اَللّهُمَّ عَجِّل لِوَلیِّکَ الفَرَج

ایام باقی مانده تا کنکور را چگونه سپری کنیم

 

صد متر آخر را چگونه بدویم؟ (روش مطالعه)

 

نظر مشاوران تحصیلی در این زمینه بر این است که دانش‎آموزان پیش‎دانشگاهی باید طی دوران امتحانات نهایی فقط به امتحاناتشان فکر کنند و بهتر است تمام توجه دانش‎آموزان پیش‎دانشگاهی به این امتحانات باشد و با دقت و تمرکز وقتشان را برای آن بگذارند. بعد از پایان امتحانات نهایی نیز وقت خود را برای خواندن درس جدید نگذارند یعنی درس‎هایی را که تاکنون نخوانده‎اند مطالعه نکنند. طی این فرصت یک ماه تا کنکور، بهتر است به مرور درس‎ها، جمع‎بندی و آزمون بپردازند و به جای وقتی که برای خواندن درس جدید می‎گذارند برای مرور و جمع‎بندی درس‎های خوانده شده تلاش کنند.

بهترین راه مطالعه در این ایام جمع‎بندی و مطالعه و مرور دروس است. یکی از شیوه‎های مطالعه این است که از حدود 30 روز باقی‎مانده 24 روز را به آزمون اختصاص دهید و از آزمون‎های مرور آخر یا آزمون‎های سراسری سال‎های قبل استفاده کنید. طی این 24 روز هر 3 روز یک بار شرایط آزمون را برقرار کرده یعنی ساعت 7 صبح روی صندلی دسته‎دار نشسته و سؤالات را با توجه به زمان در نظر گرفته شده برای آزمون پاسخ‎ دهند و هر 15 دقیقه وقت را کنترل کنید و بعد از آن‎که آزمون پایان یافت پاسخ‎نامه را تصحیح کرده و درس به درس نمره‎گذاری کنند، نمره منفی را نیز محاسبه نمایید، زمان صبح را به آزمون و زمان عصر را به تحلیل آزمون اختصاص دهید. دو روز را هم به اشکال‎گیری درس‎ها بپردازید، دو روز را به چهار نصف روز تقسیم کنید و چهار درس ضعیف مشخص شده را تعیین کرده و هر کدام را یک نصف روز مطالعه کنید، در این روش ابتدا به سراغ تست‎های پاسخ‎ نداده شده و تست‎های غلط از دست رفته‌ی هر درس رفته تا از این طریق ضعف دانش‎آموز در هر درس مشخص شود و بعد سراغ خلاصه‎نویسی‎های درس رفته و با مرور آن‎ها اشکالات را برطرف کنید. آن‎گاه باید به تست‎هایی توجه کرد که جواب داده‎اید ولی مدت زمان جواب دادن شما نسبت به زمان مقرر بیشتر شده است.. مثلاً برای تست ریاضی به جای یک دقیقه، چهار دقیقه وقت گذاشته‎اید (که این کار به اصطلاح چاله‎های وقت آزمون نامیده می‎شود) ممکن است دانش‎آموز در این نوع سؤالات تعداد کم‎تری تست تمرین کرده باشد و یا شیوه و راه‎حلی که به کار برده است شیوه‌ی غلطی بوده باشد در این صورت می‎توان از معلم‎ها و یا دوستان جهت رفع اشکالات به وجود آمده استفاده کرد.

 

 طی این 24 روز چند آزمون باید برگزار شود تا در پی آن هم اشکالات دانش‎آموز مشخص و برطرف شود و هم تسلط کامل بر آزمون پیدا کنید به اضافه این‎که اضطراب شما کم شده و باعث تبحر و سرعت عمل شما در تست زدن می‎شود. بعد از آزمون‎ها شش یا هفت روز باقی می‎ماند که بهتر است به مرور دروس عمومی بپردازید و این کار را به دفعات در طول زمان باقی‎مانده انجام دهید. اما افرادی که یک سال یا بیش‎تر پشت کنکور مانده‎اند طی زمانی‌که دانش‎آموزان پیش‎دانشگاهی در حال گذراندن دروس و امتحانات نهایی هستند فرصت مناسبی دارند که عقب‎ماندگی در درس‎ها را جبران کنند و درس‎ها و مطالبی را که نخوانده‎اند مطالعه کنند و روش دوم این است که همه کسانی که قصد دارند در کنکور شرکت کنند و حداکثر استفاده از وقتشان را ببرند حداقل باید 12 ساعت مطالعه در روز داشته باشند و 6 ساعت خواب هم در این ایام برای آن‎ها کافیست، هم‎چنین برای تجدید قوا و رفع خستگی 3 تا 4 ساعت در هفته (به خصوص آخر هفته) را به تفریح اختصاص دهند.

 

اگر تست‎های مجموعه‎ای را تا به حال تمام نکرده‎اید از شما می‎خواهیم که فقط سؤال‎های سراسری چند سال اخیر را امتحان دهید، اگر تست‎های مجموعه‎ای را تا به حال تمام نکرده‎اید، تورق سریع را انجام دهید. می‎توانید از یادداشت‎هایی که تا به حال داشته‎اید حاشیه‎نویسی‎های کنار کتاب‎ها و به ویژه دفتر تحلیل آزمون و به طور کلی از این نوع ابزارهای خلاصه‎برداری و یادداشت‎برداری استفاده کنید. حتماً در تمرین‎های تست مجموعه‎ای که انجام می‎دهید تکنیک‎های مدیریت زمان را اجرا نمایید و این مطلب را فراموش نکنید که شما نباید در سر جلسه‌ی آزمون وقت کم بیاورید و باید وقت داشته باشید یک بار تمامی سؤال‎ها را مطالعه کنید. مدیریت درست پایه‎های علمی، روحی، فکری روانی و هم‎چنین افت و خیز هیجان‎های شما بسیار مهم است. در مدت باقی‎مانده سرعت خود را بالا ببرید، هنگام راه رفتن در خیابان سریع راه بروید، مطمئناً در سرعت عملکرد شما و هم‎چنین افزایش سرعت ذهنی، وقت، شادابی، شکافتن بن‎بست‎ها و اعتماد به نفس شما تأثیر فراوانی خواهد گذاشت.

 

شیوه‎های مطالعاتی دیگر در خصوص استفاده از زمان باقیمانده:

 

اهمیت دوران جمع‎بندی و روش برنامه‎ریزی در این ماه را همه می‎دانیم، با استفاده صحیح از این ماه (خرداد) و اجرای روش صحیح جمع‎بندی در هر جایگاهی که باشید، رشد خواهید کرد در ایام باقیمانده سعی کنید به تمرین تست مجموعه‎ای بپردازید. مجموعه تست‎هایی که انتخاب می‎کنید ترجیحاً سؤالات کنکور سراسری و آزاد (5) ساله اخیر باشد. ایام هفته را به دو بازه (3) روزه به همراه روز جمعه که معمولاً اکثر دانش‎آموزان در این روز در کنکور‎های آزمایشی شرکت می‎نمایند تقسیم کنید و در هر بازه (3) روزه به این شکل عمل کنید که این سه روز را به (6) نیم روز تقسیم کنید و در نیم روز اول یک تست مجموعه‎ای دقیقاً به مانند شرایط کنکور از خودتان امتحان بگیرید و پس از تحلیل آزمون به این‎گونه عمل کنید که هر نیم روز از این 5 نیم روز باقیمانده را به مطالعه یک درس اختصاصی بپردازید. به مباحثی از دروس تخصصی بپردازید که بیش ترین تعداد سوالات غلط یا نزده را در آزمون های مذکور را به خود اختصاص می دهند. حال اگر شما دربازه سه روزه بعدی تست، مجموعه‌ی دیگر را از خود آزمون بگیرید، این‎بار نیاز به مطالعه‌ی بخش‎های دیگری از دروس را خواهید داشت. بعد از این‎که چند سری به این شکل عمل کردید خواهید دید که مهم‎ترین بخش‎های کتب که بیش‎ترین ضعف را در آن‎ها داشته‎اید مورد مطالعه قرار گرفته‎اند. لازم به ذکر است که شما باید در این ایام فارغ از اجرای این روش هر روز حدود 4 ساعت را به مرور و مطالعه‌ی دروس عمومی اختصاص دهید. دوران جمع‎بندی زمان تثبیت یافته‎هاست نه یادگیری؛ بنابراین مطالب جدید نخوانید. اگر هنوز متقاعد نشده‎اید که این روش بسیار مفید است دست‎کم دو دوره 6 روزه این کار را انجام بدهید و در آزمون سوم (روز 7) خواهید دید چه تحولی در آزمون شما ایجاد می‎شود.

 

راهکارهای جهت مطالعه بهتر (جدی بگیرید)

 

1) بهترین کار در این برهه زمانی، انجام مروری جامع و سریع است زیرا ماه آخر فرصت خوبی برای فراگیری مطالب جدید نیست، البته در این یک ماه مطالب جدید بسیاری را می‎توان فرا گرفت و به خوبی هم آموخت و این مدت فرصت کمی نیست اما این بدترین روش استفاده از این یک ماه باارزش است.

 

2) اگر هنوز منتظر هستید تا دوره‌ی درس‎ها به پایان برسد آن وقت تست بزنید، بدانید که هیچ‎گاه این اتفاق نمی‎افتد در واقع به دوره‌ی تمام درس ها نخواهید رسید چون شما هر مطلبی را که دوره می‎کنید مطالب قبلی را تا حدی  فراموش می کنید و احتیاج به دوره‌ی مجدد دارید بنابراین اگر هنوز به صورت جدی شروع به تست زدن نکردید زمان را از دست ندهید و از همین حالا شروع به تست زدن کنید.

 

3) در زمان باقیمانده‌ی کنکور به کارهای جدید و عجیب دست نزنید و همان روش مطالعه‌ی قبل که تا به حال اجرا کردید را ادامه بدهید. خوابتان را کم نکنید زیرا در بازه کاری، شما به طرز ساعات خود عادت کردید و در غیر این صورت یادگیری به شکل چشم‎گیری کاهش پیدا خواهد کرد.

 

4) اگر تست‎های مجموعه‎ای را تا به حال حل نکرده‎اید از شما می‎خواهیم که فقط سؤال‎های آزمون سراسری چند سال اخیر را امتحان کنید.

 

5) اگر تست‎های مجموعه‎ای را تا به حال تمام کرده‎اید به شما مطالعه‌ی حاشیه‎نویسی‎ها در کنار دفتر تحلیل آزمون را پیشنهاد می‎کنیم.

 

6) حتماً در تمرین‎های تست مجموعه‎ای، تکنیک مدیریت زمان را اجرا کنید و این مطالب را فراموش نکنید که نباید وقت کم بیاورید و باید فرصت مرور تمامی سؤالات در جلسه‌ی امتحان را برای خود فراهم کنید.

 

7) همان منابعی را دوره کنید که قبلاً مطالعه کرده‎اید البته بهترین منبع برای مطالعه‌ی آزمون سراسری کتاب درسی شماست زیرا سؤالات واقعاً از کتاب درسی طرح می‎شود اما اگر کتاب درسی را نخوانده‎اید و دفتر و جزوه یا کتاب کمک آموزشی خاصی را مطالعه کرده‎اید اکیداً توصیه می‎کنیم همان منابع را دوره کنید زیرا آن کلمات در حافظه بینایی و در صورت تکرار شفاهی درس، در حافظه شنوایی شما باقی مانده‎اند و آن مفاهیم درسی در قالب این کلمات و شکل‎ها، در ذهن شما نقش بسته‎اند یک کتاب جدید هر چند که ادعا شود که به طور خلاصه برای دوره نوشته شده است و حاوی نکات به شکل فشرده است، به این علت که جدید است انتخاب خوبی نیست.

 

8) سعی کنید هر نقطه ضعفی را که قبلاً مطالعه کرده‎اید را در یک بازنگری مرور کنید نه خیلی در جزئیات دقیق شوید و کلمه به کلمه بخوانید که مثل یادگیری مطالب جدید وقت‎گیر شود و نه خیلی شتاب‎زده و تندتند ورق بزنید، سعی کنید حالتی بین آن دو را اجرا کنید.

 

9) در دروسی مثل ریاضیات یا فیزیک که اکثر سؤالات آزمون سراسری در واقع شامل مسئله هستند، مطلبی که مطالعه کرده‎اید را حل کنید. این کار به شما اعتماد به نفس می‎دهد که هنوز تسلط خود را حفظ کرده‎اید.

 

پاسخ‎گویی به چندین سوال متدوال در این دوران:

 

1) چگونه مطمئن باشیم با این روش تمام کتاب‎ها دوره خواهد شد؟

 

در دوران جمع‎بندی هم، ما در حال دوره کردن هستیم، فصل‎ها و صفحات مهم کتاب‎ها دوره می‎شود، زیرا با انجام چند دوره آزمون‎های سال‎های قبل تا حدود زیادی می‎توانیم مطمئن باشیم اگر مبحث مهمی در کتاب‎ها بوده در خلال این چند دوره آزمون مطرح شده است ضمناً قرار نیست کارهای غیرممکن انجام دهید، می‎خواهید در یک فاصله زمانی محدود بهترین و درست‎ترین کار را انجام دهید.

 

2) من هنوز درس‎ها را تمام نکردم، چگونه می‎توانم روش جمع‎بندی را اجرا کنم؟

 

اولاً زمان محدود است ثانیاً فراموش نکنید معنی جمع‎بندی این است که ابتدا درس‎هایی را که خوانده‎اید را مرور کنید و سپس در صورتی که وقت کردید برای دروس نخوانده برنامه‎ریزی کنید.

 

3) در دوران جمع‎بندی می‎خواهم به جای دو درس عمومی معارف و ادبیات یک درس اختصاصی را به طور کامل بخوانم زیرا من در دروس ادبیات و معارف قوی هستم، آیا این کار صحیح است؟

 

علت پیشنهاد ما در خواندن ادبیات و معارف این است که هر درسی را می‎توان به طور کامل خواند. مطالعه ادبیات یا معارف اولاً وقت زیادی نمی‎گیرد، ثانیاً این دو درس چون فرار هستند اگر نزدیک‎تر به کنکور خوانده (مرور) شوند کمک بیش‎تری به شما می‎کنند، مطالعه‌ی کامل یک درس اختصاصی که تاکنون خوب نخوانده‎اید بسیار وقت‎گیر است لذا زمانی را که می‎توانید روی جمع‎بندی همه‌ی دروس بگذارید روی خواندن تنها یک درس نگذارید.

 

4) در دوران جمع‎بندی دفتر تحلیل آزمون تا چه حد مورد استفاده قرار می‎گیرد؟

 

در این مقطع زمانی (دوران جمع‎بندی) برنامه شخصی اهمیت ویژه‎ای می‎یابد یعنی هر داوطلب بسته به وضعیت شخصی و درسی خود به مرور و جمع‎بندی مطالب خوانده شده‌ی خویش می‎پردازد و کلاسور ارزیابی، گنجینه است که هر کس نکته‎ها و اشکالات مربوط به خود را در آن جمع‎آوری کرده است و با توجه به این‎که مرور چندین آزمون ممکن است میسر نباشد مطالعه‌ی کلاسور ارزیابی راهگشاست. 

 

5) آیا اگر تست‎های سال‎های قبل را بزنیم کافیست؟ بهتر نیست از تست‎های جدیدتر استفاده کنیم؟

 

شبیه‎ترین سوال‎ها به کنکور امسال، سوال‎های سال‎های گذشته سراسری و آزاد و به خصوص سال‎های اخیر است. ضمناً بهترین کار در دوران جمع‎بندی تکرار تست‎هایی است که قبلاً داشته‎اید چرا که علاوه بر یادآوری و تسلط روی همان تست‎ها اشتباهاتی که قبلاً داشته‎ایم یادآوری می‎شود.

 

چگونه در زمان باقیمانده تا کنکور بر اضطرابمان غلبه کنیم؟

 

* در کنکور، سطح دانش شما با دیگران سنجیده می‎شود، اما دانش شما اضافه یا کم نمی‎شود پس جای نگرانی وجود ندارد. تنها عاملی که می‎تواند با سطح معلومات نتیجه را بهبود ‎بخشد و گوی رقابت را از رقیبانتان ‎بدزدد، خونسردی است.

 

* زمان انجام آزمون حدود 4 ساعت به طول می‌انجامد. بعضی از داوطلبان بیش از یک ساعت و نیم نمی‎توانند در یک جا بنشیند و همین امر باعث می‎شود بیش از حد احساس خستگی کنند و مفهوم سؤالات را به درستی درک نکنند، پس یک جا نشستن و مطالعه‎کردن را بارها تمرین کنید. 

 

* فقط به موفقیتی که در توان شماست فکر کنید، افکار بیهوده باعث می‎شود که از حد واقعی خودتان هم کم‎تر نتیجه بگیرید.

 

* به این موضوعات فکر نکنید: نتیجه کنکور؟ حرف و نظر دیگران؟ نظارت پدر و مادر؟ دروسی که نخوانده‎اید؟ سطح درسی رقیبان دیگر؟

 

* با این تصور وارد جلسه‌ی کنکور نشوید که صد در صد پاسخ سؤالات را می‎دانید. اگر نتوانید به چند سؤال پاسخ دهید دچار اضطراب می‎شوید.

 

* اگر خود را شکست خورده بپندارید، شکست می‎خورید. اگر حتی خواستار پیروزی هستید ولی فکر می‎کنید  که توانایی آن را ندارید موفق نخواهید شد. لزوماً همیشه قوی‎ترین‎ها، سریع‎ترین‎ها پیروز نمی‎شوند، پیروز کسی است که فکر می‎کند که می‎تواند پیروز شود.

 

* از ورود به جمع افرادی که قبل از آزمون از همدیگر سوال می‎کنند بپرهیزید، چون ممکن است بعضی از سؤالات را بلد نباشید و دچار احساس ناتوانی شوید.

 

* شاید به نظرتان برسد تمام مطالب را فراموش کرده‎اید در صورتی که این چنین نیست. شما انبوهی از اطلاعات را در خود بسته‎بندی کردید که نمی‎توان به یک باره همه آن‎ها را به یاد آورد. اگر از تلقین‎های منفی بپرهیزید، مطمئناً با قرار گرفتن در شرایط کنکور همه را به یاد خواهید آورد.

 

* با فعالیت‎های بدنی سبک به خود آرامش بدهید و در روزهای پایانی نیم ساعت از وقت خود را به ورزش‎هایی هم‎چون پیاده‎روی، نرمش و یا شنا اختصاص دهید، عدم پیاده‎روی و تحرک از عوامل تشدید اضطراب می‎باشد و باید توجه کنید که در دوران امتحان و کنکور تحرک جسمی، سبب شادابی و تقویت حافظه می‎شود و از بروز خستگی پیش‎گیری می‎کند.

 

* در یک هفته‌ی باقیمانده داوطلبان کنکور از خوابشان نکاهند و خواب راحت را کنار نگذارند خواب لازم 8 ساعت است تا مغز بتواند استراحت کند. به ویژه قبل از امتحان سعی کنید زودتر بخوابید، استراحت کافی به خصوص در این دوران که سیستم مغزی به طور مداوم در حال فعالیت است بسیار ضروری به نظر می‎رسد چرا که خستگی و بی‎خوابی از عوامل عمده‌ در کاهش توان یادگیری و در نتیجه افزایش استرس و نگرانی است.

 

* سعی کنید به اموری بپردازید که موجب تقویت انرژی و رفع خستگی در شما می‎شود، این مسئله سلیقه‎ای است، ممکن است یک فرد با رفتن به استخر و شنا کردن آرامش بگیرد و دیگری با دیدن یک فیلم کمدی و نمایش طنز خرسند شود، خلاصه هر تفریحی که موجب شادابی و رفع خستگی شما می‎شود انجام دهید که نتایج بسیار مثبتی به همراه می‎آورد.

 

توصیه‎های شب کنکور:

 

* شب آزمون حدود ساعت 10 ـ 9 با آرامش به رختخواب بروید و فقط به چیزهای خوب و آرام‎بخش فکر کنید. برنامه مطالعاتی، کم‎خوابی، صحبت با رقیبانتان شما را به هم می‎ریزد. روز آزمون هم با دوستان خود راجع به مسائل درسی صحبت نکنید و فقط به آرامش فکر کنید.

 

* شب کنکور سبک بخورید و وسایلی که شامل شناسنامه، کارت ورود به جلسه، ساعت مچی، پاک‎کن و مداد تراش و 2 مداد سیاه و دستمال کاغذی و سنجاق و بطری آب و شکلات است همراه داشته باشید.

 

* شب کنکور مطالعه نکنید چون این مسئله شما را خسته و نگران می‎کند.

 

توصیه‎های روز کنکور:

 

* روز کنکور ساعت 6 صبح بیدار شوید، حدود 5 دقیقه نرمش سبک انجام دهید و چند نفس عمیق در هوای آزاد همراه با تفکرات مثبت انجام دهید و صبحانه میل کنید.

 

* داوطلب باید پاسخ سوال را منحصراً با مداد مشکی پر کند و از زدن هاشور، ضرب‎در، نقطه‎چین خودداری کند.

 

* تعداد سؤالات دفترچه و زمان تعیین شده را در نظر داشته باشید.

 

* سعی کنید از همان ابتدای جلسه آرامشتان را حفظ کنید، اگر پاسخ سوالی را نمی‎دانید به آن اهمیت ندهید بلکه به سؤالات بعدی بپردازید.

 

* ابتدا به سؤالات ساده که پاسخ آن‎ها را می‎دانید و وقت کم‎تری می‎گیرد پاسخ دهید و مرحله بعدی به سؤالات نسبتاً سخت و آن‎هایی که نیاز به فکر بیش‎تری دارد پاسخ دهید، در وقت باقیمانده سؤالات مشکل را پاسخ دهید و هرگز وقت خود را صرف سوالاتی که پاسخ آن را نمی‎دانید نکنید.

 

* در پایان جلسه‌ی آزمون فکر و ذهن شما خسته است، بنابراین به پاسخ‎هایی که داده‎اید شک نکنید و آن‎ها را دستکاری نکنید، مطمئن باشید که جواب‎هایی که داده‎اید صحیح است.

 

* هر 15 دقیقه یک بار ساعت و گزینه‎ها را در جای خود چک کنید.

 

* با دست روی کاغذ نکشید شاید هر دلیلی دست شما اثری از خود به روی برگه بگذارد که باعث شود دستگاه قرائت‎خوان نتواند پاسخ سوالات را بخواند.

 

توصیه‎های پزشکی، بهداشتی:

 

* هرگز از داروهای خواب‎آور استفاده نکنید چون سیستم عصبی شما را ضعیف می‎کند و سرعت عمل و قدرت تمرکز شما را پایین می‎آورد. (جز مصرف استامینوفن ساده و نه کدئین‎دار قبل از آزمون بپرهیزید.)

 

* اگر دچار کم‎خوابی شدید در طول روز به هیچ‎وجه نخوابید و تا جایی که امکان دارد از قهوه، چای و نوشابه و شکلات استفاده نشود و به جای این‎ها از عرق بهارنارنج و ماست غلیظ برای به خواب رفتن استفاده شود.

 

* ویتامین‎های A و B و یک قرص ویتامین ث یا جوشان یا مولتی‎ویتامین‎ها (چون محلول در آب هستند و به راحتی دفع می‎شوند و ضرری ندارند) در صورت لزوم استفاده شود تا سیستم عصبی شما تقویت شود و شما را سرحال کند.

 

* به خود سخت نگیرید اگر می‎خواهید مطالعه کنید در حد یادآوری فرمول‎ها و نکات مهم و اساساً یک مطالعه سبک باشد به خصوص روز آخر به تفریح بگذرانید زیرا همان اندازه که آمادگی برای آزمون اهمیت دارد به همان نسبت شرایط حضور شما در جلسه‌ی آزمون از اهمیت خاص برخوردار است.

 

* شب قبل شام سبک و مقوی بخورید و از خوردن غذاهای پرحجم و سنگین خودداری کنید.

 

* بیدارشدن صبح روز آزمون را به یکی از اعضای خانوده بسپارید تا خود نگران خواب ماندنتان نباشید و با آسودگی خاطر استراحت کنید.

 

* برای صرف صبحانه از مربا، عسل و لبنیات استفاده کنید، اگر هم نمی‎توانید صبحانه بخورید ساندویچ کره و عسل با خود ببرید که تا قبل از شروع آزمون میل کنید.

 

* متخصصان تغذیه بر این باورند که مصرف گوشت، جگر، سبزی‎های مختلف و لبنیات موجب شادابی دانش‎آموزان می‎شود و به خصوص این پروتئین‎ها را برای کنکور‎ی‎ها توصیه می‎کنند (مصرف حبوبات گرچه پروتئین دارند ولی به علت ایجاد نفخ و ناراحتی گوارشی زیاد توصیه نمی‎شود) اما بر اثر خوردن قندهای ساده انسولین در خون زیاد ترشح می‎شود که این موجب افت قند خون آن‎ها می‎گردد. افرادی که در زمان کنکور از قندهای ساده و شکلات استفاده می‎کنند انسولین بیش‎تری در خون آن‎ها ترشح می‎شود و در نهایت موجب افت قند خون در آن‎ها می‎شود. دانش‎آموزان در وعده‎های غذایی خود از ماست و شیر استفاده کنند زیرا به دلیل داشتن کلسیم فراوان برای سلول‎های عصبی بسیار مفید و موجب آرامش اعصاب آن‎ها می‎گردد. مصرف ماهی به دلیل این که حاوی اسید چرب (امگا 3) است که از کم‎خونی پیش‎گیری می‎کند، موجب افزایش یادگیری می‎شود. دانش‎آموزان در این دوران از غذاهای حاوی آهن مانند گوشت قرمز، جگر، مغز خشکبار، سبزی‎ها و تخم‎مرغ استفاده کنند که موجب شادابی و از بین رفتن کسلی در آن‎ها می‎شود زیرا ویتامین‎های گروه B موجود در این مواد برای تقویت ذهن و آرامش آن‎ها مفید است.

 

 

 

منبع وبسایت مسترمووی  میباشد.

ارسال نظرات