اَللّهُمَّ عَجِّل لِوَلیِّکَ الفَرَج

 حکم شرعی مانیکور ناخن از نظر مراجع مختلف

 

مانیکور ناخن که برای اهداف بهداشتی و آرایشی انجام می‌شود می‌تواند شامل لاک، روکش و... باشد یا نباشد. بسته به اینکه شامل این موارد باشد یا نه، حکم شرعی مانیکور ناخن متفاوت است.

حکم شرعی مانیکور ناخن چیست؟ مانیکور یکی از اعمالی است که برای بهداشت، آرایش و زیبایی ناخن انجام می‌شود. این عمل شامل تمیز کردن ناخن، سوهان کشیدن، جدا کردن پوست‌های اضافی دور ناخن و روکش و زدن لاک است. یکی از سؤالاتی که برای بانوان پیش می‌آید این است که آیا می‌توان با مانیکور وضو گرفت و غسل انجام داد یا خیر. در این متن به پاسخ این سؤال پرداخته و برای پاسخ به آن نظر مراجع تقلید در این باره را جویا شدیم. با ما همراه باشید.


در این مطلب می‌خوانید:

  • مانیکور چیست؟
  • حکم شرعی مانیکور ناخن
  • جمع‌بندی

مانیکور چیست؟

مانیکور یکی از کارهای آرایشی و بهداشتی‌ است که برای طراوت و زیبایی ناخن‌های دست انجام می‌شود. مانیکور ناخن با شست‌وشو شروع می‌شود و در ادامه با سوهان کشیدن بر ناخن و زدودن و کندن پوست‌های اضافی دور ناخن ادامه پیدا می‌کند. جدا کردن پوست‌های اضافی باید به نحوی انجام شود که به ناخن و بافت‌ کنار ناخن آسیبی نرسد. بخش پایانی فرایند مانیکور، می‌تواند شامل لاک زدن به ناخن‌ها یا روکش ناخن باشد.

 

حکم شرعی مانیکور ناخن

 

حکم شرعی مانیکور ناخن؛ آیا می‌توان با مانیکور غسل و وضو انجام داد؟

به طور کلی هر چیزی که روی پوست و یا ناخن قرار بگیرد و مانع رسیدن آب به آن بخش از بدن بشود، باعث می‌شود که غسل صحیح نباشد. درباره وضو نیز، همین طور است؛ یعنی جایز نیست چیزی که مانع رسیدن آب به پوست بدن می‌شود به آن بخش‌هایی از بدن که در هنگام وضو باید شسته شود (که شامل ناخن نیز می‌شود) برسد و آن را بپوشاند. درباره حکم شرعی مانیکور ناخن، توافقی نزد مراجع تقلید وجود دارد. آنان چنین می‌گویند که اگر مانیکور فقط شامل سوهان کشیدن بر ناخن و زدودن بافت اضافی ناخن باشد، موردی ندارد؛ اما اگر مانیکور شامل هر چیزی بشود که روی ناخن را بپوشاند (شامل لاک، برق ناخن، روکش و...) در این صورت غسل و وضو صحیح نخواهد بود. در ادامه نظر بعضی از مراجع را در این باره، با جزئیات بیشتری بررسی خواهیم کرد:

  • نظر  آیت الله سیستانی

غسل و وضو با مانیکور اگر که شامل امری بشود که مانع وصول آب باشد، صحیح نیست و باید آن مانع را برای وضو و غسل صحیح زایل کرد.

  • نظر آیت الله خامنه‌ای

در صورتی که مانیکور شامل لاک یا رنگ یا هر چیزی باشد که دارای جرم است و مانع رسیدن آب به ناخن می‌شود، وضو با آن باطل است.

  • نظر آیت الله مکارم شیرازی

برای غسل باید هر مانعی که جلوی وصول آب به بدن را می‌گیرد، از بین برود و برای وضو نیز، نباید مانعی بر انگشتان دست باشد. بنابراین لاک، روکش و هر امر دیگری که مانع رسیدن آب به ناخن دست بشود، غسل و وضو را باطل می‌کند.

 

نکته: به طور کلی میان فتوای مراجع در این باره توافق وجود دارد که قبل از غسل هر امری که مانع رسیدن آب به بدن باشد باید زایل گردد، وگرنه غسل باطل است. درباره وضو نیز همین طور است، با این تفاوت که در مورد انگشت‌های پا، اگر یک انگشت پا نیز عاری از هر امر پوشاننده‌ای باشد (حتی اگر بقیه ناخن‌ها لاک یا... داشته باشند) کافی است. اما در هر دو مورد غسل و وضو، وصول آب به ناخن‌های دست شرط ضروری است و بنابراین وضو و غسل با لاک، روکش، برق ناخن و هر چیز دیگری که جرم داشته باشد و مانع رسیدن آب شود، صحیح نیست.

 

جمع‌بندی

مانیکور عملی است که برای بهداشت و زیبایی ناخن‌های دست انجام می‌شود. فرایند مانیکور شامل شست‌وشو و گاهی ماساژ دست، سوهان کشیدن ناخن‌ها، کندن پوست‌های مرده و اضافی دور ناخن و در آخر لاک یا روکش است. مسئله‌ شرعی‌ای که درباره مانیکور وجود دارد، ناظر به مرحله آخر مانیکور است. از نظر شرعی، مراحل اولیه مانیکور، یعنی سوهان کشیدن، زدودن پوست‌های اضافی و... هیچ اشکال شرعی‌ای ندارد، اما اگر در پایان، روی ناخن با لاک یا روکش یا هر چیز دیگری که مانع رسیدن آب به ناخن می‌شود پوشانده شود، با آن روکش نمی‌توان غسل کرد یا وضو گرفت.

در این متن با یکی از احکام غسل آشنا شدیم. اگر علاقه دارید دیگر احکام این عمل شرعی را نیز بشناسید، خواندن مطلب «احکام غسل کردن به زبان ساده» را به شما توصیه می‌کنیم. شما همچنین می‌توانید نظرات خود درباره این نوشته را با ما  دیگر همراهان ستاره به اشتراک بگذارید.

منبع وبسایت مسترمووی  میباشد.
مذهبی احکام دینی

ارسال نظرات