اَللّهُمَّ عَجِّل لِوَلیِّکَ الفَرَج

طریقه ختم چله زیارت عاشورا

 • 1260
 • 0
 • پنجشنبه 04 ارديبهشت 1399

 طریقه ختم چله زیارت عاشورا

 

ختم چله زیارت عاشورا از جمله ادعیه معروفی بوده که برای آن برکات و خواص بسیاری ذکر شده است. این ختم آدابی دارد که یکی از معتبرترین آنها از زبان آیت الله حق شناس است.

در روایات برای ختم چله زیارت عاشورا برکات و خواص بسیاری ذکر شده است. آیت الله حق شناس در این باره فرموده اند: «شما‌ها که حاجت دارید چهل روز زیارت عاشورا بخوانید و چله آن را برگزار کنید و در کنار خواندن آن مراقب اعمال و نفس خود باشید، حاجتتان را از خداوند یکتا بخواهید من مطمئن هستم و ضمانت می‌کنم که هر حاجتی دارید برآورده میشود و اگر احیانا حاجت روا نشدید، به نزد من بیایید حاجتتان را از خداوند می‌گیرم.» در این مطلب به چگونگی ختم چله زیارت عاشورا پرداخته ایم.


طریقه ختم چله زیارت عاشورا به نقل از آیت الله حق شناس

همانطور که می‌دانید هرکاری آیین خاص خود را دارد، خصوصا اعمال دینی از آداب و شرایط خاصی بر خوردارند، خواندن دعای عظیم الشان زیارت عاشورا نیز از این قاعده مستثنی نیست. در ادامه به آداب و طریقه ختم چهل روزه زیارت عاشورا از زبان حضرت آیت‌الله حق شناس که خود نیز آن را از استاد خود حضرت آیت‌الله العظمی بروجردی (ره) فرا گرفته است، توجه نمایید:
 • الف- صد مرتبه ذکر الله اکبر خوانده شود.
 • ب- لعنت و سلامی که در آخر زیارت عاشورا آمده است را به ترتیب بگوییم و خواندن هر کدام فقط یکبار کفایت می‌کند. پس یکبار میگوییم:
  "اللّهُمَّ الْعَنْ اَوَّلَ ظالِمٍ ظَلَمَ حَقَّ مُحَمَّدٍ وَ آلِ مُحَمَّدٍ وَ آخِرَ تابِعٍ لَهُ عَلى ذلِکَ"
  پروردگارا تو لعنت فرست بر اولین ظالمی که در حق محمد و آل پاکش ظلم و ستم کرد و آخرین ظالمی که از آن ظالم اول در ظلم تبعیت کرد.
  "اَللّهُمَّ الْعَنِ الْعِصابَةَ الَّتى جاهَدَتِ الْحُسَیْنَ وَ شایَعَتْ وَ بایَعَتْ وَ تابَعَتْ عَلى قَتْلِهِ اَللّهُمَّ الْعَنْهُمْ جَمیعاً"
  پرودگارا تو بر آن جماعتی که بر علیه حضرت حسین به جنگ برخاستند لعنت فرست و بر شیعیانش و هر که با آنان بیعت کرد و از آن‌ها پیروی کرد، پرورگارا بر همه لعنت فرست.
  یک بار هم سلام دعای زیارت عاشورا را بخوانیم:
  "اَلسَّلامُ عَلَیْکَ یا اَباعَبْدِاللَّهِ وَ عَلَى الاَرْواحِ الَّتى حَلَّتْ بِفِناَّئِکَ عَلَیْکَ مِنّى سَلامُ اللَّهِ [اَبَداً]ما بَقیتُ وَ بَقِىَ اللَّیْلُ وَ النَّهارُ وَ لاجَعَلَهُ اللَّهُ آخِرَ الْعَهْدِ مِنّى لِزِیارَتِکُمْ"
  "سلام بر تو‌ای ابا عبدالله و بر ارواح پاکی که در جوار و حریم تو درآمدند، سلام خدا از من بر تو باد الی الابد مادامی که شب و روز باقی است و خدا این زیارت مرا آخرین عهد با حضرت قرار ندهد (بلکه مدام موفق به زیارتت بگرداند) ".
 • پ- دعای زیارت عاشورا از اول دعا تا ابتدای صد لعن خوانده می‌شود، این قسمت مربوط به مقدمه دعای زیارت عاشوراست.
  در این قسمت نیازی به بیان صد لعن و صد سلام نیست؛ تا ابتدای صد لعن و صد سلام خوانده شود و پس از آن ادامه دعای زیارت عاشورا بدین شکل است.
 • ت- خواندن دو رکعت نماز هدیه به نیت حضرت اباعبدالله، توجه شود که خواندن این نماز با نماز آخر دعا متفاوت است و نیت آن باید هدیه شود به حضرت ابا عبدالله.
 • ث- پس از خواندن نماز دو رکعتی که هدیه به حضرت اباعبدلله میباشد صد مرتبه ذکر الله اکبر گفته شود.
این ۵ مورد که در بالا به ان اشاره شد مقدمه ختم دعای زیارت عاشورا در این دستور خاص است و باید دقت شود که در مقدمه‌ای که در قسمت بالا توضیح داده شده دعای زیارت عاشورا تا قسمت صد لعن و سلام خوانده شده است و هنوز به طور کامل قرائت نشده است. پس از انجام موارد ذکر شده به عنوان مقدمه، ادامه دعای عظیم الشان چله زیارت عاشورا به صورت زیر خوانده می شود که در واقع شرح زیارت عاشورا است.
 
طریقه ختم چله زیارت عاشورا
 
 
در ادامه دعای زیارت عاشورا آمده است که:
 • الف- خواندن دعای زیارت عاشورا از اول تا آخر، در خواندن زیارت لعن و سلام هر کدام صد مرتبه خوانده شود.
 • ب - بعد از تمام شدن دعای زیارت عاشورا دو رکعت نماز زیارت می‌خوانیم. (این نماز جزء دعای زیارت عاشورا است.)

لازم است که نکات زیر در طول چهل روز حتما رعایت شود:
۱. ایشان فرمودند: در طول چهل روزی که ختم دعا است برای سلامتی حضرت بقیه الله الاعظم ارواحنا فداه صدقه بدهید.
۲. ایشان تاکید فراوانی داشتند که در طول این چهل روز مبارک باید شدیدا مراقب رفتار و کردارمان باشیم؛ پس لازم است انجام واجبات و ترک محرمات فراموش نشود، پس متوجه شدیم که گناه باعث عدم استجابت دعا می‌شود.
۳. ایشان فرمودند: ختم زیارت عاشورا در این چهل روز باید مخفیانه باشد. البته مطلع شدن اهل خانه از ختم مانعی ندارد، اما نباید کسی دیگر با خبر باشد و باید مخفیانه صورت گیرد.
۴. نکته دیگری که باید حتما رعایت شود این است که در حین انجام زیارت نباید حرفی زده و بحثی صورت بگیرد، از آنجایی که انجام اعمال زیارت به طور تقریبی حدود یک ساعت و نیم طول می‌کشد ایشان بسیار تاکید داشتند که در حین خواندن دعای زیارت عاشورا صحبتی نباشد و سکوت رعایت شود. (لازم به ذکر است که این بحث شرط درست بودن دعا نیست ولی به خاطر احترام به محضر خداوند و دعا سکوت توصیه میشود).
۵. آخرین فرموده ایشان این بود که بهترین زمان انجام اعمال دعا و خواندن آن بین طلوع و غروب آفتاب است. همچنین تاکید داشتند که بین روز‌های ایام هفته روز چهارشنبه به عنوان یوم الشروع انتخاب شود، هر چند که انتخاب روز چهارشنبه شرط دعا نیست، ولی بهتر است یوم الشروع روز چهارشنبه باشد. 

 

 

سخن آخر

زیارت عاشورا یکی از دعا‌های پر خاصیت و با اهمیت است که در دسته احادیث قدسی قرار می‌گیرد. اهل شیعه عنایت خاصی نسبت به این دعای عظیم الشان دارند چرا که دعای زیارت عاشورا تجدید عهد هر روزه پیروان امام حسین (ع) با مولای خود است. یکی از برکات مفید این دعا برای کسانی که به خواندن آن مداومت دارند سعادت در دنیا و آخرت است. آیا می‌دانید زیارت عاشورا غیر معروفه چیست؟ در پایان چنانچه با خواندن دعاهای معتبر به خصوص دعای پر از خیر و فیض ختم چله زیارت عاشورا به حاجات خود دست یافته اید، لطفا آن را در قسمت نظرات پرسش‌ها با ما و مخاطبان ستاره مطرح نمایید.
منبع وبسایت مسترمووی  میباشد.
مذهبی اعمال مستحبی

ارسال نظرات