اَللّهُمَّ عَجِّل لِوَلیِّکَ الفَرَج

بیوگرافی وین دیزل (بازیگر محبوب فیلم سریع و خشن)

 

بیوگرافی وین دیزل : وین دیزل که در ۱۸ جولای ۱۹۶۷ به دنیا آمد، برای ساخت اولین فیلم خود، “چند وجهی“، که در جشنواره فیلم کن در سال ۱۹۹۵ به نمایش در آمد، دانشگاه را ترک کرد.

 

فیلم بعدی او، “ولگردها“، در ساندنس به نمایش درآمد. کار دیزل توجه استیون اسپیلبرگ را جلب کرد و باعث شد تا این بازیگر را در فیلم “نجات سرباز رایان” (۱۹۹۸) به کار گیرد.

 

او قبل از تعیین کردن مسیر حرفه ای اش در چندین فیلم بازی کرد از جمله یک نقش تعیین کننده در فیلم “سریع و خشن” (۲۰۰۱). فیلم های دیگر او عبارتند از: “سرگذشت ریدیک” (۲۰۰۴)، “نگهبانان کهکشان” (۲۰۱۴)، که در آن او کار صداپیشگی را انجام داد و “سریع و خشن۷ ” (۲۰۱۵).

 

زندگی و حرفه اولیه

بازیگر، کارگردان، نویسنده و تهیه کننده مارک سینکلر وینسنت معروف به وین دیزل در ۱۸ جولای ۱۹۶۷ در شهر آلامدا در کالیفرنیا به دنیا آمد.

 

دیزل و برادر دو قلویش پل توسط مادرشان دلورا و ناپدری اش ایروینگ اج. وینسنت بزرگ شدند. پدرشان قبل از تولد آن ها از مادرشان جدا شده بود.

 

عکس جوانی وین دیزل

 

تا امروز کسی نتوانسته که جزئیات مربوط به سابقه و زندگی شخصی دیزل را فاش کند، با این حال مشخص شد که او همیشه و از ابتدا شور و اشتیاق زیادی برای اجرا و بازیگری داشته است.

 

ناپدری او یک معلم درام بود و خود دیزل نیز در سن ۷ سالگی شروع به بازیگری در تئاتر کرد. او در این باره به مجله آمریکایی انترتینمنت ویکلی گفت:

“من همیشه مطمئن بودم که می خواهم یک ستاره سینما باشم و حتی از کودکی این را می دانستم.”

  

دیزل سپس به ایفای نقش در تولیدات نمایشی در دوران نوجوانی خود ادامه داد. در طی سال های نوجوانی او به کار مامور انتظامات در کلاب ها نیز مشغول شد.

 

این کار در ادامه به او کمک کرد تا با پرورش و ساخت بدنی تنومند در بسیاری از فیلم ها نقش افراد قوی را بازی کند.

 

همان طور که او در این باره به مجله آمریکایی “تناسب اندام مردان” توضیح داد: “من در بیش از ۵۰۰ مبارزه شرکت کرده ام“.

 

من هر شب و طی ۹ تا ۱۰ سال به کار مامور انتظامات مشغول بوده ام و مبارزات زیاد و نه چندان جالبی هم در این راه داشته کار کردن به عنوان مامور انتظامات در کلاب ها باعث می شد تا او بیشتر ساعات روز آزاد باشد.

 

به همین دلیل او وقت مطالعه و تست نقش ها و همچنین تحصیل در رشته زبان انگلیسی دانشکده هانتر نیویورک را پیدا کرد.

 

دیزل از برنامه روزانه خود به عنوان یک بازیگر در حال تلاش برای اولین پروژه ساخت فیلم خود الهام گرفت.

 

این پروژه کمک زیادی به شکل گیری دوران حرفه ای بازیگر او کرد.

  

“نجات سرباز رایان” و “سرگذشت ریدیک”

همان طور که در ابتدا به آن اشاره شد، دیزل برای ساخت اولین فیلم خود با عنوان “چند وجهی” کالج را ترک کرد.

 

دیزل علاوه بر بازیگری در این فیلم کوتاه که در رابطه با مشکلاتی است که یک بازیگر در تست های اولیه بازیگری با آن روبرو می شود، نویسندگی و تهیه کنندگی و کارگردانی آن را نیز بر عهده داشت.

 

بررسی فیلم های وین دیزل

 

این فیلم در سال ۱۹۹۵ در جشنواره معتبر فیلم کن به نمایش درآمد. فیلم بعدی دیزل که علاوه بر کارگردانی در آن بازی نیز کرد، “ولگردها” بود که در آن او نقش یک دلال مواد مخدر خشن و سرسخت را بازی می کند که به دنبال این است که چگونه تبدیل به فردی عاطفی و صمیمی شود.

 

این اثر در جشنواره ساندنس ۱۹۹۷ به نمایش درآمد.

 

هنرنمایی دیزل در این دو فیلم توجه کارگردان برجسته استیون اسپیلبرگ را جلب کرد و باعث شد تا از او در فیلم درام جنگ جهانی دومى “نجات سرباز رایان” (۱۹۹۸) استفاده کند.

 

اسپیلبرگ نقش خاصی را در این فیلم به او اعطا کرد و به همین دلیل بعد از پخش فیلم، دیزل فرصت های بزرگ بازیگری را در پیش روی خود می دید.

 

در سال ۲۰۰۰، او به یک عملکرد برجسته ای را در فیلم علمی تخیلی “تاریکی مطلق” از خود بروز داد.

 

او در این فیلم نقش ریچارد بی ریدیک را بر عهده داشت. در ادامه و در دنباله های این فیلم با عنوان های “سرگذشت ریدیک” (۲۰۰۴) و “ریدیک” (۲۰۱۳) او این نقش را دوباره تکرار کرد.

 

 

سریع و خشمگین

دیزل با نشان دادن استعداد خود به عنوان یک بازیگر نمایشی جدی، در نقش یک کارگزار بورس به بن افلک و جیووانی ریبیسی در فیلم “اتاق بخار” (۲۰۰۰) ملحق شد.

 

او در ادامه و خیلی زود به یکی از محبوب ترین سری های فیلم با عنوان “سریع و خشمگین” پیوست. در این فیلم، دیزل در نقش یک راننده مسابقه ای خیابانی با نام دومینیک تورتو، که توسط پلیس مخفی (با بازی پل واکر فقید) مورد بازجویی قرار می گیرد، بازی کرد.

 

سپس موقعیت او به عنوان یک ستاره در ژانر اکشن با ایفای یک نقش محوری در فیلم “تریپل ایکس” (۲۰۰۲) محکم تر نیز شد.

 

دیزل بعدها بدنبال گسترش حوزه کاری خود، در فیلم کمدی “پستونک” (۲۰۰۵) حضور یافت. در سال ۲۰۰۶ و در فیلم ” من را گناهکار بدان“، او از هیکل متناسب و مشهور خود برای بازی در نقش یک گانگستر که از خود در دادگاه دفاع می کند، استفاده کرد.

 

وین دیزل و جوایز و افتخارات

 

سپس دیزل به سری مورد علاقه خود یعنی “سریع و خشمگین” بازگشت. او در فیلم های “سریع و خشمگین ۴” (۲۰۰۹)، “سریع و خشمگین ۵” (۲۰۱۱)، “سريع و خشمگین ۶” (۲۰۱۳)، “سریع و خشمگین ۷” (۲۰۱۵) نقش دومینیک تورتو را تکرار کرد.

 

با این حال، سری هفتم این فیلم یک اتفاق تلخ را به دنبال داشت. دوست و همکار صمیمی دیزل، پل واکر، قبل از اینکه فیلمبرداری کامل شود در یک تصادف رانندگی کشته شد.

 

دیزل در سال ۲۰۱۴ صدای متمایز خود را برای صداپیشگی شخصیت گروت در یک فیلم ماجراجویی علمی تخیلی به نام “نگهبانان کهکشان” استفاده کرد. این فیلم حدود ۷۷۰ میلیون دلار فروش داشت.

 

سال بعد، علاوه بر حضور در فیلم “سریع و خشمگین“، دیزل در نقش یک جادوگر به همراه اليجا وود و مایکل کین در فیلم “آخرین شکارچی جادوگر ” بازی کرد. این پروژه توسط منتقدان به خوبی پذیرفته نشد و در گیشه فروش آمار متوسطی داشت.

 

دیگر فیلم هایی که وین دیزل تا به امروز در آن ها حضور یافته است عبارتند از:

  • سریع و خشمگین ۸ یا سرنوشت خشمگین (۲۰۱۷)
    .

  • تریپل اکس: بازگشت ژاندر کیج (۲۰۱۷)
    .

  • نگهبانان کهکشان قسمت ۲ (۲۰۱۷)
    .

  • سریع و خشمگین تقدیم میکند: هابز و شاو (۲۰۱۹)

 

برنامه های آینده

همچنین در برنامه بازی وین دیزل در سال های آینده، فیلم های “بلادشات” (۲۰۲۰)، “سریع و خشمگین” (۲۰۲۰) و “سریع و خشمگین ۱۰” (۲۰۲۱) دیده می شود.

منبع وبسایت مسترمووی  میباشد.
بیوگرافی

ارسال نظرات