دسته‌بندی و پردازش کنند. در آخر باید یادآور شد که رشد تجارت الکترونیک، دولت الکترونیک و شهروند الکترونیک، همگی در گرو رشته‌ای به نام مهندسی IT می‌باشند.

 

توانایی و استعداد لازم: همان‌طور که از نام رشته برمی‌آید، داشتن علاقه به کامپیوتر و مباحث مربوط به آن، داشتن ذهنی توانمند با قدرت تجزیه و تحلیل بالا، داشتن تبحر در دروس ریاضی و شاخه‌های مرتبط به آن، کمک شایانی را به دانشجویان این رشته می‌نماید.

 

چشم‌انداز شغلی: از آنجا که کشورمان ایران، عزم خود را جزم کرده که مدیریت سنتی و تولید سنتی را کنار نهد و جایگاه واقعی خود را در جهان امروز پیدا کند و از آنجایی که در سند چشم‌انداز 20  ساله‌ی ایران در سال 1404، ایران باید جزو اولین‌ها در زمینه‌ی تجارت الکترونیک باشد، نیاز روزافزون به متخصصان این رشته احساس خواهد شد، که موجب می‌شود فارغ‌التحصیل این رشته سریعاً جذب بازار کار شود.

 

برخی از واحدهای درسی: مدارهای منطقی، طراحی الگوریتم‌ها، هوش مصنوعی، مبانی اقتصاد مهندسی، تجارت الکترونیکی، محیط‌های چند رسانه‌ای، سیستم‌های عامل

 

علوم کامپیوتر

 

این رشته دانشگاهی در واقع به تربیت متخصصانی می‌پردازد که بتوانند مهارت‌های مرتبط با کامپیوتر را یاد بگیرند و این دانش را در زمینه‌های حل مسایل اساسی کامپیوتر، همراه با ارایه‌ی راه‌حل‌های کاربردی و موثر در زمینه‌های برنامه‌ریزی، اقتصاد و مدیریت به کار گیرند. در واقع این رشته به کاربردی‌تر‌کردن هرچه بیشتر ریاضی در کامپیوتر می‌پردازد. این رشته در چهار گرایش 1ـ محاسبات علمی 2ـ گرایش نظریه‌ی الگوریتم‌ها 3ـ گرایش سیستم‌های اطلاعاتی 4ـ گرایش سخت‌افزار ارایه می‌شود، که به ترتیب اهداف: 1ـ کاربرد ریاضی در کامپیوتر 2ـ خلق راه‌حل‌های علمی‌تر و منطقی‌تر 3ـ مدیریت پروژه‌های نرم‌افزاری و در نهایت در گرایش سخت‌افزار، به مطالعه‌ی ساختار کامپیوتر می‌پردازد. این رشته بیشتر جنبه‌ی تئوری دارد.

 

توانایی و استعداد لازم: تبحر در درس ریاضیات، داشتن ذهنی خلاق و پویا، داشتن علاقه به کامپیوتر و کار با آن و داشتن روحیه‌ی تحقیقاتی، کمک شایانی به دانشجویان این رشته می‌کند.

 

چشم‌انداز شغلی: فرصت‌های شغلی این رشته مانند رشته‌ی مهندسی کامپیوتر بوده و از نظر شغلی، نگرانی قابل ذکری برای فارغ‌التحصیلان این رشته پیش‌بینی نمی‌شود.

 

برخی از واحدهای درسی: اصول مدیریت، مبانی اقتصاد، منطق، ریاضیات گسسته، آنالیز عددی

 

ادامه‌ی تحصیل در مقاطع بالاتر: امکان ادامه‌ی تحصیل در کلیه‌ی گرایش‌های علوم کامپیوتر و یا در صورت علاقه‌مندی در رشته‌های: مهندسی کامپیوتر و ریاضیات میسر می‌باشد.

 

 

 

مهندسی کشاورزی

 

از آنجایی که یکی از ارکان اصلی توسعه‌ی کشور، میزان تولید محصولات کشاورزی و وابسته نبودن به واردات محصولات کشاورزی می‌باشد، نیاز به علمی شدن کشاورزی، روز به روز بیشتر احساس می‌شود و این نیاز منتفی نمی‌شود، مگر با آموزش روش‌های بهینه‌ی کاشت، داشت و برداشت، که اینها خود در این رشته‌ی مهندسی، مورد آموزش قرار می‌گیرند. این رشته در سه گرایش 1ـ آب 2ـ اقتصاد کشاورزی 3ـ ماشین‌های کشاورزی از رشته‌ی ریاضی دانشجو می‌پذیرد.

 

ـ گرایش آب: در این گرایش، هدف، آموزش روش‌های بهینه در زمینه‌ی استفاده از آب در کشاورزی می‌باشد، که این هدف با آموزش روش‌های به دست آوردن آب از منابع موجود، طریقه‌ی رساندن آن به محل مصرف و نحوه‌ی مصرف میسر می‌شود.

 

برخی از واحدهای درسی: استاتیک، مقاومت مصالح، پمپاژ و ایستگاه‌های پمپاژ، اقتصاد مهندسی، هیدرولیک انهار، حفاظت آب و خاک

 

ـ گرایش اقتصاد کشاورزی: این گرایش، به مسایل اقتصادی در علم کشاورزی می‌پردازد و سعی می‌کند تا رفتار فعالان کشاورزی، اعم از مدیران بخش‌های دولتی کشاورزی و یا کشاورزان را اصلاح و با علم روز منطبق گرداند.

 

برخی از واحدهای درسی: بازاریابی محصولات کشاورزی، مدیریت مزرعه، سیاست کشاورزی، اقتصاد تولید

 

ـ گرایش ماشین‌های کشاورزی: از آنجا که تولید انبوه در زمینه‌ی کشاورزی، دیگر با ابزارآلات سنتی تقریباً غیرممکن است، لذا نیاز به متخصصانی که در زمینه‌ی اختصاص ماشین‌های موردنیاز برای یک مزرعه، نگهداری صحیح از این ماشین‌آلات و برنامه‌ریزی برای استفاده از این ماشین‌آلات تبحر داشته باشند، احساس می‌شود.

 

برخی از واحدهای درسی: نقشه‌کشی صنعتی، برق و الکتریسیته، تکنولوژی موتور، استاتیک، طراحی اجزای ماشین

 

توانایی و استعداد لازم: عمده‌ترین و اساسی‌ترین ویژگی داوطلبان این رشته، می‌تواند این نکته باشد که، کار و فعالیت در مزارع و دامداری‌ها، نیاز به علاقه و عشق فراوانی دارد و داوطلبانی موفق خواهند بود که دارای این ویژگی باشند.

 

چشم‌انداز شغلی: فارغ‌التحصیلان این رشته در وزارت جهاد کشاورزی، سازمان محیط زیست، هنرستان‌های کشاورزی و واحدهای کشاورزی خصوصی جذب بازار کار می‌شوند.

 

مهندسی ایمنی و بازرسی فنی

 

قبل آز آنکه ماشین‌آلات بتوانند در زمینه‌های گوناگون صنعتی یا تولیدی مورد استفاده قرار بگیرند، باید از صحت آنها مطمئن شد تا در هنگام استفاده، بیشترین بازدهی را داشته باشند، که این امر ممکن نمی‌شود، مگر با وقوف کامل درمورد آزمایش و قابلیت کار دستگاه‌های برقی، به منظور اطمینان از ایمن بودن در مقابل خطرات احتمالی، مانند اتصالی، سوختگی، آتش‌سوزی و ایجاد انفجار. اما به طور کلی، این اطلاعات در دو شاخه‌ی عمده‌ی بازرسی فنی و ایمنی و حفاظت ارایه می‌شوند.

 

توانایی و استعداد لازم: مانند سایر رشته‌های مهندسی، تبحر در درس ریاضی، به محصلان این رشته کمک فراوانی می‌کند، تا بتوانند با استفاده از ریاضیات و قدرت تجزیه و تحلیل ذهن‌شان، در زمینه‌ی اشتغال به موفقیت برسند.

 

چشم‌انداز شغلی: از آنجایی که دامنه‌ی این رشته گسترده می‌باشد و دارای کاربرد زیادی در صنایع پتروشیمی و پلیمر می‌باشد، می‌توان چشم‌انداز روشنی را برای فارغ‌التحصیلان آن پیش‌بینی کرد.

 

برخی از واحدهای درسی: اندازه‌گیری و کنترل عوامل شیمیایی محیط کار، بیوشیمی، ایمنی در صنایع پتروشیمی، سموم و مواد شیمیایی خطرناک، مبانی مهندسی برق 1 و 2، آلودگی هوا و کنترل آن

 

مهندسی رباتیک

 

امروزه به علت بکارگیری ماشین‌ها و ابزارآلات مهندسی برای انجام کارها، راندمان واحدهای تولیدی روبه افزایش گذاشته است. اما استفاده از این ماشین‌آلات، باعث بیکاری کارگران ساده در کارخانه‌ها شده است. البته مزایای استفاده از این ماشین‌آلات آنقدر زیاد است که بتوان از این نقطه ضعف آن چشم پوشید. مزایای استفاده از ماشین، شامل هزینه‌ی کم، دقت زیاد، نداشتن خطاهای انسانی، تسریع در تولید محصولات، نداشتن خستگی و از همه مهم‌تر به کارگیری آنها در شرایط خطرناک مانند محیط‌های آلوده به رادیواکتیو یا کاربری در عمق زمین می‌باشد. البته این رشته فعلاً در دانشگاه صنعتی شاهرود ارایه می‌گردد و هدف، تربیت متخصصانی است که توانایی کار و تعمیر ماشین‌آلات رابرای به کارگیری در واحدهای تولیدی ـ صنعتی داشته باشند.

 

برخی از واحدهای درسی: سنسورهای ربات، دینامیک ماشین، مقاومت مصالح 1 و 2، کنترل ربات، رباتیک و اتوماسیون

 

هوانوردی ـ ناوبری هوایی

 

رشته‌ی هوانوردی با سه شاخه‌ی خلبانی، مراقبت پرواز و ناوبری هوایی از بین دو گروه آزمایشی علوم ریاضی و علوم تجربی دانشجو می‌پذیرد. نکته‌‌‌ی مهم درمورد این رشته در ایران این است که شاخه‌ی خلبانی که از طریق آزمون سراسری دانشجو می‌‌پذیرد یک رشته‌ی نظامی بوده و منحصراً در دانشگاه علوم و فنون هوایی شهید ستاری آموزش داده می‌شود. لازم به ذکر است دانشجویان این دانشگاه از زمان ورود به این دانشگاه یک دانشجوی نظامی منظور شده و نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی تعیین می‌کند که هر دانشجوی خلبانی در کدام رشته تخصصی از بین سه رشته خلبان جنگی، آموزشی و یا مسافربری آموزش ببیند.

 

توجه داشته باشید که این رشته از رشته‌های نیمه متمرکز بوده و دارای مصاحبه‌ی عملی و عقیدتی می‌باشد و داوطلبان آن باید از سلامت کامل جسمانی برخوردار باشند. (به عنوان مثال حداقل قد 165 سانتی‌متر، دید چشم ، دندان‌های سالم و...) اما شاخه‌ی مراقبت پرواز به آموزش و پرورش متخصصان برج مراقبت پرواز می‌پردازد که وظیفه‌ی این متخصصان کنترل برج مراقبت، بررسی عدم ایجاد تداخل، تأمین امنیت هوایی، اطلاع‌رسانی سوانح هوایی و... می‌باشد.

 

توانایی و استعداد لازم: علاوه بر سلامت کامل جسمانی دانشجویان این رشته می‌بایست از دقت، تمرکز، خلاقیت ذهنی، آرامش روحی، شجاعت، قدرت کنترل اضطراب و هیجان و تسلط به زبان انگلیسی برخوردار باشند.

 

چشم‌انداز شغلی: از آنجا که دانشجویان این رشته از بدو ورود بورسیه می‌شوند و در طول خدمت در نیروی هوایی از امکانات ویژه این نیرو بهره‌مند می‌گردند، جای هیچ‌گونه نگرانی شغلی برای آینده‌‌ی آن‌ها وجود ندارد.

 

برخی از واحدهای درسی: مبانی کامپیوتر، آشنایی با لیزر، فیزیولوژی هوایی، جنگ الکترونیک، رهگیری هوایی

 

آمار

 

فارغ‌التحصیلان این رشته باید بتوانند به یاری اعداد و ارقام، به تجزیه و تحلیل اطلاعات یک مجموعه بپردازند. به عبارتی مدیریت اطلاعات عددی یک موسسه به عهده‌ی یک دانش‌آموخته‌ی آمار می‌باشد. به عنوان مثال در پیش‌بینی نرخ ارز، نظرسنجی و پیش‌بینی انتخابات، تعیین نرخ بیکاری، تعیین شاخص هزینه‌های خانوار و... احتیاج به تحقیقات آماری داریم. امروزه دانشمندان با کمک گرفتن از اطلاعات آماری و با توجه به مدل‌های نظریه‌های احتمال، وقایع جوامع خود را پیش‌‌بینی کرده و براساس آن برنامه‌ریزی مناسبی را برای موسسات مختلف صنعتی، اقتصادی، فرهنگی و... ارایه می‌دهند. درک اطلاعات آماری، توصیف داده‌ها، پیش‌بینی وقایع آماری و تدریس آمار و احتمال از جمله مهارت‌های متخصصین این رشته می‌باشند.

 

توانایی و استعداد لازم: ارتباط بسیار تنگاتنگی بین درک مطالب آماری و درک مفاهیم ریاضی وجود دارد. بنابراین دانشجویان این رشته در درس ریاضی باید بسیار قوی باشند. دانشجویان می‌بایست به تحقیق و پژوهش علاقه‌مند بوده و آشنایی کافی با علوم کامپیوتر را داشته باشند.

 

چشم‌انداز شغلی: فارغ‌التحصیلان این رشته کم‌تر با مشکل بیکاری روبه‌رو می‌شوند. اغلب ادارات و نهادهای دولتی، وزارت برنامه و بودجه، مرکز آمار ایران، ‌وزارت آموزش و پرورش، مرکز بیمه و سایر موسسات خصوصی از عمده مراکز جذب کارشناسان آمار می‌باشند.

 

برخی از واحدهای درسی: ریاضی برای آمار، روش‌های پیشرفته آماری، روش‌های چند متغیری گسسته، روش‌های ناپارامتری، احتمال و کاربرد آن، روش‌های نمونه‌گیری

 

ادامه‌ی تحصیل در مقاطع بالاتر: خوشبختانه این رشته تا مقطع دکتری تدریس می‌شود. دانشجویان در دوره‌ی کارشناسی ارشد 32 واحد تخصصی را می‌گذرانند. گرایش‌های مختلف رشته‌ی آمار در مقطع کارشناسی ارشد عبارتنداز: آمار ریاضی، آمار حیاتی، آمار بیمه، آمار و کاربرد آن در اقتصاد و علوم اجتماعی. در دوره‌ی دکتری 24 واحد تخصصی و 24 واحد رساله‌ی دکتری باید گذرانده شوند.

 

مهندسی راه‌آهن

 

یکی از عواملی که باعث ایجاد شکاف بین ما و کشورهای پیشرفته صنعتی می‌شود، عدم توجه کافی به گسترش صنعت حمل و نقل ریلی کشورمان می‌باشد. امکان حمل و نقل ایمن و سریع کالا و مسافر از پایه‌های اصلی در توسعه‌ی اقتصادی، فرهنگی و صنعتی هر کشور به شمار می‌رود. حمل‌ونقل ریلی در کشورهای توسعه یافته از چنان اهمیت و گسترشی برخوردار است که موجب به وجود آمدن رشته‌های نوین مهندسی شده است.

 

در خاورمیانه، برای اولین بار در سال 1376،در دانشگاه علم و صنعت ایران، دانشکده‌ی مهندسی راه‌آهن تأسیس شد که به تربیت افراد متخصص و محقق در سه رشته پرداخته است:

 

1ـ مهندسی ماشین‌های ریلی 2ـ مهندسی سازه‌های ریلی، 3ـ مهندسی حمل و نقل ریلی.

 

1ـ گرایش‌های مهندسی ماشین‌های ریلی: در واقع می‌توان گفت که یک فرد کارآزموده‌ی این گرایش یک مهندس مکانیک است که در زمینه‌ی راه‌آهن تخصص دارد. در نتیجه توانایی طراحی و ساخت قطعات مربوطه، طراحی سیستم نگهداری و تعمیر بازسازی وسایل نقلیه‌ی ریلی را داراست.

 

توانایی و استعداد لازم: همچون یک مهندس مکانیک، داوطلب این گرایش باید در دروس ریاضی و فیزیک بسیار قوی باشد. علاوه بر آن، داشتن توانایی مدیریت خوب و روابط اجتماعی بالا نیز مهم است. علاقه به جامعه‌شناسی و فاکتورهای انسانی در صنایع، از عوامل موفقیت این رشته محسوب می‌شود.

 

چشم‌انداز شغلی: همواره صنعت راه‌آهن کشور به افرادی متخصص برای نظارت، مدیریت و کنترل پروژه نیاز دارد. حیطه‌ی شغلی یک مهندس ماشین‌های ریلی وسیع بوده، آنان می‌توانند در صنعت ذوب‌آهن، مترو، واگن‌سازی و کارخانجات مشابه نیز فعالیت کنند.

 

برخی از واحدهای درسی: استاتیک، معادلات دیفرانسیل، نقشه‌کشی صنعتی، مقاومت مصالح، دینامیک، دینامیک حرکت قطارها، زیرسازی و روسازی راه‌آهن.

 

2ـ  گرایش مهندسی سازه‌های ریلی: طراحی و ساخت سازه‌های فنی گوناگون مانند: پل، تونل، دیوار و تراشه و همچنین طراحی هندسی مسیر ریلی و زیرسازی و روسازی راه‌آهن از مهارت‌های دانش‌آموختگان این رشته می‌باشد. این مهندسی دارای نقاط مشترک زیادی با مهندسی عمران است.

 

برخی از واحدهای درسی: همچون دانشجویان مهندسی عمران، دانشجویان این رشته نیز تمامی دروس مربوط به تحلیل سازه‌ها، استاتیک و مقاومت مصالح 1 و 2 را باید مطالعه کنند. علاوه بر آن احتیاج دارد در زمینه‌ی ناوگان و مسیر حرکت ریلی نیز دروس را فراگیرد.

 

3ـ مهندسی حمل و نقل ریلی: مهندسین این رشته بیشتر در زمینه‌ی برنامه‌ریزی و بهره‌برداری از تجهیزات حمل و نقل ریلی و مدیریت صنعت راه‌آهن فعالیت می‌کنند. مدیریت استفاده‌ی بهینه از امکانات و تجهیزات و تاسیسات شبکه‌ی راه‌آهن برعهده‌ی ایشان خواهد بود. به عنوان مثال می‌توان به برنامه‌ریزی ترافیک خطوط، بررسی مقرون به صرفه بودن ایجاد خطوط جدید و آمارگیری مرتبط با حجم مسافران و کالاهای جابه‌جا شده اشاره نمود.

 

برخی از واحدهای درسی: این رشته با رشته‌ی مهندسی صنایع، گرایش برنامه‌ریزی و تحلیل سیستم‌ها شباهت بسیاری دارد، تا آنجا که حدود 120 واحد درسی آن با رشته‌ی مهندسی صنایع مشترک است.

 

مهندسی مکانیک خودرو (اتومکانیک)

 

در عصر حاضر با توجه به پیشرفت‌های مهم صنعت خودروسازی، رشته‌ی مکانیک خودرو با رشته‌ی برق و الکترونیک پیوند گسترده‌ای برقرار نموده است. سیستم سوخت‌رسانی انژکتوری و ترمز ضدقفل ABS نمونه‌هایی هستند که بر الکترونیکی شدن سیستم خودروها دلالت می‌کنند. دانشجویان این رشته در زمینه‌ی سوخت، برق،  انتقال قدرت، شاسی، بدنه، موتور، قطعات خودرو و تکنولوژی‌های روز، مطالب وسیعی را خواهند آموخت.

 

توانایی و استعداد لازم: دانشجویان این رشته باید در دو درس ریاضی و فیزیک قوی بوده و همچنین از هوش، استعداد و قدرت تجسم خوبی برخوردار باشند و نیز باید از نظر جسمی آمادگی کار در محیط‌های پرجمعیت و کارخانجات دور از شهر را داشته باشند.

 

برخی از واحدهای درسی: اصول طراحی موتورهای پیستونی، تئوری حرکت خودرو، الکترونیک خودرو، کاربرد نرم‌افزارهای رایانه‌ای خودرو، تکنولوژی‌های پیشرفته‌ی خودرو، هیدرولیک ماشین‌آلات سنگین، طراحی اجزای ماشین2، اصول طراحی کارخانه، مدیریت و اقتصاد صنعتی و...

 

مهندسی مکاترونیک

 

در سال 1969 میلادی برای اولین بار کلمه‌ی مکاترونیک ابداع و جایگزین واژه‌ی الکترومکانیک شد. مکاترونیک تلفیق سه رشته‌ی مهندسی مکانیک، مهندسی الکترونیک و مهندسی کامپیوتر است.

 

هدف مکاترونیک ایجاد ارتباط، میان رشته‌های مهندسی مرتبط با اتوماسیون و خودکارسازی می‌باشد. بدین ترتیب به سیستم‌های ساده‌تر و انعطاف‌پذیرتر دست خواهیم یافت. در حقیقت توسط این علم می‌توان سیستم مکانیکی را به صورت هوشمند درآورد. روبات‌ها یکی از جلوه‌های کلاسیک محصولاتی هستند که بر پایه‌ی علم مکاترونیک طراحی و ساخته می‌شوند.

 

رشته‌ی مکاترونیک از سال 1383 در دانشگاه‌های ایران تشکیل شد. دانشگاه صنعتی خواجه‌نصیرالدین طوسی در مقطع کارشناسی ارشد فعالیت گسترده‌ای در این زمینه دارد.

 

مهندسی خودرو

 

مهندسی خودرو رشته‌ای است که طراحی، ساخت، تعمیر و بهینه‌سازی انواع خودروها را دربرمی‌گیرد.

 

با توجه به پیشرفت علم و ظهور فناوری‌های جدید، خودروهایی که موتورهای احتراقی دارند، آرام آرام جای خود را به خودروهای برقی، هیبریدی و غیره می‌دهند، بنابراین تربیت افراد متخصص برای صنایع خودروسازی و صنایع وابسته، امری ضروری می‌باشد.

 

خودرو وسیله‌ای است که از مجموعه‌های مختلفی تشکیل شده و دارای کاربردهای متفاوتی است، پس مهندسی خودرو رشته‌ای است که از علوم گوناگون بهره می‌جوید، این رشته دارای سه گرایش مختلف قوای محرکه، سیستم تعلیق و سازه و بدنه‌ی خودرو می‌باشد.

 

توانایی و استعداد لازم: این رشته کاربردی و کاملاً عملی است. داوطلب این رشته باید به حل مسایل ریاضی علاقه‌مند بوده و توانایی برخورد علمی با قوانین و مسایل را داشته باشد.

 

چشم‌انداز شغلی: فارغ‌التحصیلان با کارخانجات و صنایع خودروسازی، همچنین مراکز پژوهشی و تحقیقاتی صنعت خودروسازی همکاری خواهند داشت.

 

برخی از واحدهای درسی: ترمودینامیک، سیستم‌های شاسی و بدنه، مبانی مهندسی برق، دینامیک خودرو، مکانیک سیالات، آیرودینامیک، مکانیک سیالات

 

ادامه‌ی تحصیل در مقاطع بالاتر: ادامه‌ی تحصیل تا مقطع دکتری، در داخل و خارج از کشور میسر است.

 

مهندسی لیزر و اپتیک

 

دانش‌آموختگان این رشته می‌توانند در زمینه‌ی طراحی و ساخت و نگهداری تجهیزات اپتیکی، اپتوالکترونیکی و لیزری فعالیت کنند.

 

واژه‌ی انگلیسی لیزر در فارسی به معنای تقویت نور توسط گسیل القایی تابشی است.

 

Light Amplification by Stimulated Emission of Radiation (LASER)

در کشور ما نیز این تکنولوژی بیش از پیش مورد توجه قرار گرفته است و در زمینه‌های مختلف کاربردهای متفاوتی را دارد. در پزشکی، از لیزر برای ایجاد برش‌ها در طراحی و درمان‌های پوستی استفاده می‌شود.

 

در علم زیست‌شناسی، برای مطالعه‌ی DNA و سلول‌ها از لیزر کمک می‌گیرند و همچنین در کارهای صنعتی از قبیل جوشکاری، آلیاژسازی و ساخت ریزتراشه‌ها و غیره پرتوی لیزری کاربرد فراوانی دارد.

 

توانایی و استعداد لازم: دانشجوی این رشته باید تمامی وقت مفید خود را صرف مطالعه و تحقیق نماید. داشتن پایه‌ی قوی در درس فیزیک و ریاضی و توانایی تجزیه و تحلیل مسایل فنی و صنعتی نیز برای موفقیت در این رشته ضروری است.

 

چشم‌انداز شغلی: بیشتر فارغ‌التحصیلان این رشته در صنایع نظامی، سازمان‌ انرژی اتمی، بیمارستان‌ها، مراکز تحقیقاتی و این قبیل مراکز مشغول به کار خواهند شد.

 

برخی از واحدهای درسی: کاربرد رایانه در اپتیک و لیزر، اپتیک غیرخطی، اپتیک هندسی، اپتیک موجی، روش‌های ریاضی در اپتیک، الکترومغناطیس، اپتوالکترونیک، لیزرهای قدرت

 

مهندسی فرماندهی و کنترل هوایی

 

این رشته در دانشگاه علوم و فنون هوایی شهید ستاری در سه گرایش کنترل شکاری، عملیات موشکی و اطلاعات عملیاتی آموزش داده می‌شود.

 

مهندسین فرماندهی و کنترل هوایی عهده‌دار طراحی و فرماندهی پدافند هوایی به منظور دفاع از مرزهای هوایی کشور علیه دشمن می‌باشند. به همین منظور دانش نرم‌افزاری، سخت‌افزاری و اطلاعات عملیاتی را فرا گرفته‌اند. منظور از اطلاعات عملیاتی، توانایی رهگیری‌های هوایی، کنترل و مراقبت قلمرو فضایی و فرماندهی عملیات رزمی هوایی می‌باشد.

 

داوطلب می‌بایست در رشته‌ی ریاضی فیزیک تحصیل کرده باشد. پس از قبولی در آزمون‌ سراسری در معاینات پزشکی دانشگاه علوم و فنون هوایی شهید ستاری نیز پذیرفته شود. حداکثر سن داوطلب باید 22 سال باشد. حداقل قد 160 سانتی‌متر و دید وی نباید کمتر از 7 از 10 باشد.

 

این رشته جزء رشته‌های نیمه متمرکز بوده و داوطلب باید حتماً این رشته را جزء یکی از 9 انتخاب اول فرم انتخاب رشته قرار داده باشد. در صورت پذیرفته شدن، تحت هیچ شرایطی نمی‌توان به سایر مؤسسات عالی انتقال یابد.

 

دانشجوی این رشته در طول مدت تحصیل خود ماهیانه مبلغی به عنوان کمک هزینه‌ی درسی دریافت خواهد کرد.

 

چشم‌انداز شغلی: فارغ‌التحصیلان این رشته با درجه‌ی ستوان دومی به استخدام ارتش جمهوری اسلامی ایران درمی‌آیند و با گذراندن دوره‌های حین خدمت، سلسله مراتب فرماندهی شامل فرماندهی گردان، فرمانده هنگ، فرمانده‌ی تیپ و فرمانده‌ی لشکر را در صورت داشتن قابلیت‌های لازم طی خواهند کرد.

 

رشته‌های هواپیمایی (کاردانی)

 

تعمیر و نگهداری هواپیما:

 

متخصص تعمیر و نگهداری هواپیما، قبل از هر پرواز باید از سلامت کامل بدنه و سیستم‌های داخلی یک هواپیما اطمینان حاصل کند تا بدین ترتیب ایمنی پرواز تضمین شده باشد.

 

وی باید تمامی اجزای هواپیما را بشناسد تا در صورت لزوم به تعمیر یا تعویض آن بپردازد. این رشته تنها از بین داوطلبان مرد دانشجو می‌پذیرد.

 

توانایی و استعداد لازم: علاقه به دروس ریاضی، فیزیک و مکانیک، داوطلبان این رشته باید جهت انجام کارهای ساده در ابتدا، آمادگی داشته باشند.

 

چشم‌انداز شغلی: بازار کار وسیعی برای فارغ‌التحصیلان این رشته وجود ندارد. اغلب‌ آنها در شرکت‌های حمل و نقل هوایی نظیر هما، کیش ایر، آسمان و شرکت‌هایی که تعمیرات اساسی موتور و بدنه‌ی هواپیما را انجام می‌دهند مانند صنایع هواپیمایی ایر سُها استخدام خواهند شد.

 

برخی از واحدهای درسی: فیزیک مکانیک، معادلات دیفرانسیل، آیرودینامیک ساختمان هواپیما، سیستم‌های الکتریکی هواپیما، مکانیک پرواز

 

اویونیک هواپیما:

 

دستگاه‌های الکترونیکی که در مقابل خلبان قرار دارند، اطلاعات بسیاری از جمله موقعیت باند را به خلبان نشان می‌دهند، نصب و راه‌اندازی و تعمیر این تجهیزات الکترونیکی برعهده‌ی متخصص اویونیک هواپیما است. بدین ترتیب سلامت پرواز یک هواپیما در گرو صحیح عمل کردن این تجهیزات می‌باشد.

 

برخی از واحدهای درسی: نقشه‌کشی صنعتی، الکترونیک، رادار و کاربرد آن در هواپیما، مدارهای منطقی،سیستم‌های کنترل اتوماتیک

 

ادامه‌ی تحصیل در مقاطع بالاتر: دانشجوی این رشته تا مقطع کاردانی تحصیل خواهد کرد و دوره‌های مختلف تخصصی به نام‌های DME، ILS را خواهد گذراند. پس از آن براساس مقررات آموزشی دانشکده‌ی هواپیمایی کشوری برای شرکت در آزمون و اخذ مدرک بین‌المللی هواپیما، به استاندارد پرواز سازمان هواپیمایی کشوری معرفی می‌شود.

 

الکترونیک هواپیما

 

طول دوره‌ی کاردانی الکترونیک هواپیما 5/2 سال است که در 5 ترم برگزار می‌شود. در تدوین دروس رعایت مقررات و دستورالعمل‌های بین‌المللی هواپیمایی کشوری در نظر گرفته شده است. متخصص الکترونیک هواپیما مهارت‌های زیر را کسب خواهد کرد:

 

نصب و راه‌اندازی سیستم‌های الکترونیکی، مخابراتی و کمک ناوبری، تشخیص عیوب، تعمیر و نگهداری از آنها

 

برخی از واحدهای درسی: زبان تخصصی هواپیمایی، مدار الکتریکی، مدارهای منطقی، ماشین‌های الکتریکی، قوانین رادیویی، سیستم‌های کمک ناوبری

 

مخابرات هواپیما

 

کاردانی مخابرات هواپیما یکی از مجموعه‌های آموزش عالی دانشکده‌ی هواپیمایی کشوری می‌باشد. طول دوره 2 سال است که در 4 ترم ارایه می‌گردد. هدف از ایجاد این رشته تربیت افرادی است که در جهت تامین سلامت پرواز، در زمینه‌ی نحوه‌ی عملکرد و نگهداری و کار با مدارهای مخابرات هواپیمایی به منظور مبادله‌ی پیام‌های هواپیمایی مهارت لازم را داشته باشند.

 

برخی از واحدهای درسی: هواشناسی و کدها، اصول مخابرات، مدارهای الکتریکی، سیستم عامل، مقررات مخابرات، سیستم‌های سوئیچینگ پیام، سرویس اطلاعات پرواز

 

مهندسی مکانیک نیروگاه

 

رشته‌ی مهندسی مکانیک نیروگاه یکی از شاخه‌های مهندسی مکانیک است که در دانشگاه صنعت آب و برق شهید عباسپور ارایه می‌گردد. مهندسی مکانیک نیروگاه ترکیب دو رشته‌ی مهندسی مکانیک در گرایش حرارت و سیالات و طراحی جامدات با مهندسی برق کنترل است. البته لازم به ذکر است که ارایه‌ی دروس به صورت سطحی‌تر از مهندسی مکانیک و مهندسی برق صورت می‌گیرد. در عوض دانشجویان این رشته در زمینه‌ی کنترل، باید اطلاعات گسترده‌تر و بیشتری فرا گیرند.

 

توانایی و استعداد لازم: دانشجویان این رشته باید به دو علم مکانیک و الکترونیک علاقه‌مند باشند. داوطلبان باید توانایی کار گروهی و توان تجزیه و تحلیل مسایل را داشته باشند.

 

چشم‌انداز شغلی: دانشجویان این رشته مهارت لازم را برای کار در قسمت‌های مختلف یک نیروگاه به دست آورده‌اند. پس بدیهی است که به راحتی می‌توانند در نیروگاه‌های جدیدالاحداث در زمینه‌های مختلف مانند بخش حرارت و سیالات، بهره‌برداری نیرو، بخش نرم‌افزاری و بخش جامدات فعالیت نمایند.

 

برخی از واحدهای درسی: آمار و احتمالات مهندسی، کنترل سیستم‌های خطی، کارگاه برق، مدارهای منطقی، فیزیک الکتریسته مغناطیس، معادلات دیفرانسیل

 

مهندسی سیستم

 

رشته‌ی مهندسی سیستم در دانشکده‌ی امام علی (ع) وابسته به نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران تدریس می‌شود. فارغ‌التحصیلان این رشته در نهایت فرماندهان رسته‌های مختلف ارتش خواهند شد. فرماندهانی که با استفاده‌ی موثر از تجهیزات تکنولوژی روز از قبیل ماهواره، لیزر، مخابرات، الکترونیک و... خواهند توانست برنامه‌ریزی فعالیت‌های زره‌ای توپخانه‌ای و موشکی ارتش را رهبری کنند.

 

پذیرش دانشجو در این رشته صرفاً از متقاضیان مرد مسلمان (شیعه یا سنی) از دو گروه آموزشی علوم ریاضی و علوم تجربی صورت می‌گیرد. این افراد باید مهندسی سیستم را در یکی از اولویت‌های 1 تا 30 خود انتخاب کرده باشند. نحوه‌ی پذیرش به روش غیرمتمرکز صورت خواهد گرفت بدین معنا که داوطلب بعد از قبولی در آزمون سراسری در مصاحبه و آزمون عقیدتی و حفاظتی این دانشکده باید شرکت کنند.

 

توانایی و استعداد لازم: داوطلب باید در درس ریاضی و فیزیک مهارت لازم را داشته باشد. از نظر فیزیکی در سلامت کامل باشد. در معاینات پزشکی پذیرفته شود، حداقل قد داوطلب 170 سانتی‌متر و دید وی 8 از 10 باشد.

 

چشم‌انداز شغلی: فارغ‌التحصیلان با درجه‌ی ستوان دومی به استخدام ارتش جمهوری اسلامی ایران درخواهند آمد، در حین خدمت درجات بالاتر را احراز خواهند کرد.

 

برخی از واحدهای درسی: ریاضی عمومی، جغرافیای نظامی ایران، اصول و قواعد اساسی رزم، مهمات و شیمی مواد منفجره، استاتیک، مقاومت مصالح، استحکامات و مهندسی رزمی

 

فیزیک مهندسی

 

هدف از ایجاد رشته‌ی فیزیک مهندسی، آماده‌سازی افراد متخصصی است، که بتوانند مباحث پیشرفته‌ی فیزیک جدید را به کار گرفته و از آن در جهت آماده‌سازی طرح‌های صنعتی استفاده کنند. به عنوان مثال این طرح‌ها می‌توانند در زمینه‌های نانوتکنولوژی، لیزر، خواص مغناطیسی مواد، فیبرنوری یا نیمه رساناها باشند.

 

در دانش امروز برای اندازه‌گیری‌های دقیق از حسگرها استفاده می‌شود که طراحی و ساخت آنها نیز در حوزه‌ی فیزیک جدید تعریف شده است. همچنین توانایی ساخت قطعاتی که در الکترونیک و کامپیوتر به کار می‌روند، از قابلیت‌های دیگر دانش‌آموختگان این رشته می‌باشد.

 

رشته‌ی فیزیک مهندسی در مقطع کارشناسی دارای سه گرایش می‌باشد: 1ـ حالت جامد 2ـ پلاسما 3ـ لیزر و اپتیک

 

توانایی و استعداد لازم: به دلیل مشکل بودن این رشته، داشتن پایه‌ی قوی در درس ریاضی و فیزیک لازم می‌باشد. دانشجو باید دارای قدرت ابتکار در حل مسایل فنی و صنعتی را با استفاده از مباحث  فیزیک داشته باشد.

 

چشم‌انداز شغلی: فارغ‌التحصیلان این رشته می‌توانند در مؤسسات دولتی و خصوصی مانند وزارت نیرو، انرژی اتمی، صنایع الکترونیک و یا صنایع خودروسازی به کار مشغول شوند. همچنین صنایع اپتیک و لیزر و صنایع ساخت قطعات و اجزای کامپیوتر نیز به وجود این متخصصان نیازمندند.

 

ادامه‌ی تحصیل در مقاطع بالاتر: فارغ‌التحصیلان این رشته در مقطع کارشناسی ارشد ناپیوسته، در رشته‌های زیر می‌توانند ادامه‌ی تحصیل دهند:

 

1ـ فیزیک کاربردی 2ـ فوتونیک 3ـ الکترونیک مخابرات و قدرت 4ـ مهندس مکانیک مواد و صنایع 5ـ مهندسی پزشکی فیزیک پزشکی 6ـ ژئوفیزیک و هواشناس

 

مهندسی انرژی

 

به منظور ارتقای بخش انرژی کشور، گسترش، کاربرد منطقی و استفاده‌ی بهینه‌ از منابع طبیعی انرژی این رشته در برخی از دانشگاه‌ها تدریس می‌شود. فارغ‌التحصیلان با به‌کارگیری فناوری‌های پاک در تولید، انتقال و مصرف انرژی نقش موثری خواهند داشت.

 

دانشکده‌های مهندسی انرژی در زمینه‌های مهندسی هسته‌ای، فناوری‌های نوین انرژی و محیط زیست، فعالیت گسترده‌ای دارند.

 

ادامه‌ی تحصیل در مقاطع بالاتر: امکان ادامه‌ی تحصیل تا مقطع دکتری وجود دارد. در مقطع کارشناسی ارشد، پذیرش دانشجو در دو گرایش مهندسی هسته‌ای و مهندسی سیستم‌های انرژی صورت خواهند گرفت.

 

ریاضی

 

ریاضیات هنری است باستانی و از همان آغاز از جمله ذهنی‌ترین و در عین حال عملی‌ترین تلاش‌های آدمی بوده است. شامل دو گرایش محض و کاربردی می‌باشد که به ترتیب به نظریه‌پردازی ریاضیات و کاربرد ریاضی در اقتصاد، کامپیوتر و... اختصاص دارد.

 

توانایی و استعداد لازم: تسلط بر درس ریاضی مقطع دبیرستان، علاقه‌مندی به این درس و صبر و حوصله برای صرف وقت در حل مسایل برای موفقیت در این رشته لازم است.

 

چشم‌انداز شغلی: یک کارشناس ریاضی به دلیل نظم فکری و بینش عمیقی که در طی تحصیل به دست می‌آورد، می‌تواند با مطالعه و تلاش شخصی در بسیاری از شغل‌ها، حتی شغل‌هایی که در ظاهر ارتباطی با ریاضی ندارد موفق گردد.

 

برخی از واحدهای درسی: ریاضی، آمار، معادلات دیفرانسیل، جبر خطی

 

فیزیک

 

فیزیک علم زندگی است و می‌توان گفت که جهان از بزرگترین تا کوچکترین مقیاس، با علم فیزیک در ارتباط است. فیزیک در مقطع کارشناسی مفاهیم فیزیک دبیرستان را عمیق‌تر کرده و طرز برخورد با مسایل فیزیکی را آموزش می‌دهد. در مقطع لیسانس دارای 5 گرایش اتمی ـ مولکولی، هسته‌ای، حالت جامد، هواشناسی و اختر فیزیک است.

 

توانایی و استعداد لازم: از آنجایی که در رشته‌های علوم پایه مثل فیزیک، چرایی و علت پدیده‌های علمی بررسی می‌شود، دانشجوی مستعد، باهوش و کنجکاو در این رشته‌ها موفق می‌شود. پایه‌ی ریاضیات قوی برای دانشجوی فیزیک از ضروریات محسوب می‌شود.

 

چشم‌انداز شغلی: از آنجا که دانشجویان فیزیک مطالب مختلفی از قبیل الکتریسیته و مکانیک می‌خوانند، در زمینه‌های مختلف دید وسیعی پیدا می‌کنند. از این رو امکان اشتغال در سازمان‌ها و نهادهای مختلف برای آنها فراهم است.

 

برخی از واحدهای درسی: معادلات دیفرانسیل، الکترومغناطیس، ریاضی فیزیک، مکانیک کوانتومی

 

رشته‌های دانشگاه علوم دریایی (امام خمینی ـ نوشهر)

 

کشور ایران با توجه به موقعیت جغرافیایی خاص و داشتن مناطق وسیع دریایی با شرایط مناسب دریانوردی، جهت حفظ، استفاده‌ی صحیح از این منابع نیازمند یک نیروی دریایی مقتدر، متفکر، متعهد و طراح می‌باشد. این دانشگاه در حال حاضر در 5 رشته‌ی عرشه، تفنگداری دریایی، مهندسی الکترونیک و مخابرات دریایی، مهندسی دریا و مدیریت و کمیسر دریایی دانشجو می‌پذیرد.

 

توانایی و استعداد لازم: تسلط در دروس ریاضی و فیزیک و زبان انگلیسی، نداشتن وابستگی عاطفی به اطرافیان و سلامت جسمانی از جمله مواردی است که برای موفقیت در این رشته‌ها لازم است.

 

چشم‌انداز شغلی: تحصیل در این دانشگاه به صورت شبانه‌روزی بوده و هزینه‌های دانشجویان (آموزشی و زیستی) به عهده‌ی دانشگاه می‌باشد و پس از گذراندن 18 واحد با درجه‌ی ناوبان دومی از نیروی دریایی حقوق می‌گیرند. پس از فارغ‌التحصیلی برابر قوانین ارتش ترفیع درجه می‌گیرند.

 

برخی از واحدهای درسی: ریاضی، برنامه‌نویسی کامپیوتر، فیزیک، شیمی عمومی

 

مهندسی علمی ـ کاربردی عمران (دانشکده صنعت آب و برق شهید عباسپور)

 

با توجه به بحران آب در جهان امروزی، حفاظت از منابع آب و برنامه‌ریزی برای بهره‌برداری بهینه از این منابع یکی از نشانه‌های توسعه‌ی پایدار است. در این دانشکده رشته‌های مهندسی عمران ـ بهره‌برداری از سد و شبکه، مهندسی عمران ـ ساختمان‌های آبی و مهندسی عمران ـ بهره‌برداری از شبکه‌های آب و فاضلاب ارایه می‌شود.

 

توانایی و استعداد لازم: مهندسین عمران باید توانایی جسمی خوبی داشته باشند، زیرا محیط کار این رشته‌ها اکثراً خارج از شهر و در مناطق کوهستانی است. داشتن روحیه مدیریت و انجام کارهای اجرایی و تسلط بر دروس ریاضی و فیزیک در موفقیت در این رشته‌ها نقش بسزایی دارند.

 

چشم‌انداز شغلی: بخش عمده‌ای از فارغ‌التحصیلان این دانشگاه جذب وزارت نیرو می‌شوند. سایرین نیز در شرکت‌های مشاوره، شهرداری‌ها، سازمان پارک‌ها و فضای سبز موقعیت شغلی مناسبی دارند.

 

برخی از واحدهای درسی: عملیات نقشه‌برداری، شیمی عمومی، مکانیک سیالات

 

هوانوردی ـ ناوبری هوایی

 

ناوبر هوایی را می‌توان خلبان دوم نامید. کسی که قبل از پرواز مسئولیت تهیه و طراحی نقشه‌ی مسیر پرواز را به عهده دارد و تعیین می‌کند که هواپیما باید در چه ارتفاعی، با چه سرعتی پرواز نماید. به طور‌ کلی اگر هواپیمایی ناوبر داشته باشد، قدرت مانور بیشتری دارد چون در هوای نامناسب نیز می‌تواند پرواز کند.

 

توانایی و استعداد لازم: دانشجوی این رشته باید در دروس ریاضیات و زبان قوی باشد. سرعت عمل، مهارت و قدرت تجزیه و تحلیل بالا به موفقیت این دانشجویان کمک می‌کند.

 

چشم‌انداز شغلی: فرصت‌های شغلی مانند سایر رشته‌های دانشگاه علوم و فنون هوایی شهید انصاری است.

 

برخی از واحدهای درسی: هواشناسی، هواپیما، زبان تخصصی

 

کاردان فنی کشتی

 

صنایع دریایی کشور برای استفاده از شناورهای ساحلی، بالا بردن بازدهی و کاهش هزینه‌ی نگهداری و تعمیرات شناورها نیاز به جذب و تربیت افراد متخصص در این صنعت دارد. فارغ‌التحصیلان این رشته می‌توانند در سازمان‌ها و ارگان‌های مختلف نظامی مسئولیت تعمیر و نگهداری موتورها و تجهیزات آنها را به عهده بگیرند.

 

برخی از واحدهای درسی: فیزیک مکانیک، استاتیک و مقاومت مصالح، الکترونیک و مخابرات.

 

کاردانی دریانوردی

 

هدف این رشته تربیت افراد متخصص در کاربرد علوم و فنون تخصصی برای هدایت و اداره‌ی شناورهای مختلف در آب‌های ساحلی است. فارغ‌التحصیلان این رشته می‌توانند در ارگان‌های دولتی و خصوصی مرتبط با صنعت حمل و نقل و دیگر صنایع دریایی به عنوان راهنما و مسئول عملیات و خدمات بندری فعالیت نمایند.

 

برخی از واحدهای درسی: فیزیک الکتریسیته و مغناطیس، اصول مدیریت، فیزیک مکانیک و حرارت، مخابرات دریایی

 

کاردان فنی الکترونیک صدا و سیما

 

هدف این رشته تربیت افرادی کاردان در زمینه‌های فنی الکترونیک صداوسیما (فرستنده‌ی صدا و تصویر و صدا برداری) است.

 

برخی از واحدهای درسی: مدار، اصول اندازه‌گیری، الکتروتکنیک، میکروپرسسور

 

کاردان فنی معدن

 

این رشته دارای دو گرایش استخراج معدن و استخراج معادن زغال سنگ می‌باشد. با توجه به تخصصی شدن امور استخراج معدن هر معدن، حداقل یک کاردان فنی استخراج معادن نیاز خواهد داشت. فردی که دانش لازم برای استخراج معادن روباز و زیرزمینی را فرا می‌گیرد. هدف در گرایش استخراج معادن زغال‌سنگ، تربیت کاردان فنی برای استخراج و بهره‌برداری اقتصادی در معادن زغال‌سنگ است و دامنه فعالیت آن، شامل باز کردن، آماده‌سازی معادن زغال سنگ از مرحله‌ی عملیاتی اکتشافی و معدنی تا تحویل زغال به کارخانه تغلیظ می‌شود.

 

برخی از واحدهای درسی: رسم فنی، اجزای ماشین و کارگاه، قوانین کار و بیمه‌های اجتماعی، زمین‌شناسی

 

کاردان فنی عمران

 

هدف این رشته تربیت متخصصانی است که بتوانند فضای خالی بین مهندسین متخصص و کارگران ماهر را در زمینه‌ی کارهای عمرانی پر کنند. این رشته دارای 6 گرایش عمران روستایی، زیرسازی راه، کارهای عمومی ساختمان، ساختمان‌های بتنی، ساختمان‌های آبی، کارتوگرافی، نتوگرامتری و نقشه‌برداری است.

 

برخی از واحدهای درسی: ریاضیات عمومی و مقدماتی، فیزیک حرارت، آمار، تعمیر و نگهداری، نقشه‌برداری

 

کانه‌آرایی

 

کانه‌آرایی عبارت است از عملیاتی که روی ماده معدنی انجام می‌شود تا دارای مشخصاتی مثل دانه‌بندی، عیاره و... شود تا در صنعت قابل استفاده شود یا به طور مستقیم در بازار عرضه شود. کلیه‌ی دانشجویان باید قبل از تحصیل دوره‌ی شناخت کار به مدت 12 هفته را در زمینه صنعت مربوط بگذرانند.

 

برخی از واحدهای درسی: ریاضیات عمومی، برنامه‌نویسی و آمار، شیمی معدنی، کانی‌شناسی، هیدرولیک، شیمی تجزیه

 

کاردانی فنی مکانیک

 

این رشته دارای سه گرایش جوشکاری، نقشه‌کشی صنعتی و ماشین‌آلات می‌باشد.

 

برخی از واحدهای درسی: ریاضیات عمومی، فیزیک حرارت، شیمی عمومی، رسم فنی، حفاظت و ایمنی بهداشت.

 

1ـ گرایش جوشکاری

این تکنیک در اغلب نیازهای تدارکات، پشتیبانی و دفاعی کاربرد دارد. هدف از این دو تربیت نیروهای متخصص است که مهارت و اطلاعات کافی علمی درباره‌ی انجام جوشکاری با روش‌های مختلف داشته باشند و از مسایل مرتبط با این فن از قبیل ایمنی و انتخاب بهینه مصالح آگاه شوند. فارغ‌التحصیلان این رشته می‌توانند در مشاغلی نظیر اسکلت فلزی ساختمانی و پالایشگاهی، صنایع کشتی‌سازی و صنایع هواپیماسازی فعالیت کنند.

 

برخی از واحدهای درسی: طراحی جوش، متالوژی جوش، توزیع حرارت

 

2ـ گرایش نقشه‌کشی صنعتی

هدف از این رشته تربیت افرادی است که قادر به تهیه‌ی نقشه‌های ساخت و مونتاژ قطعات با سیستم‌ها به منظور تولید و اجرا باشند و رابط بین مهندس طراح و قسمت تولید و نمونه‌سازی مراکز صنعتی گردند.

 

برخی از واحدهای درسی: طراحی صنعت و قالب، گرافیک هنری

 

3ـ گرایش ماشین‌آلات

هدف آن تربیت تکنسین‌هایی با مهارت کافی برای تعمیر و نگهداری انواع ماشین‌آلات راه‌سازی و عمرانی، شناورهای دریایی و... است. افرادی که بتوانند برنامه‌ریزی و مدیریت کارگاه‌های تعمیراتی را برعهده بگیرند و بر سرویس نگهداری و بهره‌برداری درست از ماشین‌آلات نظارت داشته باشند.

 

برخی از واحدهای درسی: موتورهای احتراق داخلی، تکنولوژی انتقال قدرت، سوخت و تکنولوژی سوخت‌رسانی.

 

کاردان فنی عملیات پتروشیمی

 

این رشته به آموزش فرآیندهایی می‌پردازد که بر روی مواد اولیه پتروشیمی اعم از نفت، گاز طبیعی و مواد معدنی انجام می‌گیرد تا فرآورده‌های بنیادی و نهایی پتروشیمی تولید گردد. فارغ‌التحصیلان این رشته می‌توانند در واحدهای تولید صنایع شیمیایی، مسئولیت بهره‌برداری واحدهای تولید صنایع شیمیایی در شرایط مطلوب فنی را برعهده بگیرند.

 

برخی از واحدهای درسی: ریاضی عمومی، موازنه انرژی و مواد، ترمودینامیک، عملیات پتروشیمی

 

تکنولوژی ماشین‌آلات کشاورزی

 

فارغ‌التحصیلان این رشته خلأ موجود بین زارعین و مهندسین ماشین‌های کشاورزی را پر می‌کند.فارغ‌التحصیل این رشته می‌تواند در وزارت جهاد کشاورزی، مراکز خدمات کشاورزی روستایی و عشایری و شرکت‌های کشت و صنعت واحدهای تولیدی کشاورزی فعالیت نمایند.

 

برخی از واحدهای درسی: رسم فنی، گیاه‌شناسی عمومی، زارعت عمومی، خاک‌شناسی عمومی، شناخت و کاربرد تراکتور

 

تکنولوژی آْبیاری

 

در این رشته کلیه‌ی امور مربوط به استفاده‌ی بهینه از منابع آب کشاورزی مورد توجه قرار می‌گیرند و هدف تربیت افرادی است که بتوانند برنامه‌های انتقال و توزیع آب را در مزارع به اجرا درآورده و در اجرای پروژه‌های تحقیقاتی، زیرنظر متخصصان انجام وظیفه نمایند. مراکز جذب فارغ‌التحصیلان این رشته، وزارت جهاد کشاورزی و وزارت نیرو است.

 

کارشناسی آبادانی و توسعه‌ی روستاها

 

فارغ‌التحصیل این دوره می‌تواند در حد نیاز روستاها در مسایل معماری روستاها و طرح‌های جامع روستایی، ایجاد ساختمان‌های مقاوم و بهسازی ساختمان‌ها، راه‌سازی، جمع‌آوری و انتقال آب و استفاده از روش‌ها و ماشین‌آلات مناسب در امر کشاورزی آشنایی و تبحر پیدا کند.

 

کاردانی معماری سنتی

 

این دوره افرادی را تربیت می‌کند که از مهارت در ساخت و ساز و قابلیت در طراحی و تحقیق و مدیریت و اجرای ساختمان‌هایی که با شیوه‌های سنتی ساخته شده برخوردار باشند. تا از این طریق توجه بیشتری به ارزش‌های معماری و شهرسازی سنتی ایران به وجود آید.

 

برخی از واحدهای درسی: ترسیم فنی، عناصر و جزئیات ساختمان‌های سنتی، ایستایی در سازه‌های سنتی، نقشه‌برداری

 

کاردان فنی مواد ـ ریخته‌گری

 

ریخته‌گری به معنای علم و فن، شکل دادن فلزات از طریق ذوب آن‌ها و سپس ریختن ماده‌ی گداخته در قالب و انجماد برای به دست آوردن خواص متالوژیکی مطلوب است. هدف این دوره تربیت کاردان فنی ریخته‌گری، برای پر کردن فضای بین مهندسین کارگران ماهر می‌باشد. داوطلب باید در ریاضیات، فیزیک و مکانیک، دروس فنی، شیمی و رسم و فنی دبیرستان تسلط کافی داشته باشد.

 

علوم و فنون هوانوردی (گرایش خلبانی هلی‌کوپتری)

 

با توجه به ایفای نقش گسترده‌ی هلی‌کوپترها در شرایط مختلف استراتژیک از جمله جنگ و صلح، تربیت متخصص در خلبانی هلی‌کوپتر، امری ضروری است. خلبانی که با فیزیک، آیرودینامیک، استاتیک و... آشنا باشد تا بتواند مسئولیت یک سفر هوایی بی‌خطر را برعهده بگیرد.

 

توانایی و استعداد لازم: دانشجوی این رشته باید علاوه بر کسب رتبه‌ی علمی لازم، از سلامت کامل جسمی و روانی، هوش و استعداد و توانایی فراگیری زبان انگلیسی برخوردار باشد. این دانشجویان مراحل گزینش صلاحیت امنیتی از نظر تعهد به نظام را نیز می‌گذرانند.

 

چشم‌انداز شغلی: دانشجویان با درجه‌ی ستوان دومی فارغ‌التحصیل و استخدام ارتش می‌شوند.

 

 

 

 

دانلود فقط با IP ایران امکان پذیر است.

ارسال نظرات