اَللّهُمَّ عَجِّل لِوَلیِّکَ الفَرَج

 ۳۰ پوستر برتر سال ۲۰۱۹

 

پوسترهای «به‌سوی ستارگان» و «چهره‌ی یک زن در آتش» امسال‌ نفس‌ را در سینه‌ها حبس کردند.

خلاقیت قطعاً یکی از عوامل جذابت پوستر فیلم‌هاست، اما مهم‌تر از آن نحوه‌ی برانگیختن حس توسط تصویر برای فیلم است. بهترین پوسترها معمولاً حس اولیه‌‌ی آنچه قرار است روی پرده دیده شود را خلق می‌کنند. همیشه موفق نیستد و گاهی پوستر وعده‌ی تجربه‌ای بهتر از خود فیلم را می‌دهد، مثل پوستر «لوسی در آسمان». بعضی اوقات هم پوستری زیبا بر فیلمی خوش‌ساخت منطبق می‌شود، مانند «به‌سوی ستارگان». اما در یک مسئله تردیدی وجود ندارد: پوسترها فرم هنری خودشان را دارند و در سال ۲۰۱۹ این فرم در وضعیت بدی به سر نمی‌برد.

 

چهره‌ی زنی در آتش (Portrait of a Lady on Fire)

استودیوی نئون در حین برگزاری کمپین بازاریابی خود این پوستر را برای رسانه‌ها ارسال کرد. اثر نارنجی و سرخ ضربه‌ی قلم‌موها در این تصویر از تمایلات پیچیده‌ی شخصیت‌های فیلم حکایت می‌کند.

 

 

به‌سوی ستارگان (Ad Astra)

فیلم علمی-تخیلی «جیمز گری»، پوستری با تصویری از چهره‌ی «برد پیت» در مرکز آن منتشر کرد، اما کاشف به عمل آمد که این پوستر که شخصیت اصلی آن را پنهان می‌کند برای بازاریابی فیلم مؤثرتر است.

 

ساحل‌گرد (The Beach Bum)

پوستر استودیوی نئون برای «ساحل‌گرد» به کارگردانی «هارمونی کورین» به شکلی بی‌نقص انرژی واگیردار فیلم را منتقل می‌کند. اگر قرار باشد تمامی شخصیت‌های فیلم بر روی پوستر باشند، بهتر است مانند پوستر این فیلم جلب توجه کند.

 

ققنوس تاریکی (Dark Phoenix)

«ققنوس تاریکی» آخرین فیلم چندگانه‌ی «اکس-من» بود که توسط استودیوی فاکس قرن بیستم منتشر و در گیشه با شکستی سخت مواجه شد، اما دست کم این پوستر چشم‌نواز را برای بازار چین عرضه کرد.

 

شیشه (Glass)

«شیشه» قرار بود قسمت پایانی سه‌گانه‌ی «ام. نایت شیامالان» به دنبال «شکست‌ناپذیر» و «شکاف» باشد، اما این فیلم هم در بازارهای آمریکا موفق نبود. اما پوستر فیلم یکی از بهترین‌های سال ۲۰۱۹ بود و هنر شیامالان را نشان می‌داد.

 

الماس تراش‌نخورده (Uncut Gems)

«آدام سندلر» در هالیوود چهره‌ای آن‌چنان شناخته‌شده است که نسخه‌ای کبود و در هم از او که در تاریکی غوطه‌ور شده باشد برای جلب توجه مخاطبین به «الماس تراش‌نخورده» کافی است.

 

عطر او (Her Smell)

اگر استودیویی فیلمی ساخته باشد که در آن «الیزابت ماس» نقش یک پانک راکر را بازی کند، بهتر است چهره‌ی او را در مرکز پوستر فیلم قرار دهد.

 

نیمه‌ی تابستان (Midsommar)

وقتی «آری استر» کارگردان «نیمه‌ی تابستان» تصویری کلوز-آپ از «فلورنس پیو» را روی پوستر فیلم قرار دهد یعنی می‌خواهد وارد مغز مخاطب شود و احساسات او را در هم بشکند.

 

انگل (Parasite)

یکی از اولین گام‌هایی که فیلم برنده‌ی نخل طلای «انگل» به کارگردانی «بونگ جون هو» را به سمت موفقیت در بازار آمریکا هدایت کرد پوستری بود که وعده‌ی اثری سرگرم‌کننده و در عین حال هراس‌انگیز را می‌داد.

 

روزی روزگاری در هالیوود (Once Upon a Time in Hollywood)

اولین پوسترهای «روزی روزگاری در هالیوود» تارانتینو به شدت با فتوشاپ ویرایش شده بودند که به سختی می‌شد باور کرد سونی می‌خواهد از آن‌ها برای بازاریابی استفاده کند. اما خوش‌بختانه کمپین تبلیغاتی فیلم با پوسترهایی از شخصیت «ریک دالتون» با بازی «لئوناردو دی‌کاپریو» با موفقیت پیش رفت.

 

نایتینگیل (The Nightingale)

نمایش «اشلینگ فرنچوزی» در فیلم درام انتقام‌جویانه‌ی «جنیفر کنت» یکی از بهترین بازی‌های سال بود و پوستر استودیوی آی‌اف‌سی فیلمز برای آن هم خشم و زخم شخصیت اول قصه را به مخاطب منتقل می‌کند.

 

ملت تک فرزندی (One Child Nation)

مستند «ملت تک فرزندی» به کارگردانی «نانفو ونگ» و «جیلینگ ژنگ» نگاهی دقیق می‌اندازد به سیاست تک فرزندی کشور چین. پوستر فیلم از لحاظ بصری این سیاست را به شکل رعب‌آوری ترسیم می‌کند. هواداران سریال «بازماندگان» (The Leftovers)‌ شبکه‌ی اچ‌بی‌او نیز این پوستر را تحسین خواهند کرد.

 

کوه (The Mountain)

«تای شرایدن» در فیلم «کوه» به کارگردانی «ریک الورسون» در نقش مرد جوانی بازی می‌کند که مادرش را از دست می‌دهد و به سراغ دکتری متخصص در لوبوتومی و تراپی با بازی «جف گلدبلوم» می‌رود. پوستر «کوه»، خاطرات رو به زوال را فرامی‌خواند.

 

جوکر (Joker)

دیگر پوستر‌های «جوکر» که به راحتی جلب توجه می‌کردند به اندازه‌ی اولین پوستر رسمی آن تأثیرگذار نبودند. این پوستر با به نمایش گذاشتن گوشه‌هایی از گریم «واکین فینیکس» به شکل «جوکر» کنجکاوی بیننده را به سرعت برمی‌انگیزد.

 

ترانزیت (Transit)

پوستر فیلم تحسین‌شده‌ی «ترانزیت» به کارگردانی «کریستین پتزولد» به بیننده هر آنچه که در مورد زنی مرموز (پائولا بیر) که خود را در روح یک مرد (فرانتس روگوفسکی) مدفون می‌کند باید بداند را می‌گوید.

 

ما (Us)

برادران وارنر برای «ما» به کارگردانی «جوردن پیل» پوستری سیاه‌وسفید در سال ۲۰۱۸ عرضه کرد، و در ادامه‌ی بازاریابی سال ۲۰۱۹ پوستر جذاب دیگری با شخصیت اول فیلم با بازی «لوپیتا نیانگو» منتشر ساخت. این پوستر داستان فیلم را حتی بهتر از تریلرها برای بیننده توصیف می‌کند.

 

زن‌شگفت‌انگیز ۱۹۸۴ (Wonder Woman 1984)

«زن شگفت‌انگیز ۱۹۸۴» در ابتدا قرار بود پاییز سال ۲۰۱۹ اکران شود اما برادران وارنر آن را به تابستان سال ۲۰۲۰ موکول کرد. با این حال تصویر «دایانا» با بازی «گل گدوت» در پوسترهایی که گویای زمان وقوع داستان فیلم است و از زره طلایی شخصیت برای اولین بار رونمایی می‌کرد، راه و رسم بازاریابی یک فیلم ابرقهرمانی را به استودیوهای آموخت.

 

زندگی پنهان (A Hidden Life)

«ترنس مالیک» سال ۲۰۱۹ با «زندگی پنهان» به فیلمسازی بازگشت و تحسین منتقدین را برانگیخت. این فیلم در مورد انعطاف روحیه‌ی بشر است، مضمونی که پوستر رسمی فاکس سرچ‌لایت موفق به بیدار کردنش می‌شود.

 

اره‌ی مخملی (Velvet Buzzsaw)

به فاصله‌ی کوتاهی پیش از اکران «اره‌ی مخملی» به کارگردانی «دن گیلروی» در جشنواره‌ی فیلم ساندنس، نت‌فلیکس پوستری از آن منتشر کرد که ثابت می‌کرد چگونه رویکردی ساده می‌تواند تأثیرگذارتر باشد. آیا قرار دادن عنوان یک فیلم درون یک قاب اثر هنری نامیده می‌شود؟ پوستر «اره‌ی مخملی» همان پرسشی را مطرح می‌کند که فیلم قصد کاویدنش را دارد.

 

چمن (Grass)

«اتحادیه‌ی سینما» امسال فیلم «چمن» ساخته‌ی «هونگ سانگ-سو» را روی پرده برد و پوستری برای آن منتشر کرد که به شکلی شگفت‌آور زیبایی اثر را نمایان می‌ساخت. در این فیلم «کیم مین-هی» در نقش فروشنده‌ی کافه بازی می‌کند و از مشتری‌هایش برای نوشتن الهام می‌گیرد. پوستر فیلم نشان‌دهنده‌ی استایل طنزآمیز و تجربی هونگ است.

 

کوئین و اسلیم (Queen and Slim)

پوستر رسمی یونیورسال برای فیلم «کوئین و اسلیم»‌ ساخته‌ی «ملینا ماتسوکاس» شخصیت‌های هم نام با عنوان فیلم با بازی «جودی ترنر-اسمیت» و «دنیل کالویا»‌ را نشان می‌دهد که جاه و جلال از سر و روی‌شان می‌بارد.

 

یادگار (The Souvenir)

پوستر استودیوی A24 برای «یادگار» به معنای حقیقی کلمه انعکاس تجارب «جوانا هوگ» نویسنده و کارگردان فیلم در گذشته است. این پوستر با انعکاس تصویر «تام بورک» و «آنر سوئینتون بایرن» از رابطه‌ای می‌گوید که در دل قصه وجود دارد.

 

سبزه‌ی سبزتر (Greener Grass)

بسیاری از منتقدیم به سرعت این فیلم کمدی را با آثار «دیوید لینچ» و «جان واترز» مقایسه کردند، بنابراین فرصت را غنیمت شمرد و تأثیرپذیرفتگی فیلمساز را در پوستر رسمی به رخ کشید. حصار سفید روی پوستر یادآور فیلم «مخمل آبی» لینچ است، اما همین تصویر هم اصالت خودش را داشت.

وندی (Wendy)

«بن زایتلین» سرانجام هشت سال پس از «جانوران حیات وحش جنوب» با فیلم «وندی» به سینما بازمی‌گردد. این فیلم اوایل سال ۲۰۲۰ در جشنواره‌ی ساندنس اکران می‌شود. پوستر تبلیغاتی فاکس سرچ‌لایت برای «وندی» مانند عکسی سوخته است که نیروی جوانی را بازنمایی می‌کند.

 

مرگ دیک لانگ (The Death of Dick Long)

استودیوی A24 سال ۲۰۱۹ فیلم‌های پرفروشی مانند «نیمه‌ی تابستان» و «وداع» را روی پرده داشت، اما یکی از عناوین کمتر دیده‌شده‌ی آن‌ها «مرگ لانگ دیک» بود. پوستر در نگاه اول هم زیبا به نظر می‌رسد و هم ناپخته، و لحن دوگانه‌ی «دنیل شاینرت» کارگردان فیلم را بازنمایی می‌کند.

پسر عزیز (Honey Boy)

حتی برای بینندگانی که نمی‌دانند «پسر عزیز» یک فیلم اتوبیوگرافیکال در مورد «شیا لابوف» است، این پوستر وودویل‌-گونه به شکلی زیرکانه مخاطرات ورود به صنعت سرگرمی را نشان می‌دهد. تبدیل کردن «لوکاس هجز» به یک عروسک خیمه‌شب‌بازی استعاره‌ای پیش‌پاافتاده به نظر می‌رسد اما به روشنی داستان «پسر عزیز» را فاش می‌کند.

جان ویک: بخش ۳ – پارابلوم (John Wick: Chapter 3 – Parabellum)

در حالی که لاینزگیت سومین قسمت «جان ویک» را روی پرده برده، اما هنوز شگردهایی برای بازاریابی چندگانه دارد. اگر این پوستر از فیلم «پارابلوم» مخاطبین ژانر اکشن به هیجان نیاورده هیچ پوستر دیگری نمی‌آورد.

لوسی در آسمان (Lucy in the Sky)

اولین فیلم بلند «نوآح هالی» بدترین نقد‌های سال ۲۰۱۹ را دریافت کرد و در گیشه شکستی مهیب متحمل شد. اما شاید تنها دستاورد سازندگان اولین پوستر رسمی فیلم بود.

خانم ارغوانی (Ms. Purple)

فیلم درباره‌ی زن جوانی است که باید تکه‌های زندگی‌اش را به هم پیوند زند و به همراه برادرش در آخرین روزهای زندگی پدر در کنار او باشند. بنابراین پوستر فیلم مستقل «خان ارغوانی» به کارگردانی «جاستین چان» داستان آن را با تمامی خصوصیاتش بازتاب می‌دهد.

آخرین مرد سیاه‌پوست در سان فرانسیسکو (The Last Black Man in San Francisco)

پوستر «آخرین مرد سیاه‌پوست سان فرانسیسکو» از شخصیت اول قصه که در سراشیبی خیابان‌های سان فرانسیسکو ایستاده به گفته‌ی «آکیکو استرنبرگر» طراح آن مملو از استعاراتی است از مضامین موجود در فیلم. پوستر به جای کلیشه‌ی پل گلدن گیت بر خیابان‌های پرفراز و نشیب تکیه می‌کند.

 

دانلود فقط با IP ایران امکان پذیر است.
اخبار سینما

ارسال نظرات